Claus Guth, producent :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Claus Guth

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.clausguth.de

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Maj-Jun 16  JulietteProducentBerlin(UDL)D: Barenboim / Hindoyan;
 Maj 16  Don GiovanniProducentAmsterdam(NO)D: Marc Albrecht;
 Apr 16  SalomeProducentLuxembourgD: Soltesz;
 Apr-Maj 16  RigolettoProducentParis(Opera)D: Luisotti / P Morandi;
 Apr 16  ParsifalProducentMadrid(Real)D: S Bychkov / Weigold;
 Mar-Apr 16  Suor AngelicaProducentFrankfurt(Oper)D: Hrůša;
 Mar-Apr 16  Gianni SchicchiProducentFrankfurt(Oper)D: Hrůša;
 Mar-Apr 16  Il tabarroProducentFrankfurt(Oper)D: Hrůša;
 Feb 16  Le nozze di FigaroProducentToronto(COC)D: J Debus / Jordan de Souza;
 Jan-Feb 16  The Turn of the ScrewProducentBerlin(UDL)D: Moulds;
 Jan-Apr 16  SalomeProducentBerlin(Deutsche)D: Altinoglu;
 Jan-Feb 16  Der RosenkavalierProducentFrankfurt(Oper)D: Sebastian Weigle;
 Dec 15  Don GiovanniProducentBerlin(UDL)D: Massimo Zanetti;
 Okt 15  L'incoronazione di PoppeaProducentWien(Theater)D: Jean-Christophe Spinosi;
 Aug 15  FidelioProducentSalzburg(Fest)D: Welser-Möst;
 Jun 15  Simon BoccanegraProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
 Maj-Jul 15  Der RosenkavalierProducentFrankfurt(Oper)D: Sebastian Weigle;
 Feb-Mar 15  Ariadne auf NaxosProducentZurich(Oper)D: Luisi;
 Jan-Feb 15  Tristan und IsoldeProducentZurich(Oper)D: J Fiore;
 Nov-Dec 14  The Turn of the ScrewProducentBerlin(UDL)D: I Bolton;
 Okt-Nov 14  TannhauserProducentWien(SO)D: Myung-Whun Chung;
 Jun 14  Aschemond oder The Fairy QueenProducentBerlin(UDL)D: M Boder / Bayl;
 Jun-Jul 14  Cosi fan tuttesets itMilano(Scala)D: Barenboim / K Steffens; D: C Guth 
 Jun-Jul 14  Cosi fan tutteProducentMilano(Scala)D: Barenboim / K Steffens;
 Apr 14  The MessiahProducentWien(Theater)D: Rousset;
 Mar-Apr 14  Die Frau ohne SchattenProducentLondon(RO)D: S Bychkov;
 Feb-Mar 14  DaphneProducentFrankfurt(Oper)D: Blunier;
 Jan 14  L'orfeoProducentNancyD: Rousset;
 Dec 13  LazarusProducentWien(Theater)D: M Boder;
 Okt-Nov 13  Don GiovanniProducentBerlin(UDL)D: Barenboim;
Jun-Jul 13  Lucio SillaProducentBarcelona(Liceu)D: Bicket;
Jun 13  Aschemond oder The Fairy QueenProducentBerlin(UDL)D: M Boder / Bayl;
Jun-Jul 13  Il barbiere di SivigliaProducentDuisburg
Jun 13  GotterdammerungProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Maj 13  SiegfriedProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Maj 13  Die WalkureProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Maj 13  Das RheingoldProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Maj-Jun 13  Un ballo in mascheraProducentFrankfurt(Oper)D: Karampini;
Apr-Maj 13  Simon BoccanegraProducentGöteborgD: Andretta;
Mar-Apr 13  ParsifalProducentZurich(Oper)D: M Franck;
Mar 13  SehnSuchtMeerProducentDusseldorfD: Axel Kober;
Jan-Jul 13  Il barbiere di SivigliaProducentDusseldorf
Dec 12  LohengrinProducentMilano(Scala)D: Barenboim;
Nov-Dec 12  Pelleas et MelisandeProducentFrankfurt(Oper)D: Layer;
Okt 12-Feb 13  Il barbiere di SivigliaProducentLeipzigD: Bramall / W Lacey;
Sep 12  Il ritorno d'Ulisse in patriaProducentWien(Theater)D: Rousset;
Apr-Maj 12  Luisa MillerProducentMünchen(SO)D: Carignani;
Mar-Maj 12  Il barbiere di SivigliaProducentDuisburgD: Axel Kober / G Betta;
Mar 12  Die Frau ohne SchattenProducentMilano(Scala)D: S Bychkov;
Feb-Mar 12  GotterdammerungProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Feb-Mar 12  SiegfriedProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Feb 12  Ariadne auf NaxosProducentZurich(Oper)D: Schneider.cond;
Feb-Mar 12  Die WalkureProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Jan-Mar 12  Das RheingoldProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Jan-Apr 12  Il barbiere di SivigliaProducentLeipzigD: W Lacey;
Dec 11-Jul 12  Il barbiere di SivigliaProducentDusseldorfD: Axel Kober / G Betta;
Nov 11-Mar 12  TannhauserProducentWien(SO)D: Welser-Möst / Bertrand de Billy;
Okt 11  ParsifalProducentZurich(Oper)D: D Gatti;
Aug 11  Don GiovanniProducentSalzburg(Fest)D: Nézet-Séguin;
Aug 11  Cosi fan tutteProducentSalzburg(Fest)D: Minkowski;
Jul-Aug 11  Le nozze di FigaroProducentSalzburg(Fest)D: Ticciati;
Jun-Jul 11  ParsifalProducentZurich(Oper)D: D Gatti;
Jun-Jul 11  Ariane et Barbe-bleueProducentBarcelona(Liceu)D: Denève;
Mar-Apr 11  SiegfriedProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Mar-Apr 11  Die WalkureProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Mar-Apr 11  DaphneProducentFrankfurt(Oper)D: Hans Drewanz;
Mar-Apr 11  Das RheingoldProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Feb-Mar 11  ParsifalProducentBarcelona(Liceu)D: M Boder;
Jan 11  Luisa MillerProducentMünchen(SO)D: Bertrand de Billy;
Okt 10-Apr 11  GotterdammerungProducentHamburg(SO)D: Simone Young;
Okt 10  Tristan und IsoldeProducentZurich(Oper)D: Haitink;
Sep 10  TannhauserProducentWien(SO)D: Welser-Möst;
Sep 10-Jun 11  Il barbiere di SivigliaProducentLeipzigD: W Lacey / A Schüller;
Aug 10  Don GiovanniProducentSalzburg(Fest)D: Nézet-Séguin;