Christina Bock, mezzosopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Christina Bock

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Konstantin Unger Artists[Verden]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jun-Jul 16  Don GiovanniZerlina itSächsische Staatsoper, DresdenD: Omer Meir Wellber; D: Kriegenburg 
 Apr 16  FaustSiébel frSächsische Staatsoper, DresdenD: Repušić; D: Keith Warner 
 Mar 16  Giulio Cesare in EgittoSesto itSächsische Staatsoper, DresdenD: A De Marchi; D: Jens Daniel Herzog 
 Feb 16  Die WalkureWaltraute deSächsische Staatsoper, DresdenD: C Thielemann; D: Willy Decker 
 Jan-Feb 16  Cavalleria rusticanaLola itSächsische Staatsoper, DresdenD: Ranzani; D: Philipp Stölzl 
 Dec 15-Jan 16  Die FledermausPrinz OrlowskySächsische Staatsoper, DresdenD: Hanus; D: Günter Krämer 
 Dec 15  The Great GatsbyJordan Baker enSächsische Staatsoper, DresdenD: Wayne Marshall; D: Keith Warner 
 Sep 15-Jun 16  Le nozze di FigaroCherubino itSächsische Staatsoper, DresdenD: Omer Meir Wellber; D: Erath 
 Jul 15  Le nozze di FigaroCherubino itSavonlinna Opera FestivalD: Omer Meir Wellber; D: Erath 
 Jun-Jul 15  Le nozze di FigaroCherubino itSächsische Staatsoper, DresdenD: Omer Meir Wellber; D: Erath 
 Mar 15  Die Bruder LowenherzJonathanLucerne Festival zu Ostern, LuzernD: Erik Oña; D: Manfred Weiss 
 Mar 15  Die Bruder LowenherzJonathanSächsische Staatsoper, DresdenD: Erik Oña; D: W Sutcliffe 
 Jan-Maj 15  Die Zauberflote2. Dame deBadisches Staatstheater KarlsruheD: Ulrich Wagner / Thorau; D: Ulrich Peters 
 Dec 14-Jun 15  Die FledermausPrinz OrlowskySächsische Staatsoper, DresdenD: Hanus; D: Günter Krämer 
 Dec 14-Jan 15  KonigskinderDie Wirtstochter deSächsische Staatsoper, DresdenD: Koenigs; D: Mijnssen 
 Dec 14  Der RosenkavalierAdelige Waise 3Sächsische Staatsoper, DresdenD: C Thielemann; D: Uwe Eric Laufenberg 
 Nov 14-Feb 15  Hansel und GretelSandmännchenTheater HeilbronnD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
 Nov 14-Mar 15  Die FledermausPrinz OrlowskyBadisches Staatstheater KarlsruheD: Justin Brown; D: Fioroni / T Reinhardt 
 Okt 14-Jan 15  L'Enfant et les sortilegesDas KindBadisches Staatstheater KarlsruheD: Gedschold; D: Heyder 
 Sep-Nov 14  Daphne2. Magd deSächsische Staatsoper, DresdenD: Omer Meir Wellber; D: Torsten Fischer 
Jun-Jul 14  L'Enfant et les sortilegesDas Kind frBadisches Staatstheater KarlsruheD: Gedschold; D: Heyder 
Mar-Maj 14  Die PassagierinVlastaBadisches Staatstheater KarlsruheD: Gedschold; D: Müller-Brandes 
Feb-Apr 14  Where the Wild Things AreMama/Zippy deBadisches Staatstheater KarlsruheD: Gedschold; D: Annette Weber 
Jan-Jun 14  Die Zauberflote2. Dame deBadisches Staatstheater KarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
Dec 13-Jul 14  Die FledermausPrinz Orlowsky deBadisches Staatstheater KarlsruheD: Justin Brown; D: Fioroni 
Dec 13  Hansel und GretelSandmännchen deBadisches Staatstheater KarlsruheD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
Apr-Jul 13  BorderAbiah deBadisches Staatstheater KarlsruheD: Steven Moore; D: U Stöck 
Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote2. DameBadisches Staatstheater KarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
Dec 12-Jun 13  Der Vetter aus DingsdaHannchenBadisches Staatstheater KarlsruheD: Ziemen; D: Bernd Mottl 
Nov 12-Jan 13  Hansel und GretelSandmännchenBadisches Staatstheater KarlsruheD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
Nov 12-Apr 13  CarmenMercédèsBadisches Staatstheater KarlsruheD: Willig; D: A Thorwald 
Okt-Nov 12  Wallenberg2. Diplomat / MitarbeiterBadisches Staatstheater KarlsruheD: Willig; D: T Kratzer 
Okt 12  RigolettoGiovannaBadisches Staatstheater KarlsruheD: Willig; D: Lucassen 
Dec 11-Jul 12  Barbe-bleueIsaureBadisches Staatstheater KarlsruheD: Bieringer; D: A Stiehl 
Nov 11-Jun 12  RigolettoGiovannaBadisches Staatstheater KarlsruheD: Willig; D: Lucassen 
Sep-Okt 11  La traviataAnnina itBadisches Staatstheater KarlsruheD: Justin Brown; D: A Thorwald 
Maj 11  TannhauserEdelknabenTheater und Philharmonie Thüringen, AltenburgD: Troester; D: Kochheim 
Nov 10-Jun 11  Die Zauberflote3. DameTheater und Philharmonie Thüringen, GeraD: Howard Arman; D: Weigner