Edem Umerov :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Edem Umerov

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar-Maj 14  RigolettoRigolettoSt Petersburg(Mariinsky)P: I Gabitov 
 Dec 13  IolantaIbn-Hakia ruWarszawa(Wielki)D: Gergiev; P: Trelinski 
 Okt-Nov 13  AttilaEzio itSt Petersburg(Mariinsky)D: Christian Knapp; P: Arturo Gama 
 Okt 13  MacbethMacbethSt Petersburg(Mariinsky)D: Sinkevich;
 Okt 13  Die Frau ohne SchattenBarak deSt Petersburg(Mariinsky)P: Jonathan Kent 
 Sep 13-Maj 14  ToscaScarpiaSt Petersburg(Mariinsky)D: Gruzin; P: Paul Curran 
 Sep 13-Apr 14  MacbethMacbethSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev / G Heine; P: McVicar 
 Sep 13-Apr 14  LohengrinFriedrich of TelramundSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev;
 Okt 12  Boris GodunovNoRole ruVilnius(LNOBT)D: Servenikas; P: Trelinski 
 Okt 12  ConcertNoRoleSt Petersburg(Mariinsky)D: Andrei Petrenko;
Mar-Jun 12  ToscaScarpia itSt Petersburg(MT)D: Tatarnikov; P: Gaudasinsky 
Feb-Jun 12  MazepaMazeppaRigaD: Pitrenas; P: Ozren Prohić 
Dec 11-Jun 12  AidaAmonasro itSt Petersburg(Mariinsky)D: Sokhiev / Andrei Petrenko; P: Vyacheslav Okunev / Stepanyuk 
Dec 11  Die Frau ohne SchattenBarak deSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev; P: Jonathan Kent 
Nov 11-Jan 12  PagliacciTonio itSt Petersburg(Mariinsky)D: Sokhiev / Tatarnikov; P: Partiot-Pieri 
Sep 11  Die Frau ohne SchattenBarak deEdinburgh(Fest)D: Gergiev; P: Jonathan Kent / Lloyd Brown 
Dec 10-Apr 11  PagliacciTonio itSt Petersburg(Mariinsky)D: Tatarnikov / L Di Martino / Sokhiev; P: Partiot-Pieri 
Nov 10-Jan 11  AidaAmonasroSt Petersburg(Mariinsky)D: L Di Martino; P: Stepanyuk 
Sep 10  Pikovaya DamaCount TomskySt Petersburg(Mariinsky)D: Sokhiev; P: Temirkanov 
Aug 10  Die Frau ohne SchattenBarakLjubljana(Fest)D: Gergiev; P: Arsenjeva 
Mar-Apr 10  IolantaEbn Hakia ruToulouse(Capitole)D: Sokhiev; P: Jacques Osinski 
Sep-Okt 09  IolantaEbn-HakirSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev; P: Trelinski 
Okt 08-Apr 09  Boris GodunovGodunovVilnius(LNOBT)D: Servenikas; P: Trelinski