Gyula Orendt, baryton :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Gyula Orendt

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Neumann[Gen, Verden]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jan 15  L'orfeoOrfeoLondon(RO)D: Curnyn; P: Michael Boyd 
 Jun-Aug 14  La finta giardinieraRoberto itGlyndebourneD: Ticciati; P: Frederic Wake-Walker 
 Maj 14  Rappresentatione di anima, et di corpoTempo/Consiglio itBerlin(UDL)D: R Jacobs; P: A Freyer / T Hecker 
 Feb-Jun 14  ToscaAngelotti itBerlin(UDL)D: Ranzani; P: Riha 
 Jan-Feb 14  Il barbiere di SivigliaFigaro deBerlin(UDL)D: Rovetta; P: Berghaus 
 Jan 14  L'orfeoOrfeoNancyD: Rousset; P: C Guth 
 Nov 13-Mar 14  Die ZauberflotePapagenoBerlin(UDL)D: Märtig; P: August Everding 
 Sep-Okt 13  Un ballo in mascheraSilvano itBerlin(UDL)D: Massimo Zanetti; P: Wieler / S Morabito 
 Maj 13  AgrippinaLesbo itBerlin(UDL)D: R Jacobs; P: Boussard 
 Mar 13  L'elisir d'amoreBelcore itBerlin(UDL)D: Yurkevych; P: Adlon 
 Mar 13  The Rake's ProgressKeeper of the madhouse enBerlin(UDL)D: David Robert Coleman; P: Warlikowski 
 Jan-Feb 13  Der Kaiser von AtlantisKaiser OverallBerlin(UDL)D: Felix Krieger; P: Pörzgen 
 Jan-Feb 13  Il barbiere di SivigliaFiorello itBerlin(UDL)D: Rovetta; P: Berghaus 
 Nov 12-Maj 13  Die ZauberflotePapagenoBerlin(UDL)D: Soddy / Salemkour; P: August Everding 
 Okt-Nov 12  Puss in BootsMittlerer Bruder/KönigBerlin(UDL)D: Anifantakis / Weissenburger; P: I Ostermann 
 Okt 12-Jun 13  La traviataIl barone Douphol itBerlin(UDL)D: Ranzani / Massimo Zanetti; P: Mussbach 
 Sep-Okt 12  Cosi fan tutteGuglielmo itNancyD: Tito Muñoz; P: Lucassen 
Apr 12  ToscaSciarrone itBerlin(UDL)D: Hussain; P: Riha 
Feb-Mar 12  RusalkaGamekeeperLondon(RO)D: Nézet-Séguin; P: Wieler / S Morabito 
Nov 11-Jan 12  Die ZauberflotePapagenoBerlin(UDL)D: Salemkour; P: August Everding 
Okt 11  Il barbiere di SivigliaFiorello itBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Berghaus 
Mar-Maj 11  RigolettoMarulloWien(Volk)D: Eschwé; P: S Langridge 
Jan-Mar 11  CarmenMoralèsWien(Volk)D: R Paternostro / N Milton; P: Guy Joosten 
Jan-Mar 11  CarmenLe DancaïreWien(Volk)D: R Paternostro / N Milton; P: Guy Joosten 
Okt-Dec 10  RusalkaDer JägerWien(Volk)D: G Prießnitz / Henrik Nanasi; P: R Doucet