Christa Mayer, mezzosopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Christa Mayer

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Hilbert[Gen, Verden]
 Molnar[Gen, Verden]
 Opera et Concert[Frankrig, Monaco]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jul-Aug 14  Der fliegende HollanderMaryBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: Jan Philipp Gloger 
 Apr-Jun 14  AlcinaBradamante itDresden(SSO)D: Mühlbach; P: Jan Philipp Gloger 
 Feb-Mar 14  GuntramEine alte Frau deDresden(SSO)D: Wellber;
 Jan-Jun 14  Elektra3. Magd deDresden(SSO)D: C Thielemann; P: Barbara Frey 
 Dec 13-Jan 14  Madama ButterflySuzuki itDresden(SSO)D: Pier Giorgio Morandi; P: Jahns 
 Nov-Dec 13  Tristan und IsoldeBrangäneDresden(SSO)D: A Fisch; P: Marco Arturo Marelli 
 Okt 13  Der RosenkavalierAnnina deDresden(SSO)D: C Thielemann; P: Uwe Eric Laufenberg 
 Sep 13  SiegfriedErdaLuzern(Fest)D: Jonathan Nott;
 Aug 13  Das RheingoldErdaLuzern(Fest)D: Jonathan Nott;
 Aug 13-Jul 14  Der fliegende HollanderMary deDresden(SSO)D: Trinks; P: F Klepper 
 Jul-Aug 13  Der fliegende HollanderMaryBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: Jan Philipp Gloger 
 Jun 13  Gotterdammerung1. Norn deHamburg(SO)D: Simone Young; P: C Guth 
 Maj 13  SiegfriedErdaHamburg(SO)D: Simone Young; P: C Guth 
 Maj 13  Das RheingoldErda deHamburg(SO)D: Simone Young; P: C Guth 
 Apr-Jun 13  Prinz BusselDie Bärfrau deDresden(SSO)D: Wulff-Woesten; P: Simeonova 
 Mar-Apr 13  AlcinaBradamante itDresden(SSO)D: Mühlbach; P: Jan Philipp Gloger 
 Jan-Jun 13  OrlandoOrlandoDresden(SSO)D: Jonathan Darlington; P: Kriegenburg 
 Dec 12  SiegfriedNoRoleSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: Padrissa / A Aguilera / La Fura dels Baus 
 Okt 12-Jun 13  Die Zauberflote3. DameDresden(SSO)D: Julia Jones / Mühlbach / Klingele; P: A Freyer 
 Okt 12  ConcertNoRoleDresden(SSO)D: Fournillier;
 Sep 12  Der fliegende HollanderMaryBarcelona(Liceu)D: Sebastian Weigle;
Jul-Aug 12  Der fliegende HollanderMaryBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: Jan Philipp Gloger 
Apr 12  Die tote StadtBrigittaBilbao(ABAO) D: Stephan Anton Reck; P: Willy Decker 
Mar-Jun 12  La DirindinaLa DirindinaDresden(SSO)D: Venanzoni;
Feb-Jun 12  LuluGräfin Geschwitz deDresden(SSO)D: C Meister; P: Herheim 
Jan-Jul 12  Die Zauberflote3. DameDresden(SSO)D: Sebastian Weigle; P: A Freyer 
Okt 11-Jul 12  AlcinaBradamante itDresden(SSO)D: Mühlbach; P: Jan Philipp Gloger 
Apr-Maj 11  L'incoronazione di PoppeaOttavia itDresden(SSO)D: Dubrovsky; P: F Klepper 
Mar-Jun 11  Die Zauberflote3. Dame deDresden(SSO)D: Luisotti / Klingele; P: A Freyer 
Jan-Feb 11  Tristan und IsoldeBrangäneDresden(SSO)D: A Fisch; P: Marco Arturo Marelli 
Jan 11  IolantaMarta ruDresden(SSO)D: V Jurowski;
Okt 10  DaphneGaea deDresden(SSO)D: Wellber; P: Torsten Fischer 
Aug 10  GotterdammerungWaltrauteBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jul-Aug 10  SiegfriedErdaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jul-Aug 10  Das RheingoldErdaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Maj-Jun 10  FalstaffMistress QuicklyHamburg(SO)D: Kamensek; P: Marco Arturo Marelli 
Apr 10  ParsifalStimme aus der HöheDresden(SSO)D: A Fisch; P: Theo Adam 
Apr 10  Parsifal2. KnappeDresden(SSO)D: A Fisch; P: Theo Adam 
Mar 10  GotterdammerungWaltrauteDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Mar 10  SiegfriedErdaDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Die WalkureSchwertleiteDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Das RheingoldErdaDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Feb 10  Peter GrimesWirtin Auntie enDresden(SSO)D: Paul Daniel; P: S Baumgarten 
Feb 10  Orpheus und Eurydike2. FurieBerlin(Konzert)D: Zagrosek; P: Wiegand 
Jan-Mar 10  Die schweigsame FrauSeine HaushälterinDresden(SSO)D: Schneider.cond; P: Marco Arturo Marelli 
Dec 09-Maj 10  Giulio Cesare in EgittoCorneliaDresden(SSO)D: A de Marchi; P: Jens Daniel Herzog 
Nov 09  Die Meistersinger von NurnbergMagdalenaDresden(SSO)D: Luisi; P: C Guth 
Okt 09-Jan 10  Le nozze di FigaroMarcellinaDresden(SSO)D: Massimo Zanetti; P: Mouchtar-Samorai 
Sep 09  Der fliegende HollanderMaryDresden(SSO)D: Perick; P: Wolfgang Wagner 
Aug 09-Maj 10  Die Zauberflote3. DameDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer / Luisi; P: A Freyer 
Aug 09  GotterdammerungWaltrauteBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jul-Aug 09  SiegfriedErdaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jul-Aug 09  Das RheingoldErdaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jun-Jul 09  L'Upupa und der Triumph der SohnesliebeMalikDresden(SSO)D: Lano; P: Lehnhoff 
Maj 09  Die SchopfungAltDresden(Fest)D: Ticciati;
Apr 09  Peter GrimesAuntie enDresden(SSO)D: Marcus Bosch; P: S Baumgarten 
Mar 09  Die Liebe der DanaeLedaDresden(SSO)D: Luisi; P: Günter Krämer 
Jan 09  Die tote StadtBrigitta deVenezia(Fenice)D: E Inbal; P: Pier Luigi Pizzi 
Dec 08-Jul 09  Boris GodunovHostess of the Inn ruDresden(SSO)D: Sebastian Weigle; P: Pade 
Nov 08-Jun 09  Le nozze di FigaroMarcellinaDresden(SSO)D: Massimo Zanetti; P: Mouchtar-Samorai 
Aug 08  GotterdammerungWaltrauteBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jul-Aug 08  SiegfriedErdaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst 
Jul-Aug 08  Das RheingoldErdaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: T Dorst