Marie Fajtová, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Marie Fajtová

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 artemanagement[Gen, Verden]
 Triart[Verden(ne)]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar-Maj 15  Boris GodunovXeniePraha(Narodni)D: Petr Kofroň; D: Keprtová 
 Feb-Jun 15  La traviataVioletta ValéryPraha(Narodni)D: J Kyzlink / Zbyněk Müller; D: Jana Kališová 
 Feb-Jun 15  Die ZauberflotePaminaPraha(Estates)D: Zbyněk Müller; D: V Morávek 
 Dec 14  Nova zemeMášaPraha(Narodni)D: Petr Kofroň; D: Bambušek 
 Dec 14  Le nozze di FigaroHraběnka AlmavivaCeské BudějoviceD: Mario De Rose; D: Josef Průdek 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsKarolinaPraha(Narodni)D: Robert Jindra / Chalupecký; D: J Nekvasil 
 Okt 14-Maj 15  CarmenFrasquitaPraha(Narodni)D: Robert Jindra / Zbyněk Müller; D: Jozef Bednárik 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniDonna AnnaPraha(Estates)D: Chalupecký / Švec; D: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Jun 15  Le nozze di FigaroLa contessa AlmavivaPraha(Estates)D: Jakub Klecker / Chalupecký / Robert Jindra; D: Josef Průdek 
 Aug 14-Maj 15  La bohemeMusettaPraha(Statni)D: Štrunc / Brauner; D: Havelka 
 Aug 14-Jun 15  Cosi fan tutteFiordiligiPraha(Estates)D: Robert Jindra / Chalupecký; D: Čičvák 
 Jun 14  RinaldoArmida itPraha(Estates)D: Luks; D: Moaty 
 Maj-Jun 14  Die ZauberflotePaminaPraha(Statni)D: Heiko Mathias Förster / R Hein; D: Ladislav Štros 
 Feb-Maj 14  L'elisir d'amoreAdina itBratislavaD: Štefánek; D: P Smolík 
 Feb 14  GlorianaLady Rich csPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Chalupecký; D: Jiří Heřman 
 Sep 13-Feb 14  L'elisir d'amoreAdina itPraha(Narodni)D: Švec / Chalupecký; D: Sandroni 
 Sep 13-Jun 14  Cosi fan tutteFiordiligi itPraha(Estates)D: Robert Jindra / Chalupecký; D: Čičvák 
 Sep 13-Jun 14  La traviataVioletta Valéry etTallinn(Opera)D: Vello Pähn / E Klas / A Volmer / Alperten; D: Kuningas 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeMusetta itPraha(Statni)D: Lenárd / Štrunc; D: Havelka 
 Sep 13-Maj 14  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)D: Robert Jindra / Zbyněk Müller; D: Jozef Bednárik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsKarolinaPraha(Narodni)D: Robert Jindra; D: J Nekvasil 
 Sep 13-Maj 14  Orfeo ed EuridiceEuridice itPraha(Estates)D: Latham-Koenig / Zbyněk Müller; D: Hartmut Schörghofer 
 Aug 13-Jun 14  La traviataVioletta Valéry itPraha(Statni)D: E Dovico / František Drs / R Hein; D: Arnaud Bernard 
 Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; D: Josef Průdek 
 Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroLa contessa AlmavivaPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; D: Josef Průdek 
 Aug 13-Jun 14  Don GiovanniDonna Anna itPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Švec; D: Kukučka / Trpišovský 
Jun 13  The Two WidowsCaroline csLitomyslD: Robert Jindra; D: J Nekvasil 
Maj-Jun 13  The Two WidowsKarolina csPraha(Narodni)D: Robert Jindra; D: J Nekvasil 
Feb-Maj 13  Orfeo ed EuridiceEuridicePraha(Estates)D: Latham-Koenig / Zbyněk Müller; D: Hartmut Schörghofer 
Dec 12-Apr 13  La bohemeMusettaOstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: Studený 
Nov 12-Maj 13  L'elisir d'amoreAdinaBratislavaD: Štefánek; D: P Smolík 
Okt 12-Jun 13  Die ZauberflotePamina dePraha(Statni)D: Heiko Mathias Förster / R Hein; D: Ladislav Štros 
Okt 12-Apr 13  L'elisir d'amoreAdina itPraha(Narodni)D: Švec / Chalupecký; D: Sandroni 
