Matthias Wohlbrecht, tenor :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Matthias Wohlbrecht

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Musica[Østrig, Tyskland, Italien, Schweiz, Nordiske lande]
 Kuehnly


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jan-Maj 15  Die ZauberfloteMonostatos deKarlsruheD: Ulrich Wagner / Thorau; D: Ulrich Peters 
 Dec 14-Jul 15  FantasioMarinoniKarlsruheD: A Schüller; D: Bernd Mottl 
 Nov 14-Feb 15  Hansel und GretelDie KnusperhexeHeilbronnD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
 Nov 14-Mar 15  Die FledermausGabriel von EisensteinKarlsruheD: Justin Brown; D: Fioroni / T Reinhardt 
 Sep 14  Das RheingoldMimeSeoul(SAC)D: M Chun;
 Sep-Dec 14  Der RosenkavalierValzacchiKarlsruheD: Justin Brown; D: Mentha 
 Jul 14  Boris GodunovShuisky ruKarlsruheD: Justin Brown; D: David Hermann 
 Mar-Maj 14  Die PassagierinWalterKarlsruheD: Gedschold; D: Müller-Brandes 
 Feb-Apr 14  TannhauserWalther von der Vogelweide deKarlsruheD: Justin Brown; D: A Stiehl 
 Jan-Jun 14  Die ZauberfloteMonostatos deKarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
 Dec 13-Jul 14  Die FledermausGabriel von Eisenstein deKarlsruheD: Justin Brown; D: Fioroni 
 Dec 13  Hansel und GretelDie Knusperhexe deKarlsruheD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
Mar 13  SiegfriedMimeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Mar 13  Das RheingoldLogeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Dec 12-Apr 13  Die ZauberfloteMonostatosKarlsruheD: Gedschold; D: Ulrich Peters 
Nov 12-Jan 13  Hansel und GretelDie KnusperhexeKarlsruheD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
Okt-Nov 12  WallenbergWallenberg zweiKarlsruheD: Willig; D: T Kratzer 
Okt 12-Jun 13  TannhauserWalther von der VogelweideKarlsruheD: Justin Brown; D: A Stiehl 
Dec 11-Jul 12  Barbe-bleueKönig BobècheKarlsruheD: Bieringer; D: A Stiehl 
Sep-Okt 11  Kat'a KabanovaTichon csKarlsruheD: Gedschold; D: Georg Köhl 
Apr 11  SiegfriedMimeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Apr 11  Das RheingoldLogeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Mar 11  SalomeHerodesTrieste(Verdi)D: Stefan Anton Reck; D: Lavia 
Dec 10-Mar 11  La traviataGastone itKarlsruheD: Justin Brown; D: A Thorwald 
Nov 10-Jan 11  Hansel und GretelDie KnusperhexeKarlsruheD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
Okt-Nov 10  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloKarlsruheD: Gedschold; D: Y Kara 
Okt 10-Feb 11  Der RosenkavalierValzacchiKarlsruheD: Justin Brown; D: Mentha 
Okt 10-Jan 11  OtelloRoderigoKarlsruheD: Justin Brown; D: A Thorwald 
Sep-Okt 10  The Greek PassionYannakosKarlsruheD: Gedschold; D: Georg Köhl