Lucas Harbour, baryton :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Lucas Harbour

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Stafford Law[Gen]
 Die Stimme
 MacFarlane

Personlige/andre hjemmesider
 http://lucasharbour.com/
 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Apr-Jul 14  Die Meistersinger von NurnbergFritz Kothner deKarlsruheD: Justin Brown; D: T Kratzer 
 Feb-Apr 14  TannhauserBiterolf deKarlsruheD: Justin Brown; D: A Stiehl 
 Jan-Maj 14  Doctor AtomicEdward Teller enKarlsruheD: Willig; D: Y Sharon 
 Okt 13-Jun 14  Un ballo in mascheraSamuel itKarlsruheD: Willig / Gedschold; D: A Stiehl 
 Okt-Nov 13  La Fille du regimentHortensius frKarlsruheD: Thorau; D: A Eggers 
 Sep-Nov 13  Peter GrimesHobson enKarlsruheD: Justin Brown; D: C Alden 
 Apr-Jul 13  La Fille du regimentHortensius frKarlsruheD: Willig; D: A Eggers 
 Mar 13  Das RheingoldFasoltKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
 Jan-Feb 13  Les troyensPanthéeKarlsruheD: Justin Brown; D: David Hermann 
 Dec 12-Apr 13  Die ZauberfloteDer SprecherKarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
 Okt-Nov 12  WallenbergWallenbergKarlsruheD: Willig; D: T Kratzer 
 Okt-Nov 12  Wallenberg2. Gast / Amerikanischer GeneralKarlsruheD: Willig; D: T Kratzer 
 Okt-Dec 12  A Village Romeo and JulietMartiKarlsruheD: Justin Brown; D: A Siegert 
 Okt 12  RigolettoMonteroneKarlsruheD: Willig; D: Lucassen 
 Okt 12-Jun 13  TannhauserBiterolfKarlsruheD: Justin Brown; D: A Stiehl 
Apr-Jul 12  Don GiovanniLeporelloKarlsruheD: Hochstenbach; D: Tannenbaum 
Feb 12  RecitalBaritonKarlsruhe
Jan-Maj 12  A Village Romeo and JulietMartiKarlsruheD: Justin Brown; D: A Siegert 
Nov-Dec 11  ToscaSagrestanoKarlsruheD: Gedschold; D: Dew 
Nov 11-Jun 12  RigolettoMonteroneKarlsruheD: Willig; D: Lucassen 
Okt 11-Feb 12  Les troyensPanthéeKarlsruheD: Justin Brown; D: David Hermann 
Apr-Jul 11  Vom MeerDr Wangel deHeidelberg(Theater)D: Dietger Holm / I Hentschel; D: Susanne Øglaend 
Nov 10-Apr 11  FidelioDon FernanadoHeidelberg(Theater)D: Dietger Holm / Mallwitz; D: Sven Holm 
Okt 10-Feb 11  Die ZauberfloteDer SprecherHeidelberg(Theater)D: C Meister / Dietger Holm / Mallwitz / I Hentschel / Jan Schweiger; D: T Kratzer 
Sep 10-Mar 11  Orphee aux enfersJupiter deHeidelberg(Theater)D: Mallwitz / I Hentschel / Timothy Schwarz / Jan Schweiger; D: Daniel Cremer 
Maj-Jun 10  TurandotUn mandarino itBerlin(Deutsche)D: Campellone; D: Fioroni 
Feb-Mar 10  Peter GrimesHobsonTorino(Regio)D: Sado; D: Willy Decker / De Carpentries 
Jan 10  Idomeneo re di CretaLa voce dell'oracolo di NettunoTorino(Regio)D: Netopil; D: Davide Livermore 
Jan-Jun 10  ToscaCarceriere itBerlin(Deutsche)D: Allemandi / Foremny; D: Barlog 
Nov 09  Tristan und IsoldeSteuermann deBerlin(Deutsche)D: Pinchas Steinberg; D: Götz Friedrich 
Okt-Nov 09  Un ballo in mascheraTom itBerlin(Deutsche)D: Marco Armiliato; D: Götz Friedrich 
Sep-Dec 09  Die Frau ohne SchattenStimmen der Wächter der Stadt deBerlin(Deutsche)D: U Schirmer / Rogister / Axel Kober; D: Kirsten Harms 
Sep 09-Apr 10  Die Zauberflote2. Geharnischter Mann deBerlin(Deutsche)D: Foremny / Rogister; D: Günter Krämer