Antigone Papoulkas, mezzosopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Antigone Papoulkas

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Agentur Klein[Verden(ne)]
 Vladarski


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Apr-Jun 15  Die FledermausPrinz OrlowskyDresden(Operette)D: Garbosnik / Feigel; D: P Kube 
 Feb 15  La forza del destinoPreziosilla itHalle(Oper)D: Josep Caballé Domenech; D: G Seebach 
 Jul 14  OtelloEmiliaAthens(N)D: M Michailidis; D: Kokkos 
 Jul 14  OtelloEmiliaAthens(Fest)D: M Michailidis; D: Kokkos 
 Jan-Maj 14  Dead Man WalkingSchwester Helen Prejean enSchwerinD: G Rot; D: D Freeman 
 Okt 12-Jun 13  Die Zauberflote2. DameDresden(SSO)D: Julia Jones / Mühlbach / Klingele; D: A Freyer 
Mar 12  Dead Man WalkingSister Helen Prejean enDresden(SSO)D: Lano; D: Lehnhoff 
Sep 11-Apr 12  Die FledermausPrinz OrlowskyWien(Volk)D: Bibl / E Dovico; D: H Zednik 
Mar-Jun 11  AlcinaRuggieroSt Gallen(Theater)D: Carnall; D: M Santi 
Jan-Feb 11  PenthesileaMeroeDresden(SSO)D: Gerd Albrecht; D: Günter Krämer 
Nov-Dec 10  Hansel und GretelHänsel deDresden(SSO)D: Mihkel Kütson; D: Thalbach 
Sep-Nov 10  RigolettoMaddalena itDresden(SSO)D: Marcello Beltrami / Pier Giorgio Morandi; D: Lehnhoff 
Aug 10-Jan 11  Il barbiere di SivigliaRosina itDresden(SSO)D: Alessandro De Marchi / Frizza; D: Grischa Asagaroff 
Mar-Jul 10  Der RosenkavalierOctavianDresden(SSO)D: Luisi; D: Uwe Eric Laufenberg 
Mar 10  GotterdammerungWellgundeDresden(SSO)D: Luisi; D: Willy Decker 
Mar 10  Gotterdammerung2. NornDresden(SSO)D: Luisi; D: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Die WalkureWaltrauteDresden(SSO)D: Luisi; D: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Das RheingoldWellgundeDresden(SSO)D: Luisi; D: Willy Decker 
Feb 10  PenthesileaMeroeDresden(SSO)D: Gerd Albrecht; D: Günter Krämer 
Jan-Mar 10  Die schweigsame FrauCarlottaDresden(SSO)D: Schneider.cond; D: Marco Arturo Marelli 
Dec 09-Maj 10  Giulio Cesare in EgittoSestoDresden(SSO)D: Alessandro De Marchi; D: Jens Daniel Herzog 
Dec 09  Hansel und GretelHänselDresden(SSO)D: Perick / Hans-E Zimmer; D: Thalbach 
Nov 09-Jun 10  Il barbiere di SivigliaRosina itBerlin(Deutsche)D: E Mazzola; D: Thalbach 
Okt 09-Jan 10  Le nozze di FigaroCherubinoDresden(SSO)D: Massimo Zanetti; D: Mouchtar-Samorai 
Aug 09-Feb 10  Il barbiere di SivigliaRosinaDresden(SSO)D: Salemkour / Alessandro De Marchi; D: Grischa Asagaroff 
Maj 09  Dead Man WalkingSchwester Helen Prejean enDresden(SSO)D: Lano; D: Lehnhoff 
Feb 09  CarmenCarmenDresden(SSO)D: Mühlbach; D: K Lauterbach 
Nov 08  Ariadne auf NaxosDer KomponistDresden(SSO)D: Wolfgang Rennert; D: Marco Arturo Marelli 
Okt-Dec 08  Hansel und GretelHänselDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer; D: Thalbach 
Sep 08-Jul 09  Der RosenkavalierOctavianDresden(SSO)D: Luisi; D: Uwe Eric Laufenberg