Jan-Hendrik Rootering, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Jan-Hendrik Rootering

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Konstantin Unger Artists[Gen, Verden]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Maj 14  Peter GrimesCaptain Balstrode enZurich(Oper)D: Erik Nielsen; P: Pountney 
 Mar-Apr 14  ParsifalGurnemanzLeipzigD: U Schirmer / Bramall; P: R Aeschlimann 
 Feb 14  SiegfriedFafnerAmsterdam(NO)D: Haenchen; P: Audi 
 Jan-Feb 14  Das RheingoldFafnerAmsterdam(NO)D: Haenchen; P: Audi 
 Nov 13  Die Meistersinger von NurnbergHans Sachs deZurich(Oper)D: Sebastian Weigle; P: H Kupfer 
 Aug-Sep 13  SiegfriedFafnerAmsterdam(NO)D: Haenchen; P: Audi 
 Mar-Apr 13  ParsifalGurnemanz deZurich(Oper)D: M Franck; P: C Guth 
 Feb-Maj 13  ParsifalGurnemanzLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
 Jan-Feb 13  TannhauserHermann deZurich(Oper)D: Marc Erich Albrecht; P: H Kupfer 
 Nov 12  Das RheingoldFafnerAmsterdam(NO)D: Haenchen; P: Audi 
Maj 12  FidelioNoRolePraha(Spring)D: Hrusa;
Apr 12  Der fliegende HollanderDalandBeijingP: G Del Monaco 
Okt-Nov 11  OedipeTirésiasBruxelles(Monnaie)D: Hussain; P: A Ollé / Valentina Carrasco 
Jun 11  Tristan und IsoldeKönig MarkeBudapest(SO)D: Adam Fischer; P: Parditka / Alexandra Szemerédy 
Feb-Mar 11  ArabellaGraf WaldnerDresden(SSO)D: Beermann; P: H Hollmann 
Jan-Feb 11  ParsifalGurnemanzBruxelles(Monnaie)D: Haenchen; P: Castellucci 
Nov 10-Jun 11  TannhauserLandgraf Hermann von ThüringenDresden(SSO)D: Schneider.cond / Blunier; P: Konwitschny 
Maj-Jun 10  Tristan und IsoldeKönig MarkeBudapest(SO)D: Adam Fischer; P: Parditka / Alexandra Szemerédy 
Apr-Maj 10  Notre DameQuasimodo deDresden(SSO)D: Luisi; P: Günter Krämer 
Apr 10  ParsifalGurnemanzDresden(SSO)D: A Fisch; P: Theo Adam 
Feb-Mar 10  Das RheingoldFasoltDresden(SSO)D: Luisi; P: Willy Decker 
Feb 10  Peter GrimesCaptain Balstrode enDresden(SSO)D: Paul Daniel; P: S Baumgarten 
Dec 09-Jan 10  Der fliegende HollanderDaland deDuisburgD: Georg Fritzsch; P: A Dresen 
Nov 09  Die Meistersinger von NurnbergHans SachsDresden(SSO)D: Luisi; P: C Guth 
Aug 09-Feb 10  Il barbiere di SivigliaDon BasilioDresden(SSO)D: Salemkour / A de Marchi; P: Grischa Asagaroff 
Jun 09  Le nozze di FigaroBartoloBruxelles(Monnaie)D: Rhorer / Tomek; P: Loy / Pischel 
Apr 09  Peter GrimesCaptain Balstrode enDresden(SSO)D: Marcus Bosch; P: S Baumgarten 
Feb-Mar 09  Tristan und IsoldeKönig MarkeDresden(SSO)D: D Gatti; P: Marco Arturo Marelli 
Okt-Nov 08  LohengrinHeinrich der Vogler deBerlin(Deutsche)D: Schønwandt; P: Götz Friedrich