Jan Ježek :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Jan Ježek

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig

Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser
 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Dec 14-Jan 15  Die FledermausGabriel von EisensteinPraha(Statni)D: E Dovico; D: Otava 
 Okt 14  Clothes the World Has Never SeenKing csSzeged(Armel)D: Vojtěch Spurný; D: Magdalena Švecová 
 Sep 14  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniPlzenD: Brauner; D: Dominik Beneš 
 Sep 14  Les contes d'HoffmannSpalanzani / NathanaelLiberecD: Martin Doubravský; D: Otava 
 Sep 14-Jun 15  RusalkahajnýPraha(Statni)D: Chalupecký / Štrunc; D: Zdeněk Troška 
 Sep 14  PolenblutProducentPlzenD: Jan Ježek 
 Sep 14  Prodana nevestaPrincipál komediantůPlzenD: Oliver von Dohnányi; D: Jana Kališová 
 Jun-Jul 14  RusalkaGamekeeperLitomyslD: Štrunc; D: Zdeněk Troška 
 Jun 14  Prodana nevestaPrincipál komediantůPlzenD: Oliver von Dohnányi; D: Jana Kališová 
 Maj-Jun 14  Les contes d'HoffmannSpalanzani / NathanaelLiberecD: Martin Doubravský; D: Otava 
 Apr-Jun 14  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniPlzenD: Brauner; D: Dominik Beneš 
 Nov-Dec 13  Die FledermausGabriel von EisensteinOpavaD: Chromčák; D: Rudolf Tesáček 
 Okt 13-Jun 14  La traviataGastone de LétorièresPlzenD: Štrunc / Brauner / Petrdlik; D: Keprtová 
 Okt 13  Die FledermausGabriel von EisensteinPlzenD: Kantořík / Petrdlik; D: Petr Novotný 
 Okt-Dec 13  Die lustige WitweProducentLiberecD: Jan Ježek 
 Okt-Dec 13  Die lustige WitweBaron Mirko ZetaLiberecD: Babický; D: Jan Ježek 
 Sep 13-Jun 14  PolenblutProducentPlzenD: Jan Ježek 
 Sep 13-Apr 14  Die FledermausGabriel Von EisensteinLiberecD: Babický; D: Otava 
 Sep 13-Feb 14  Die FledermausGabriel von Eisenstein dePraha(Statni)D: R Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; D: Otava 
 Sep 13-Maj 14  JakobinBenda csPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; D: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jun 14  Prodana nevestaPrincipal csPraha(Narodni)D: Lenárd / Švec / Chalupecký; D: Magdalena Švecová 
 Sep 13-Maj 14  CarmenLe Remendado frPraha(Narodni)D: Robert Jindra / Zbyněk Müller; D: Jozef Bednárik 
 Sep-Dec 13  La GiocondaIsèpoPlzenD: Brauner; D: Oldřich Kříž 
 Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteMonostatos csPraha(Estates)D: Chalupecký / Švec; D: Radok 
 Feb-Maj 13  PolenblutProducentPlzenD: Jan Ježek 
 Feb-Maj 13  Die FledermausGabriel Von EisensteinLiberecD: Babický; D: Otava 
 Dec 12-Apr 13  Die ZauberfloteMonostatosPlzenD: Ivan Pařík; D: Jana Kališová 
 Dec 12-Maj 13  Die FledermausGabriel von EisensteinOpavaD: Chromčák; D: Rudolf Tesáček 
 Nov 12-Mar 13  Die FledermausGabriel von Eisenstein dePraha(Statni)D: R Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; D: Otava 
 Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaPrincipal csPraha(Narodni)D: Lenárd / Švec / Chalupecký; D: Magdalena Švecová 
 Okt 12-Apr 13  Die lustige WitweProducentLiberecD: Jan Ježek 
 Okt 12-Apr 13  Die lustige WitweNoRoleLiberecD: Babický; D: Jan Ježek 
 Okt 12-Apr 13  Die FledermausGabriel von EisensteinPlzenD: Kantořík / Petrdlik; D: Petr Novotný 
 Sep 12-Mar 13  TurandotCísař AltoumPlzenD: Štrunc; D: V Václav Málek 
 Sep 12-Maj 13  CarmenLe Remendado frPraha(Narodni)D: Robert Jindra / Zbyněk Müller; D: Jozef Bednárik 
 Sep-Nov 12  RigolettoBorsaPlzenD: Ivan Pařík / Brauner / Štrunc; D: R Róbert Alföldi 
 Sep 12-Apr 13  La GiocondaIsèpo itPlzenD: Brauner; D: Oldřich Kříž 
 Sep 12-Jun 13  JakobinBendaPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; D: Jiří Heřman 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannSpalanzaniPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannNathanaëlPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Havelka 
 Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteMonostatosPraha(Estates)D: Chalupecký / Švec; D: Radok 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannSpalanzaniPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannNathanaëlPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Havelka 
Okt 11-Jun 12  JakobinBendaPraha(Narodni)D: Netopil / Zbyněk Müller; D: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  Die ZauberfloteMonostatosPraha(Estates)D: Švec / Chalupecký; D: Radok 
Sep 11-Maj 12  Prodana nevestaPrincipalPraha(Narodni)D: Lenárd / Švec; D: Magdalena Švecová 
Sep 11-Maj 12  CarmenLe Remendado frPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra; D: Jozef Bednárik 
Dec 10-Apr 11  Die ZauberfloteMonostatos csPraha(Estates)D: Švec; D: Radok 
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaPrincipal csPraha(Narodni)D: Lenárd / Švec; D: Magdalena Švecová 
Sep 10-Apr 11  CarmenLe Remendado frPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra; D: Jozef Bednárik 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannSpalanzani/ NathanaëlPraha(Narodni)D: Swierczewski / Zbyněk Müller; D: Havelka