Ketil Hugaas, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Ketil Hugaas

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Artefact[Verden(ne)]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Apr-Jun 15  La traviataIl barone DoupholOslo(DNO)D: Gaffigan / Rune Bergmann; P: Gürbaca 
 Jan-Mar 15  CarmenZunigaOslo(DNO)D: Fabien Gabel / Christian Vásquez; P: Bieito 
 Sep-Okt 14  Lady Macbeth of MtsenskPrestOslo(DNO)D: Caetani; P: Tandberg 
 Maj-Jun 14  Der fliegende HollanderDalandOslo(DNO)D: J Fiore; P: Homoki 
 Apr 14  PaskeLindkvistKristiansandD: Magnus Loddgard; P: A Bull 
 Jan-Feb 14  AlcinaAstolfoOslo(DNO)D: Eike / Bucknall; P: F Negrín 
 Sep-Okt 13  Le grand macabreNekrotzarOslo(DNO)D: J Fiore; P: A Ollé / Valentina Carrasco 
 Maj 13  KhairosAtlantisOslo(DNO)D: Valade; P: Kjersti Horn 
 Jan-Feb 13  Don PasqualeDon Pasquale itOslo(DNO)D: Fournillier; P: De Carpentries 
 Sep 12  Il barbiere di SivigliaBartolo itOslo(DNO)D: Alapont; P: De Carpentries 
 Aug 12  Olav EngelbrektssonErkebiskop Olav EngelbrektssonTrondheim(SMT)D: Havdal; P: Rørvik 
Maj-Jun 12  The Fourth Watch of the NightOl-Kanelesa noOslo(DNO)D: J Fiore; P: Tindberg 
Feb 12  HomecomingFatherOslo(DNO)D: C Eggen;
Feb-Jun 12  LuluSchigolch deDresden(SSO)D: C Meister; P: Herheim 
Nov-Dec 11  Il barbiere di SivigliaBartolo itOslo(DNO)D: Rabaglia; P: De Carpentries 
Okt 11  The Lady from the SeaArnholmOslo(DNO)
Sep 11  Die ZauberfloteSarastroOslo(DNO)D: Piehlmayer; P: Paul Curran 
Feb-Mar 11  LuluSchigolchOslo(DNO)D: J Fiore; P: Herheim 
Mar 10  TannhauserBiterolf deOslo(DNO)D: Christian Badea; P: Herheim 
Jan-Feb 10  Le nozze di FigaroBartolo itOslo(DNO)D: Klingele; P: Strassberger 
Nov-Dec 09  La fanciulla del WestJim Larkens itOslo(DNO)D: Colaneri; P: Carsen 
Sep 09  Don PasqualeDon Pasquale itOslo(DNO)D: Steuart Bedford; P: De Carpentries 
Jun-Jul 09  Eugene OneginPrins GreminBergen(BNO)D: K Seim; P: Hilde Andersen 
Jun 09  TurandotPingKarlstadD: Terje Boye Hansen; P: Rørvik 
Jun 09  TurandotPingHaldenD: Terje Boye Hansen; P: Rørvik 
Maj-Jun 09  ElektraOrests pleier deOslo(DNO)D: Carignani; P: Winge 
Nov 08  Der fliegende HollanderDalandBergen(BNO)D: Litton; P: Zambello / Stephen Taylor / Bonnaud 
Sep-Okt 08  Don CarlosIl gran InquisitoreOslo(DNO)D: Guidarini; P: Hytner