Daniel Brenna, tenor :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Daniel Brenna

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Mennicken[Gen, Verden]

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.danielbrenna.com

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jun 15  LuluAlwaAmsterdam(NO)D: Luisi; P: Kentridge / Luc de Wit 
 Jun-Jul 14  GotterdammerungSiegfried deLeedsD: Farnes;
 Mar-Apr 14  SiegfriedSiegfried deStuttgartD: Marc Soustrot; P: Wieler / S Morabito 
 Jan-Apr 14  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyJim MahoneyWiesbadenD: Hamar; P: M Beilharz 
 Dec 13-Maj 14  TannhauserTannhäuserDortmundD: Feltz; P: Voges 
 Okt 13  SiegfriedSiegfriedDijon(Opera)D: Daniel Kawka; P: Joyeux 
 Okt 13  GotterdammerungSiegfriedDijon(Opera)D: Daniel Kawka; P: Joyeux 
 Apr-Jul 13  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyJim MahoneyWiesbadenD: Hamar; P: M Beilharz 
 Jan-Feb 13  WozzeckTambourmajor deStuttgartD: Schønwandt / Titus Engel; P: Andrea Moses 
 Dec 12  The BayaderePrinz RadjamiBerlin(Komische)D: Soltesz;
 Sep-Dec 12  Ariadne auf NaxosBacchusLeipzigD: Foremny / U Schirmer; P: Karoline Gruber 
 Aug 12  Die SoldatenDesportes deSalzburg(Fest)D: Metzmacher; P: Hermanis 
Maj-Jun 12  ElektraAegisth deStuttgartD: Georg Fritzsch; P: Konwitschny 
Maj-Jun 12  WozzeckTambourmajor deStuttgartD: Schønwandt; P: Andrea Moses 
Dec 11  Die FledermausGabriel v. EisensteinMünsterD: Vestmann; P: Quetes 
Dec 11-Jun 12  Die FledermausGabriel von EisensteinEssenD: Soltesz / Perplies; P: Mehmert 
Sep-Nov 11  Der fliegende HollanderNoRoleKlagenfurtD: Marschik; P: Torsten Fischer 
Jul 11  SiegfriedSiegfried deLongboroughD: Negus; P: Alan Privett 
Maj 11  Moses und AronAron deZurich(Oper)D: Christoph von Dohnányi; P: A Freyer 
Jan-Jul 11  Die FledermausGabriel v. EisensteinMünsterD: Vestmann; P: Quetes 
Nov-Dec 10  Kat'a KabanovaBoris GrigorjewitschMünsterD: F Ventura; P: Dew 
Jul-Aug 10  Die Zauberflote1. PriesterSt MargarethenD: Schoots / Wolfgang Gröhs / J Hattori; P: Waba 
Jul-Aug 10  Die Zauberflote1. geharnischter MannSt MargarethenD: Schoots / Wolfgang Gröhs / J Hattori; P: Waba 
Jan-Mar 10  Boris GodunovNoRole ruKlagenfurtD: Marschik; P: Baesler 
Sep 09-Feb 10  Der FreischutzMaxPforzheimD: Markus Huber; P: Lell 
Jun 09  Moses und AronAronMiskolc(Fest)D: Kocsis; P: Pressburger 
Sep 08-Mar 09  Die FledermausGabriel von Eisenstein deGoerlitzD: S Diederich; P: Stefanie Bertram