James Moellenhoff, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

James Moellenhoff

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Svenska Konsertbyran[(is,no,dk,se,fi)]
 ZAV-KV Koeln[d Schweiz Østrig(ne)]
 ALL YOU NEED[var]
 Bluemel[var]
 Renick
 Truelinked


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jan-Maj 15  Das RheingoldFafnerLeipzigD: U Schirmer; P: Rosamund Gilmore 
 Sep 14-Apr 15  NabuccoZaccaria itLeipzigD: Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf 
 Apr-Maj 14  LohengrinHeinrich der Vogler deZagreb(CNT)D: Bareza; P: Schildknecht 
 Feb 14  Die ZauberfloteSarastro deTampaD: Lipton;
 Dec 13-Maj 14  PinocchioMangiafuoco deLeipzigP: G Nowack 
 Dec 13-Jan 14  Die WalkureHundingLeipzigD: U Schirmer; P: Rosamund Gilmore 
 Okt 13-Maj 14  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Margherita Colombo; P: G Nowack 
 Okt 13-Mar 14  NabuccoZaccaria itLeipzigD: Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf 
 Okt 13-Mar 14  NabuccoIl Gran Sacerdote itLeipzigD: Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf 
 Okt 13-Mar 14  RigolettoSparafucile itLeipzigD: Foremny; P: Pilavachi 
 Okt 13-Mar 14  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Carnall; P: Nürnberger 
 Sep-Nov 13  Das RheingoldFafnerLeipzigD: U Schirmer; P: Rosamund Gilmore 
 Maj 13  Der fliegende HollanderDalandLeipzigD: Bramall; P: J Mangold / Bramall 
 Maj-Jun 13  Das RheingoldFafnerLeipzigD: U Schirmer; P: Rosamund Gilmore 
 Mar-Jun 13  PinocchioMangiafuoco deLeipzigD: Foremny; P: G Nowack 
 Jan-Maj 13  Die Meistersinger von NurnbergVeit PognerLeipzigD: U Schirmer; P: Biganzoli 
 Jan-Jun 13  NabuccoOberpriester des Baal itLeipzigD: Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf 
 Nov-Dec 12  MacbethBanco itLeipzigD: Foremny; P: Konwitschny 
 Nov 12-Maj 13  Die WalkureHundingDarmstadtD: M Meister; P: Dew 
 Okt 12-Mar 13  RigolettoSparafucile itLeipzigD: Foremny; P: Pilavachi 
 Okt 12-Mar 13  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: W Lacey / Foremny / Milko Milev; P: Nürnberger 
Mar-Apr 12  ParsifalGurnemanzLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
Mar-Jun 12  Iphigenie en AulideKalchas deLeipzigD: Foremny; P: Konwitschny 
Jan-Apr 12  Die Meistersinger von NurnbergVeit PognerLeipzigD: U Schirmer; P: Biganzoli 
Dec 11-Maj 12  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Foremny / Karl-Heinz Müller / W Lacey; P: Nürnberger 
Jun 11  Die WalkureHundingLeipzigD: U Schirmer;
Maj 11  TannhauserHermannAltenburgD: Troester; P: Kochheim 
Apr 11  ParsifalGurnemanzLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
Apr-Maj 11  AidaKönigLeipzigD: A Schüller; P: Konwitschny 
Jan 11  Tristan und IsoldeKönig MarkeLeipzigD: Axel Kober; P: Willy Decker 
Nov 10-Jan 11  Iphigenie en AulideKalchasLeipzigD: Nicholas Kok / W Lacey; P: Konwitschny 
Okt 10-Apr 11  Die Meistersinger von NurnbergVeit PognerLeipzigD: Axel Kober / Trinks; P: Biganzoli 
Sep 10-Jun 11  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: W Lacey / Gähres; P: Nürnberger 
Jun-Aug 10  La forza del destinoPadre GuardianoSchwerinD: Foremny; P: Lotschak 
Maj-Jun 10  AidaKönigLeipzigD: Axel Kober / A Schüller; P: Konwitschny 
Apr-Maj 10  Das RheingoldFafnerLeipzigD: U Schirmer;
Mar-Jun 10  TannhauserHermannGeraD: E Solén; P: Kochheim 
Jan-Feb 10  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminNürnbergD: Perick; P: Baesler 
Dec 09  Symphony 9BassGeraD: E Solén;
Dec 09-Mar 10  LohengrinHeinrich der VoglerLeipzigD: U Schirmer; P: Konwitschny 
Okt 09-Apr 10  Don GiovanniIl Commendatore itLeipzigD: W Lacey / Foskett / N Milton; P: Schroeter 
Okt 09-Maj 10  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Piehlmayer / U Schirmer; P: Nürnberger 
Okt 09  GotterdammerungHagenLisboa(S.Carlos)D: Marko Letonja; P: Vick 
Sep-Nov 09  Manon LescautGeronte de RavoirLeipzigD: Piehlmayer; P: G Del Monaco 
Maj-Jun 09  FidelioRoccoAugsburgD: Piehlmayer; P: Kneidl 
Apr 09  ParsifalGurnemanzLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
Jan-Maj 09  Don GiovanniIl Commendatore itLeipzigD: Rouland; P: Schroeter 
Jan-Apr 09  GotterdammerungHagenStockholm(Royal)D: Gregor Bühl / Segerstam; P: Staffan Valdemar Holm 
Jan-Maj 09  Tristan und IsoldeKönig MarkeLeipzigD: Axel Kober; P: Willy Decker 
Nov-Dec 08  AidaKönigLeipzigD: Axel Kober; P: Konwitschny 
Okt 08-Apr 09  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Piehlmayer / A Schüller; P: Nürnberger 
Okt 08-Maj 09  Der fliegende HollanderDalandLeipzigD: L Hager / Axel Kober / A Schüller; P: von zur Mühlen