Dirk Aleschus, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Dirk Aleschus

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Opera4u[Gen, Verden]
 Thornborrow

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.dirkaleschus.de

Kontakt
 aleschus@gmx.com
 +49 (0) 174 19 666 33
 Mobile: 00491741966633
 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Aug 14  Der RosenkavalierEin Notar deSalzburg(Fest)D: Zubin Mehta; P: H Kupfer 
 Apr 14  Der FreischutzKunoKölnD: Markus Stenz; P: Viesturs Kairišs 
 Okt 13-Apr 14  ParsifalGurnemanzPoznanD: Chmura; P: Dehlholm 
 Sep 13  Der SchatzgraberNoRoleLinz(Bruckner)D: Sieghart; P: Philipp Harnoncourt 
 Aug 13  Die Meistersinger von NurnbergHans Schwarz deSalzburg(Fest)D: D Gatti; P: Herheim 
 Mar-Jun 13  SiegfriedFafner deDessau(Theater)D: Antony Hermus; P: A Bücker 
 Feb 13  Das RheingoldFafnerRoma(S.Cecilia)D: Kirill Petrenko;
 Jan 13  MacbethBancoDetmoldD: Pitschmann; P: Kay Metzger 
 Dec 12-Mar 13  ParsifalTiturelDetmoldD: Erich Wächter; P: Kay Metzger 
 Sep-Okt 12  La forza del destinoIl Marchese di Calatrava itKölnD: W Humburg; P: Py 
 Aug-Dec 12  Der WildschutzBaculusDetmoldD: Wegele; P: C Timme 
Jun 12  Der WildschutzBaculusDetmoldD: Wegele; P: C Timme 
Maj 12  SiegfriedFafnerDetmoldD: Erich Wächter; P: Kay Metzger 
Maj 12  Die WalkureHundingDetmoldD: Erich Wächter; P: Kay Metzger 
Maj 12  Das RheingoldFasoltDetmoldD: Erich Wächter; P: Kay Metzger 
Mar-Apr 12  ParsifalTiturelDetmoldD: Erich Wächter; P: Kay Metzger 
Jan 12  La traviataIl dottor Grenvil itDetmoldD: Erich Wächter; P: Kay Metzger 
Dec 11-Jun 12  Samson et DalilaUn vieil HébreuDetmoldD: Erich Wächter; P: Velte 
Nov 11-Jun 12  Die lustige WitweBaron Mirko ZetaDetmoldD: Wegele; P: Pototzki 
Okt-Nov 11  LuluDer Tierbändiger / Ein Athlet deParis(Opera)D: Schønwandt; P: Willy Decker 
Sep 11-Mar 12  Madama ButterflyDer PriesterDetmoldD: Erich Wächter; P: U Engelhardt 
Aug 11-Feb 12  Le nozze di FigaroBartolo deDetmoldD: Erich Wächter; P: Horstkotte 
Jul-Aug 11  Don GiovanniIl CommendatoreSt MargarethenD: Wildner / Radoslaw Szulc / Raiskin; P: T Reinhardt 
Feb-Mar 11  Il tabarroDer MaulwurfWien(Volk)D: E Dovico; P: Robert Meyer 
Jan-Maj 11  Das RheingoldFasoltUlmD: Drčar / Schweckendiek; P: Matthias Kaiser 
Jul-Aug 10  Der fliegende HollanderDalandErlD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn 
Jul 10  Die ZauberfloteSarastroErlD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn / Leisner 
Jul 10  Die Zauberflote2. Geharnischter MannErlD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn / Leisner 
Apr-Maj 10  The Love for Three OrangesDie KöchinWien(Volk)D: Eschwé; P: Ernst Theo Richter 
Jul 09  Die Meistersinger von NurnbergHans SchwarzErlD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn 
Maj 09  LohengrinBrabantische EdleWelsD: R Weikert; P: Herbert Adler 
Maj-Jul 09  RigolettoSparafucileInnsbruck(LT)D: Klinkhardt; P: Wandruszka 
Mar-Maj 09  Das RheingoldFafnerInnsbruck(LT)D: M Pommer; P: Fassbaender 
Dec 08-Jan 09  Romeo et JulietteDuc de VéroneInnsbruck(LT)D: Klinkhardt; P: Roland Schwab 
Dec 08-Maj 09  Zar und ZimmermannVan BettInnsbruck(LT)D: Netzer; P: Laurence Dale 
Nov 08-Feb 09  La bohemeColline itInnsbruck(LT)D: Goetzel; P: Wyss 
Sep 08-Jan 09  Eugene OneginGreminInnsbruck(LT)D: Henzold; P: Fassbaender 
Jun 08  Romeo et JulietteDuc de Vérone frInnsbruck(LT)D: Aleksandar Markovic; P: Roland Schwab 
Mar-Jun 08  Salome5. Jude deInnsbruck(LT)D: Aleksandar Markovic; P: Fassbaender 
Feb-Jun 08  ToscaSagrestanoInnsbruck(LT)D: Bernet / Aleksandar Markovic; P: Fassbaender 
Dec 07-Maj 08  Grafin MarizaFürst MoritzInnsbruck(LT)D: Klinkhardt / M Mader; P: Saskia Kuhlmann 
Dec 07-Apr 08  Der fliegende HollanderDaland deInnsbruck(LT)D: Aleksandar Markovic; P: David Prins 
Nov 07-Feb 08  Ariadne auf NaxosTruffaldino deInnsbruck(LT)D: Bernet; P: Stöppler 
Okt 07-Mar 08  Il barbiere di SivigliaDon BasilioAnnaberg-BuchholzD: N Takahashi; P: Kapoglu 
Sep-Nov 07  La traviataIl dottor Grenvil itInnsbruck(LT)D: Aleksandar Markovic / Klinkhardt; P: Wandruschka 
Aug 07  Zar und ZimmermannBürgermeister van BettBad HersfeldD: Siegfried Heinrich; P: Reuscher 
Apr-Maj 07  Il barbiere di SivigliaDon BasilioAnnaberg-BuchholzD: N Takahashi; P: Kapoglu 
Feb-Jun 07  La traviataIl dottor Grenvil itInnsbruck(LT)D: Aleksandar Markovic; P: Wandruszka 
Feb-Apr 07  Zar und ZimmermannVon BettCottbusD: Kubitz; P: Lachnitt 
Jan-Jul 07  TannhauserReinmar von ZweterHannoverD: Wolfgang Bozic; P: Himmelmann 
Dec 06-Jan 07  Die lustige WitwePrintschitschCottbusD: C Möbius; P: Martin Schüler 
Dec 06  L'enfance du ChristHausvater deCottbusD: Reinhard Petersen;
Nov-Dec 06  La bohemeBenoîtCottbusD: Reinhard Petersen; P: Martin Schüler 
Okt-Dec 06  Die Zauberflote2. Geharnischter MannCottbusD: Kubitz; P: Malunat 
Sep 06-Jan 07  Der FreischutzKuno/Ein Eremit deInnsbruck(LT)D: Bernet; P: Fassbaender 
Sep 06-Jun 07  The Love for Three OrangesDie KöchinRostockD: Peter Leonard; P: Steffen Piontek 
Apr-Jun 06  The Love for Three OrangesDie KöchinRostockD: Peter Leonard; P: Steffen Piontek