Dmitri Ulyanov, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Dmitri Ulyanov

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Rayfield Allied[Gen, Verden]
 GoDirect[Spanien, Portugal]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Sep 14  Il barbiere di SivigliaNoRoleBarcelona(Liceu)D: Finzi; P: J Font 
 Mar-Jun 14  CarmenEscamilloMoscow(Bolshoi)D: Campellone / Sorokin; P: Pountney 
 Jan-Apr 14  Cosi fan tutteDon AlfonsoMoscow(SND)D: Zangiev; P: Alexander Titel 
 Jan-Feb 14  CarmenEscamilloTokyo(NNT)D: Ainārs Rubiķis; P: U Hitoshi 
 Dec 13-Mar 14  May NightGolovaMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Nov 13-Jun 14  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoscow(SND)D: Korobov / V Volich; P: A Shapiro 
 Nov 13-Apr 14  Les contes d'HoffmannLindorf/ Coppelius/ Dapertutto/ MiracleMoscow(SND)D: Eugeny Brazhnik; P: Alexander Titel 
 Nov 13-Maj 14  La bohemeCollineMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Nov 13-Maj 14  Il barbiere di SivigliaDon BasilioMoscow(SND)P: Alexander Titel 
 Okt-Nov 13  AidaRamfisSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: José Antonio Gutiérrez 
 Okt 13-Maj 14  Madama ButterflyLo zio BonzoMoscow(SND)D: Korobov / V Volich; P: Naletova 
 Okt 13-Apr 14  Der DamonPrince GudalMoscow(SND)D: Grishanin; P: Trostyanetsky 
 Okt 13-Jun 14  La traviataIl barone DoupholMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Okt 13-Apr 14  Eugene OneginPrince GreminMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Sep 13-Jun 14  TannhauserLandgraf HermannMoscow(SND)D: Bollon; P: Andrejs Žagars 
 Sep 13  Il barbiere di SivigliaDon BasilioMadrid(Real)D: Hanus; P: Sagi 
 Jun 13  RigolettoSparafucileSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: S Vizioli 
 Feb 13  I vespri sicilianiGiovanni da ProcidaBilbao(ABAO)D: J Mauceri; P: Davide Livermore 
 Dec 12-Jun 13  La forza del destinoPadre Guardiano itMoscow(SND)D: Korobov; P: Georgy Isaakyan 
 Dec 12-Jul 13  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
 Dec 12  MacbethBancoMadrid(Real)D: Currentzis; P: Tcherniakov 
 Nov 12-Jul 13  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: A Shapiro 
 Nov 12-Jul 13  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppelius/Dapertutto/Miracle frMoscow(SND)D: Eugeny Brazhnik; P: Alexander Titel 
 Nov 12-Jul 13  La traviataIl barone Douphol itMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Okt 12-Jul 13  Eugene OneginPrince Gremin ruMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Okt 12-Apr 13  War and PeaceKutuzovMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
 Okt 12-Jul 13  ToscaAngelotti itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Naletova 
 Sep-Okt 12  Boris GodunovPimenMadrid(Real)D: Haenchen; P: J Simons 
Maj 12  ConcertBasseMarseilleD: Abbassi;
Mar 12  War and PeaceKutuzovMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Jan 12  IolantaEl rey René ruMadrid(Real)D: Currentzis; P: Sellars 
Nov 11  Die WalkureHundingSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: Padrissa / A Aguilera / La Fura dels Baus 
Okt 11-Jul 12  La forza del destinoPadre GuardianoMoscow(SND)D: Korobov / Loffe; P: Georgy Isaakyan 
Okt 11-Jul 12  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoscow(SND)P: A Shapiro 
Okt 11-Jun 12  ToscaAngelottiMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Naletova 
Okt 11-Jul 12  La traviataIl barone DoupholMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Sep 11-Jul 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppelius/Dapertutto/MiracleMoscow(SND)D: Eugeny Brazhnik; P: Alexander Titel 
Sep 11-Jul 12  Eugene OneginPrince GreminMoscow(SND)D: W Gorelik / Ioffe; P: Alexander Titel 