Sep 12-Apr 13  Cosi fan tutteFiordiligiPraha(Estates)D: Robert Jindra / Chalupecký; D: Čičvák 
Sep 12-Maj 13  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)D: Robert Jindra / Zbyněk Müller; D: Jozef Bednárik 
Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; D: Josef Průdek 
Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroLa contessa AlmavivaPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; D: Josef Průdek 
Sep 12-Jun 13  La traviataVioletta ValéryPraha(Narodni)D: Chalupecký / J Kyzlink; D: Jana Kališová 
Sep 12-Jun 13  La bohemeMusetta itPraha(Statni)D: Lenárd / Štrunc; D: Havelka 
Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannAntoniaPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Havelka 
Aug 12-Jun 13  Don GiovanniDonna AnnaPraha(Estates)D: Netopil / Švec / Chalupecký; D: Kukučka / Trpišovský 
Aug 12  La traviataVioletta Valéry itPraha(Statni)D: E Dovico / František Drs / R Hein; D: Arnaud Bernard 
Jul 12  La traviataVioletta ValéryLitomysl
Jun 12  Don GiovanniDonna AnnaPraha(Estates)D: Netopil / Švec; D: Skutr 
Maj 12  RinaldoArmida itPraha(Estates)D: Luks; D: Moaty 
Mar-Maj 12  GlorianaLady RichPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Jiří Heřman 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannAntoniaPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; D: Havelka 
Okt 11-Maj 12  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)D: Chalupecký / Netopil; D: Josef Průdek 
Okt 11-Maj 12  Le nozze di FigaroLa contessa AlmavivaPraha(Estates)D: Chalupecký / Netopil; D: Josef Průdek 
Okt 11-Jun 12  La bohemeMusettaOstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: Studený 
Sep 11-Maj 12  La traviataVioletta ValéryPraha(Narodni)D: Lenárd; D: Jana Kališová 
Sep 11-Maj 12  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra; D: Jozef Bednárik 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreAdinaPraha(Narodni)D: Švec / Chalupecký; D: Sandroni / Flory 
Sep 11  Les contes d'HoffmannAntoniaPafosD: Zbynĕk Müller; D: Havelka 
Aug 11-Maj 12  Cosi fan tutteFiordiligiPraha(Estates)D: Robert Jindra; D: Čičvák 
Aug-Dec 11  Don GiovanniDonna Anna itPraha(Estates)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; D: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Maj-Jun 11  Die Entfuhrung aus dem SerailKonstanzePraha(Estates)D: Netopil; D: J Lauwers 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreAdinaPraha(Narodni)D: Švec; D: Sandroni / Flory 
Okt 10-Jun 11  Cosi fan tutteFiordiligiPraha(Estates)D: Robert Jindra / Marko Ivanovic; D: Čičvák 
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaEsmeralda csPraha(Narodni)D: Lenárd / Švec; D: Magdalena Švecová 
Sep-Dec 10  RinaldoArmida itPraha(Estates)D: Luks; D: Moaty 
Sep 10-Apr 11  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra; D: Jozef Bednárik 
Sep 10-Jan 11  La traviataVioletta Valéry itPraha(Narodni)D: Lenárd; D: Jana Kališová 
Sep 10-Apr 11  Don GiovanniDonna Elvira itPraha(Estates)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; D: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Sep 10-Apr 11  Don GiovanniDonna Anna itPraha(Estates)D: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; D: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Sep 10-Jun 11  Le nozze di FigaroSusanna itPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; D: Josef Průdek 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannAntoniaPraha(Narodni)D: Swierczewski / Zbyněk Müller; D: Havelka