Arutjun Kotchinian, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Arutjun Kotchinian

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Iberkonzert[Spanien]
 MCDomani[Italien]
 APA[var(ne)]
 Hollaender-Calix[var(ne)]
 Hilbert[var]
 OPERA 3000
 Vladarski


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jan 14  ParsifalTiturelBolognaD: R Abbado; P: Castellucci 
 Nov-Dec 13  MacbethBanco itKøbenhavn(KGL)D: Alexander Joel / Arrivabeni; P: Benedict Andrews 
 Okt 13-Mar 14  NabuccoZaccaria itLeipzigD: Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf 
 Okt 13-Feb 14  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)D: G Calvo / Gnann; P: Thalbach 
 Sep 13  RigolettoMonteroneLondon(Barbican)D: Noseda;
 Jul 13  RigolettoMonteroneAix-en-ProvenceD: Noseda; P: Carsen 
 Jan-Jun 13  NabuccoZaccaria itLeipzigD: Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf 
 Dec 12-Jan 13  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itBerlin(Deutsche)D: G Calvo; P: Sanjust 
 Nov 12-Apr 13  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)D: E Mazzola / Gnann; P: Thalbach 
Apr 12  Don QuichotteDon Quichotte frCagliariD: Daniel Cohen; P: Tiezzi 
Mar 12  Luisa MillerWurmBerlin(Deutsche)D: Arrivabeni; P: Götz Friedrich 
Jun 11  TurandotTimur itBerlin(Deutsche)D: Valcuha; P: Fioroni 
Maj-Jun 11  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itVenezia(Fenice)D: Fogliani; P: John Doyle 
Mar-Apr 11  Luisa MillerWurm itParis(Opera)D: Oren; P: Deflo 
Jan-Feb 11  ParsifalTiturelTorino(Regio)D: Bertrand de Billy; P: Tiezzi 
Nov 10-Apr 11  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itBerlin(Deutsche)D: G Calvo; P: Sanjust 
Okt 10-Maj 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)D: G Calvo; P: Thalbach 
Okt 10  Don QuichotteDon QuichottePalermoD: Guingal; P: L Pelly 
Maj-Jun 10  TurandotTimur itBerlin(Deutsche)D: Campellone; P: Fioroni 
Apr 10  Oedipus rexTeiresiasMalmoD: Hardenberger; P: Maria Sundqvist / Hardenberger / Leif Persson 
Mar 10  RusalkaVodnikNice(Opera)D: C Schnitzler; P: M Wassermann 
Mar-Maj 10  Eugene OneginFürst Gremin ruBerlin(Deutsche)D: J Lacombe; P: Götz Friedrich 
Jan-Feb 10  FaustMéphistophélès frHelsinki(Opera)D: K Tikka; P: Jussi Tapola 
Dec 09-Jan 10  RigolettoSparafucile itBerlin(Deutsche)D: Arrivabeni; P: Neuenfels 
Dec 09-Jul 10  La bohemeColline itBerlin(Deutsche)D: Rogister / Y Abel; P: Götz Friedrich 
Nov 09-Jun 10  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)D: E Mazzola; P: Thalbach 
Nov-Dec 09  RigolettoSparafucilePalermoD: Keri-Lynn Wilson; P: Pier Luigi Samaritani / S Vizioli 
Okt 09  Simon BoccanegraJacopo Fiesco itToulouse(Capitole)D: Marco Armiliato; P: Lavelli 
Aug 09  Die ZauberfloteSarastroHedelandD: Henrik Schaefer; P: L Rudolfsson 
Jun 09  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentSalernoD: Oren; P: Giacchieri 
Mar-Apr 09  RigolettoSparafucileSan Diego(Opera)D: Edoardo Müller; P: Lotfi Mansouri 
Feb-Mar 09  RigolettoSparafucileAnconaD: B Bartoletti; P: S Vizioli 
Dec 08-Jan 09  La bohemeColline itBerlin(Deutsche)D: Alexander Joel; P: Götz Friedrich 
Dec 08-Mar 09  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itBerlin(Deutsche)D: Martinenghi / Rizzi-Brignoli; P: Sanjust 
Nov 08-Apr 09  AidaRamfis itBerlin(Deutsche)D: E Gardner / A Tomasello; P: C Alden / Rallo 
Nov-Dec 08  La bohemeCollineGenovaD: Oren; P: Jonathan Miller / G Ventura 
Okt 08  OedipeTirésiasToulouse(Capitole)D: Pinchas Steinberg; P: Nicolas Joël 
Sep 08-Jul 09  TurandotTimur itBerlin(Deutsche)D: Pinchas Steinberg / A Tomasello; P: Fioroni