Jun-Jul 11  Don CarlosEl Gran InquisidorSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: G Del Monaco 
Feb-Mar 11  Les HuguenotsMarcel frMadrid(Real)D: R Palumbo;
Dec 10-Mar 11  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoscow(SND)D: W Gorelik; P: A Shapiro 
Nov 10-Mar 11  WozzeckDer DoktorMoscow(Bolshoi)D: Currentzis; P: Tcherniakov 
Okt 10-Apr 11  La traviataIl dottor Grenvil itMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Okt 10-Apr 11  La traviataIl barone Douphol itMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Okt 10-Jan 11  Der DamonPrince GudalMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Trostyanetsky 
Okt 10-Feb 11  ToscaAngelotti itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Naletova 
Okt 10-Mar 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 10-Apr 11  La bohemeColline itMoscow(SND)D: W Gorelik / Maximchuk; P: Alexander Titel 
Okt 10-Mar 11  Cosi fan tutteDon Alfonso itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 10-Mar 11  La forza del destinoNoRole itMoscow(SND)D: Korobov; P: Georgy Isaakyan 
Sep 10-Apr 11  Madama ButterflyBonza itMoscow(SND)D: Korobov; P: Naletova 
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginPrince GreminMoscow(SND)D: Korobov / W Gorelik / Ioffe; P: Alexander Titel 
Apr 10  La juiveBrogni frTel AvivD: Oren; P: Pountney 
Feb-Jun 10  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Feb 10  The Saint of Bleecker StreetDon MarcoMarseilleD: Jonathan Webb; P: Medcalf 
Nov 09-Maj 10  WozzeckDer DoktorMoscow(Bolshoi)D: Currentzis; P: Tcherniakov 
Nov 09-Jul 10  Madama ButterflyBonza itMoscow(SND)D: Korobov; P: Naletova 
Okt 09-Jul 10  Der DamonGudal ruMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Trostyanetsky 
Okt 09-Jun 10  La bohemeColline itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 09-Jun 10  La bohemeBenoit/Alcindoro itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 09-Jul 10  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: A Shapiro 
Okt 09-Jul 10  ToscaAngelotti itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Naletova 
Okt 09-Jul 10  La traviataIl dottor Grenvil itMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Okt 09-Jul 10  La traviataIl barone Douphol itMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Okt 09-Jul 10  Cosi fan tutteDon Alfonso itMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Sep 09-Jul 10  Eugene OneginGreminMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Apr 09  Pikovaya DamaLe Comte TomskiMonte-Carlo(Opera)D: D Jurowski; P: Guy Joosten 
Apr-Maj 09  MacbethBanco itParis(Opera)D: Currentzis / Belyakin; P: Tcherniakov 
Mar-Apr 09  Eugene OneginGremin ruTrieste(Verdi)D: S Lykov; P: Aleksandr Titel 
Nov-Dec 08  AidaIl reMarseilleD: Abbassi; P: C Roubaud 
Okt 08-Jul 09  Madama ButterflyLo zio BonzoMoscow(SND)D: Korobov; P: Naletova 
Okt 08-Jul 09  Cosi fan tutteDon AlfonsoMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 08-Jun 09  The Ill-fated CoachTrofimMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Naletova 
Okt 08-Jul 09  ToscaAngelottiMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Naletova 
Okt 08-Jul 09  Der DamonGudalMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Trostyanetsky 
Okt 08-Jul 09  La traviataIl barone DoupholMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Okt 08-Jun 09  La bohemeCollineMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 08-Jun 09  La bohemeBenoit/AlcindoroMoscow(SND)D: W Gorelik; P: Alexander Titel 
Okt 08-Jun 09  May NightGolovaMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel 
Sep 08-Jul 09  Eugene OneginGreminMoscow(SND)D: Korobov; P: Alexander Titel