Klaus Schneider :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Klaus Schneider

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jan-Maj 15  Die Zauberflote1. Geharnischter Mann deKarlsruheD: Ulrich Wagner / Thorau; D: Ulrich Peters 
 Dec 14-Jul 15  FantasioMarinoniKarlsruheD: A Schüller; D: Bernd Mottl 
 Nov 14-Mar 15  Die FledermausGabriel von EisensteinKarlsruheD: Justin Brown; D: Fioroni / T Reinhardt 
 Okt-Dec 14  Die Meistersinger von NurnbergUlrich EißlingerKarlsruheD: Justin Brown; D: T Kratzer 
 Sep 14-Feb 15  Boris GodunovWassili Iwanowitsch Schuiski ruKarlsruheD: Willig; D: David Hermann 
 Jul 14  Boris GodunovShuisky ruKarlsruheD: Justin Brown; D: David Hermann 
 Apr-Jul 14  Die Meistersinger von NurnbergUlrich Eißlinger deKarlsruheD: Justin Brown; D: T Kratzer 
 Mar-Maj 14  Die PassagierinWalterKarlsruheD: Gedschold; D: Müller-Brandes 
 Feb-Apr 14  TannhauserWalther von der Vogelweide deKarlsruheD: Justin Brown; D: A Stiehl 
 Jan-Maj 14  Doctor AtomicKapitän James Nolan enKarlsruheD: Willig; D: Y Sharon 
 Jan-Jun 14  Die Zauberflote1. Geharnischter Mann deKarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
 Dec 13-Jul 14  Die FledermausGabriel von Eisenstein deKarlsruheD: Justin Brown; D: Fioroni 
 Sep-Nov 13  Peter GrimesPeter Grimes enKarlsruheD: Justin Brown; D: C Alden 
Jan-Maj 13  La vestaleCinna frKarlsruheD: Willig; D: A Stiehl 
Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote1. Geharnischter MannKarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
Okt-Nov 12  Wallenberg1. Gast / Jakob WallenbergKarlsruheD: Willig; D: T Kratzer 
Okt 12-Jun 13  TannhauserWalther von der VogelweideKarlsruheD: Justin Brown; D: A Stiehl 
Sep-Nov 12  Barbe-bleueRitter BlaubartKarlsruheD: Bieringer; D: A Stiehl 
Dec 11-Jul 12  Barbe-bleueRitter BlaubartKarlsruheD: Bieringer; D: A Stiehl 
Sep-Okt 11  Dantons TodRobespierreKarlsruheD: Bieringer; D: Schulin 
Apr 11  Das RheingoldFrohKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Dec 10-Mar 11  La traviataGastone itKarlsruheD: Justin Brown; D: A Thorwald 
Dec 10-Jan 11  Die ZauberfloteTaminoKarlsruheD: Bieringer; D: Ulrich Peters 
Okt-Nov 10  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteKarlsruheD: Gedschold; D: Y Kara 
Sep-Okt 10  EuryantheAdolarKarlsruheD: Gedschold; D: R Aeschlimann 
Sep-Okt 10  The Greek PassionYannakosKarlsruheD: Gedschold; D: Georg Köhl