Klaus Schneider :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Klaus Schneider

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar-Maj 14  Die PassagierinWalterKarlsruheD: Gedschold; P: Müller-Brandes 
 Feb-Apr 14  TannhauserWalther von der Vogelweide deKarlsruheD: Justin Brown; P: A Stiehl 
 Jan-Maj 14  Doctor AtomicKapitän James Nolan enKarlsruheD: Willig; P: Y Sharon 
 Jan-Jun 14  Die Zauberflote1. Geharnischter Mann deKarlsruheD: Gedschold; P: Ulrich Peters 
 Dec 13-Jul 14  Die FledermausGabriel von Eisenstein deKarlsruheD: Justin Brown; P: Fioroni 
 Sep-Nov 13  Peter GrimesPeter Grimes enKarlsruheD: Justin Brown; P: C Alden 
 Jan-Maj 13  La vestaleCinna frKarlsruheD: Willig; P: A Stiehl 
 Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote1. Geharnischter MannKarlsruheD: Gedschold; P: Ulrich Peters 
 Okt-Nov 12  Wallenberg1. Gast / Jakob WallenbergKarlsruheD: Willig; P: T Kratzer 
 Okt 12-Jun 13  TannhauserWalther von der VogelweideKarlsruheD: Justin Brown; P: A Stiehl 
 Sep-Nov 12  Barbe-bleueRitter BlaubartKarlsruheD: Bieringer; P: A Stiehl 
Dec 11-Jul 12  Barbe-bleueRitter BlaubartKarlsruheD: Bieringer; P: A Stiehl 
Sep-Okt 11  Dantons TodRobespierreKarlsruheD: Bieringer; P: Schulin 
Apr 11  Das RheingoldFrohKarlsruheD: Justin Brown; P: Krief 
Dec 10-Mar 11  La traviataGastone itKarlsruheD: Justin Brown; P: A Thorwald 
Dec 10-Jan 11  Die ZauberfloteTaminoKarlsruheD: Bieringer; P: Ulrich Peters 
Okt-Nov 10  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteKarlsruheD: Gedschold; P: Y Kara 
Sep-Okt 10  EuryantheAdolarKarlsruheD: Gedschold; P: R Aeschlimann 
Sep-Okt 10  The Greek PassionYannakosKarlsruheD: Gedschold; P: G Köhl 
Maj-Jul 10  EuryantheAdolarKarlsruheD: Gedschold; P: R Aeschlimann 
Apr-Jun 10  The Greek PassionYannakosKarlsruheD: Gedschold; P: G Köhl 
Jan-Jun 10  I masnadieriArminioKarlsruheD: Hochstenbach; P: Schulin 
Jan-Maj 10  Die ZauberfloteTaminoKarlsruheD: Bieringer; P: Ulrich Peters 
Okt 09-Mar 10  Ariadne auf NaxosBacchusKarlsruheD: Hochstenbach; P: A Thorwald 
Okt 09-Jan 10  Cyrano de BergeracChristianKarlsruheD: Hochstenbach; P: A Thorwald 
Okt 09  Das RheingoldFrohKarlsruheD: Justin Brown; P: Krief 
Maj-Jul 09  Ariadne auf NaxosBacchusKarlsruheD: Hochstenbach; P: A Thorwald 
Jan-Mar 09  Der FreischutzMaxKarlsruheD: Justin Brown; P: A Thorwald 
Okt 08-Feb 09  Das Land des LachelnsPrinz Sou-ChongKarlsruheD: D Carlberg; P: A Thorwald 
Okt 08-Apr 09  Das RheingoldFrohKarlsruheD: Justin Brown; P: Krief 
Sep-Okt 08  Cyrano de BergeracChristianKarlsruheD: Hochstenbach; P: A Thorwald