Christiane Hossfeld, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Christiane Hossfeld

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Rostock


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar 14  SalomeEin Sklave deDresden(SSO)D: C Meister; P: Mussbach 
 Feb-Apr 14  CheryomushkiWawa deDresden(SSO)D: Agrest; P: Mielitz 
 Dec 13  Hansel und GretelSandmännchen/Taumännchen deDresden(SSO)D: Trinks; P: Thalbach 
 Okt-Nov 13  TannhauserEin junger HirtDresden(SSO)D: Trinks; P: Konwitschny 
 Sep 13-Apr 14  Die ZauberflotePapagenaDresden(SSO)D: Henrik Nanasi; P: A Freyer 
 Apr-Jun 13  Prinz Bussel4. Schwester deDresden(SSO)D: Wulff-Woesten; P: Simeonova 
 Dec 12  Hansel und GretelSandmännchen/Taumännchen deDresden(SSO)D: Mihkel Kütson; P: Thalbach 
 Okt 12-Jan 13  Das Geheime Konigreich1. Dame deDresden(SSO)D: Mihkel Kütson; P: Manfred Weiss 
Nov-Dec 11  Hansel und GretelSandmännchen/ TaumännchenDresden(SSO)D: Trinks; P: Thalbach 
Okt 11  L'incoronazione di PoppeaAmore itDresden(SSO)D: Dubrovsky; P: F Klepper 
Sep 11-Jun 12  Street SceneMrs. Hildebrand deDresden(SSO)D: Jonathan Darlington; P: Bruinier 
Apr-Maj 11  L'incoronazione di PoppeaAmore itDresden(SSO)D: Dubrovsky; P: F Klepper 
Mar-Jun 11  Die ZauberflotePapagena deDresden(SSO)D: Luisotti / Klingele; P: A Freyer 
Nov 10-Jun 11  TannhauserEin junger HirtDresden(SSO)D: Schneider.cond / Blunier; P: Konwitschny 
Jun-Jul 10  Boris GodunovXeniaDresden(SSO)D: Lano / Sebastian Weigle; P: Pade 
Jun 10  Don GiovanniZerlina itDresden(SSO)D: Netopil; P: Willy Decker 
Jan-Mar 10  Die schweigsame FrauIsottaDresden(SSO)D: Schneider.cond; P: Marco Arturo Marelli 
Dec 09  Hansel und GretelSandmännchen / TaumännchenDresden(SSO)D: Perick / Hans-E Zimmer; P: Thalbach 
Dec 09  Hansel und GretelGretelDresden(SSO)D: Perick / Hans-E Zimmer; P: Thalbach 
Aug 09-Maj 10  Die ZauberflotePapagenaDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer / Luisi; P: A Freyer 
Maj 09  La bohemeMusettaDresden(SSO)D: Massimo Zanetti; P: Mielitz / Angela Brandt 
Apr 09  ParsifalKlingsors ZaubermädchenDresden(SSO)D: Zagrosek; P: Theo Adam 
Jan-Feb 09  ElektraDie SchleppträgerinDresden(SSO)D: M Boder; P: Berghaus 
Jan 09  La Damnation de FaustVoix Céleste frDresden(SSO)D: Fournillier; P: Keith Warner 
Dec 08-Mar 09  Der FreischutzÄnnchenDresden(SSO)D: Schneider.cond; P: Willy Decker 
Nov 08  Cosi fan tutteDespina itDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer; P: Heike Jenor 
Nov 08  Ariadne auf NaxosNajadeDresden(SSO)D: Wolfgang Rennert; P: Marco Arturo Marelli 
Okt 08-Mar 09  EuryantheBerthaDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer; P: Nemirova 
Okt-Dec 08  Hansel und GretelSandmännchen / TaumännchenDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer; P: Thalbach 
Okt 08  Don GiovanniZerlina itDresden(SSO)D: Wolfgang Rennert; P: Willy Decker 
Okt 08  TannhauserEin junger HirtDresden(SSO)D: Schneider.cond; P: Konwitschny