Alexandra Reinprecht, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Alexandra Reinprecht

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Esther Schollum[Gen]

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.alexandrareinprecht.com

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jun 16  Viktoria und ihr HusarNoRoleMünchener StaatstheaterD: Brandstätter; D: Köpplinger 
 Jul-Aug 15  Don CarlosElisabetta itOper Burg Gars, Gars am KampD: Wildner; D: T Reinhardt 
 Jan-Feb 15  Die FledermausRosalinde itNew National Theatre TokyoD: Eschwé; D: H Zednik 
 Nov 14-Jan 15  Die FledermausRosalinde deFinnish National Opera, HelsinkiD: Eschwé / K Kopecky; D: Marco Arturo Marelli 
 Sep 14  Die ZirkusprinzessinFürstin Fedora PalinskaMünchener StaatstheaterD: Januschke; D: Köpplinger 
 Jul 14  Die ZirkusprinzessinNoRoleMünchener StaatstheaterD: Brandstätter; D: Köpplinger 
 Sep 13  GotterdammerungGutruneFestival Enescu, BucurestiD: Marek Janowski;
 Sep 13  Das RheingoldFreiaFestival Enescu, BucurestiD: Marek Janowski;
Mar-Apr 13  Parsifal2. BlumenmädchenWiener StaatsoperD: Welser-Möst; D: Mielitz 
Dec 12-Apr 13  La bohemeMusettaWiener StaatsoperD: Welser-Möst / Nelsons; D: Zeffirelli 
Okt 12-Mar 13  Die FledermausRosalindeAalto-Musiktheater EssenD: Soltesz / Perplies / T Rösner; D: Mehmert 
Okt 12-Mar 13  Don GiovanniDonna ElviraWiener StaatsoperD: Gaffigan / Langrée; D: Martinoty 
Jul-Aug 12  Die FledermausRosalindeSeefestspiele MoerbischD: M Mayrhofer / G Fruhmann; D: Lohner 
Feb-Mar 12  Der EvangelimannMarthaStadttheater KlagenfurtD: Brandstätter; D: Köpplinger 
Dec 11-Jun 12  Die FledermausRosalindeAalto-Musiktheater EssenD: Soltesz / Perplies; D: Mehmert 
Okt-Dec 11  Die ZauberflotePaminaWiener StaatsoperD: Adam Fischer; D: Marco Arturo Marelli 
Maj-Jun 11  Die lustige WitweHanna GlawariVolksoper WienD: Henrik Nánási; D: Marco Arturo Marelli 
Apr 11  FaustMargueriteWiener StaatsoperD: Altinoglu; D: Nicolas Joël / Stéphane Roche 
Mar 11  ArabellaZdenkaWiener StaatsoperD: U Schirmer; D: Bechtolf 
Sep 10-Feb 11  La bohemeMusettaWiener StaatsoperD: Welser-Möst; D: Zeffirelli 
Jul-Aug 10  Der ZarewitschSonjaSeefestspiele MoerbischD: Wolfdieter Maurer / G Fruhmann; D: Peter Lund