Evelyn Herlitzius, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Evelyn Herlitzius

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Böttger[Gen, Verden]
 Musiespana[Spanien, Portugal(ne)]
 Vitoria[var(ne)]
 Bueker
 In Art


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jul 15  ElektraElektraMünchen(Fest)D: A Fisch; P: H Wernicke 
 Maj-Jun 15  GotterdammerungBrünnhildeWien(SO)D: Rattle; P: Bechtolf 
 Maj-Jun 15  SiegfriedBrünnhildeWien(SO)D: Rattle; P: Bechtolf 
 Maj 15  Die WalkureBrünnhildeWien(SO)D: Rattle; P: Bechtolf 
 Jan-Feb 15  Lady Macbeth of MtsenskKaterina Ismailova ruBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Tandberg 
 Jul-Aug 14  TurandotTurandotVerona(Arena)D: Oren; P: Zeffirelli 
 Maj-Jun 14  ElektraElektra itMilano(Scala)D: Esa-Pekka Salonen; P: Chéreau 
 Apr 14  ParsifalKundry deBerlin(Deutsche)D: Axel Kober; P: Philipp Stölzl / Kurotschka 
 Mar 14  WozzeckMarieWien(SO)D: D Gatti; P: A Dresen 
 Jan-Jun 14  ElektraElektra deDresden(SSO)D: C Thielemann; P: Barbara Frey 
 Nov 13  Tristan und IsoldeIsolde deEssenD: Schneider.cond; P: Kosky 
 Okt 13  TurandotTurandotRoma(Opera)D: Pinchas Steinberg; P: R De Simone / Bauduin 
 Sep 13-Jan 14  GotterdammerungBrünnhilde deBerlin(Deutsche)D: Rattle / Runnicles; P: Götz Friedrich 
 Sep 13-Jan 14  Die WalkureBrünnhilde deBerlin(Deutsche)D: Rattle; P: Götz Friedrich 
 Aug 13  ConcertNoRoleVerona(Arena)D: Daniel Harding;
 Jul 13  ElektraElektraAix-en-ProvenceD: Esa-Pekka Salonen; P: Chéreau 
 Maj 13  Tristan und IsoldeIsoldeEssenD: Soltesz; P: Kosky 
 Mar-Apr 13  ParsifalKundryWien(SO)D: Welser-Möst; P: Mielitz 
 Mar-Jun 13  ParsifalKundryEssenD: Soltesz; P: Schloemer 
 Jan 13  Die WalkureBrünnhilde deMünchen(SO)D: Nagano; P: Kriegenburg 
 Dec 12  LohengrinOrtrudMilano(Scala)D: Barenboim; P: C Guth 
 Okt 12-Apr 13  ParsifalKundry deBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Philipp Stölzl / Kurotschka 
 Sep-Okt 12  FidelioLeonoreDresden(SSO)D: dám Fischer; P: Mielitz 
Jun-Jul 12  FidelioLeonoreDresden(SSO)D: J Fiore; P: Mielitz 
Maj 12  SalomeSalome deDresden(SSO)D: Netopil; P: Mussbach 
Mar 12  Die Frau ohne SchattenBaraks FrauWien(SO)D: Welser-Möst; P: Carsen 
Jan-Feb 12  Tristan und IsoldeIsolde deEssenD: Soltesz; P: Kosky 
Nov 11  Die WalkureBrünnhildeSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: Padrissa / A Aguilera / La Fura dels Baus 
Okt 11  ElektraElektraAmsterdam(NO)D: Marc Albrecht; P: Willy Decker 
Jul-Aug 11  Die Frau ohne SchattenHis WifeSalzburg(Fest)D: C Thielemann; P: Loy 
Jun 11  Tristan und IsoldeIsoldeBudapest(SO)D: Adam Fischer; P: Parditka / Alexandra Szemerédy 
Maj-Jun 11  ElektraElektraBerlin(UDL)D: J Debus; P: D Dorn 
Apr 11  ParsifalKundryKölnD: Markus Stenz;
Jan-Feb 11  Die FledermausRosalinde deDresden(SSO)D: Alexander Joel / M Mayrhofer; P: Günter Krämer 
Okt-Nov 10  Kat'a KabanovaKát'aBruxelles(Monnaie)D: Hussain; P: Breth 
Jul-Aug 10  LohengrinOrtrudBayreuth(Wagner)D: Nelsons; P: Neuenfels 
Jun 10  GotterdammerungBrünnhildeKölnD: Markus Stenz; P: Carsen 
Jun 10  SiegfriedBrünnhildeKölnD: Markus Stenz; P: Carsen 
Jun 10  Die WalkureBrünnhildeKölnD: Markus Stenz; P: Carsen 
Apr 10  Die WalkureBrünnhilde deBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Götz Friedrich 
Apr-Maj 10  GotterdammerungBrünnhilde deBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Götz Friedrich 
Apr 10  ParsifalKundryDresden(SSO)D: A Fisch; P: Theo Adam 
Mar 10  GotterdammerungBrünnhildeDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Mar 10  SiegfriedBrünnhildeDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Die WalkureBrünnhildeDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Jan-Feb 10  ElektraElektra deBruxelles(Monnaie)D: Koenigs; P: Guy Joosten 
Nov 09  Tristan und IsoldeIsolde deBerlin(Deutsche)D: Pinchas Steinberg; P: Götz Friedrich 
Okt 09-Apr 10  SalomeSalomeBerlin(UDL)D: Philippe Jordan; P: H Kupfer 
Jul 09  TannhauserVenus deLas Palmas(PG)D: P Halffter; P: Katharina Wagner 
Jun 09  Tristan und IsoldeIsolde deBerlin(Deutsche)D: Marc Albrecht; P: Götz Friedrich 
Maj 09  Tristan und IsoldeIsoldaSevilla(Maestranza)D: P Halffter; P: Pier'Alli 
Mar 09  CardillacDie DameDresden(SSO)D: Luisi; P: Himmelmann 
Feb-Mar 09  Tristan und IsoldeIsoldeDresden(SSO)D: D Gatti; P: Marco Arturo Marelli 
Dec 08  LohengrinOrtrudDresden(SSO)D: Perick; P: Mielitz 
Okt 08-Mar 09  EuryantheEglantineDresden(SSO)D: Hans-E Zimmer; P: Nemirova 
Okt 08-Apr 09  TurandotTurandot itDresden(SSO)D: Delacôte; P: Homoki 
Sep 08  Die Frau ohne SchattenBaraks FrauAmsterdam(NO)D: Marc Albrecht; P: Homoki