Matti Salminen, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Matti Salminen

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Allegro[Verden(ne)]
 Lore-M Schulz[Verden(ne)]
 Opera et Concert[Frankrig, Monaco]
 Stage Door[var(ne)]
 Boris Orlob[var]
 Hilbert[var]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar 14  Der fliegende HollanderDaland deZurich(Oper)D: Trinks; P: Homoki 
 Dec 13  FidelioRoccoWien(SO)D: Welser-Möst; P: Otto Schenk 
 Aug 13  Don CarlosFilippo II itSalzburg(Fest)D: Pappano; P: Peter Stein 
 Jun 13  RequiembasseParis(CE)D: D Gatti;
 Maj-Jun 13  Tristan und IsoldeKuningas Marke deHelsinki(Opera)D: Pinchas Steinberg; P: E Linton 
 Mar-Apr 13  ParsifalGurnemanzKölnD: Markus Stenz; P: Padrissa / La Fura dels Baus 
 Mar-Apr 13  Das RheingoldFasoltBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Dec 12-Jul 13  Der fliegende HollanderDaland deZurich(Oper)D: Altinoglu; P: Homoki 
 Okt 12  FidelioRocco deParis(CE)D: Eivind Gullberg Jensen;
 Okt 12-Jan 13  Don CarlosFilippo II itDresden(SSO)D: Pier Giorgio Morandi; P: E Gramss 
 Sep-Okt 12  FidelioRocco deMünchen(SO)D: Eivind Gullberg Jensen; P: Bieito 
 Aug 12  Tristan und IsoldeMarke deHelsinki(Fest)D: Esa-Pekka Salonen; P: Sellars 
Jul 12  Der fliegende HollanderDaland deSavonlinnaP: I Bäckman 
Mar-Apr 12  Don CarlosFillippo II itZurich(Oper)D: Zubin Mehta; P: Bechtolf 
Jan-Feb 12  Die Meistersinger von NurnbergVeit Pogner deZurich(Oper)D: D Gatti; P: H Kupfer 
Okt-Nov 11  Boris GodunovBoris Godunov ruHelsinki(Opera)P: Friedrich Meyer-Oertel 
Okt 11  ParsifalGurnemanz deZurich(Oper)D: D Gatti; P: C Guth 
Sep 11  GotterdammerungHagen deBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Götz Friedrich 
Sep 11  GotterdammerungHagen deHelsinki(Opera)D: Segerstam; P: Götz Friedrich 
Jun-Jul 11  ParsifalGurnemanz deZurich(Oper)D: D Gatti; P: C Guth 
Maj 11  Der FreischutzUn ermitàBarcelona(Liceu)D: M Boder / R Reimer; P: Konwitschny 
Apr 11  ParsifalGurnemanz deHelsinki(Opera)P: H Kupfer 
Jan-Mar 11  Robin HoodSheriff fiHelsinki(Opera)D: M Franck;
Nov 10  KhovanshchinaFürst Iwan Chowanskij ruHamburg(SO)D: Simone Young; P: H Kupfer 
Okt 10  Tristan und IsoldeKönig MarkeZurich(Oper)D: Haitink; P: C Guth 
Sep-Okt 10  Der fliegende HollanderDalandParis(Opera)D: Schneider.cond; P: Willy Decker 
Jun-Jul 10  Der FreischutzKaspar deZurich(Oper)D: Schneider.cond; P: Berghaus / Gudrun Hartmann 
Jun 10  GotterdammerungHagenKölnD: Markus Stenz; P: Carsen 
Maj-Jun 10  Boris GodunovBoris Godunov ruZurich(Oper)D: Fedoseyev; P: Klaus Michael Grüber 
Apr-Maj 10  GotterdammerungHagen deBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Götz Friedrich 
Apr-Jul 10  Die Meistersinger von NurnbergVeit Pogner deZurich(Oper)D: Philippe Jordan; P: Lehnhoff 
Apr 10  KhovanshchinaFürst Iwan ChowanskijHamburg(SO)D: Simone Young; P: H Kupfer 
Apr-Jun 10  ParsifalGurnemanzWien(SO)D: Schneider.cond / Welser-Möst; P: Mielitz 
Mar-Apr 10  Don CarlosFilippo II itKölnD: Caetani; P: Torsten Fischer 
Jan 10  TannhauserHermannMünchen(SO)D: Nagano; P: D Alden 
Jan 10  Don CarlosFilippo II itMünchen(SO)D: Marco Armiliato; P: Jürgen Rose 
Nov 09-Mar 10  GotterdammerungHagenWien(SO)D: Welser-Möst; P: Bechtolf 
Sep-Okt 09  Tristan und IsoldeKing MarkeLondon(RO)D: Pappano; P: Loy 
Sep 09-Maj 10  Eugene OneginFürst Gremin ruZurich(Oper)D: Fedoseyev; P: Grischa Asagaroff 
Jun 09  SiegfriedFafnerValencia(Artes)D: Zubin Mehta; P: Padrissa / La Fura dels Baus 
Jun 09  Die WalkureHundingValencia(Artes)D: Zubin Mehta; P: Padrissa / La Fura dels Baus 
Jun 09  Das RheingoldFasoltValencia(Artes)D: Zubin Mehta; P: Padrissa 
Maj-Jun 09  GotterdammerungHagenValencia(Artes)D: Zubin Mehta; P: Padrissa 
Maj-Jun 09  Die ZauberfloteSarastro deZurich(Oper)D: Rieder; P: Kušej 
Apr 09  ParsifalGurnemanzDresden(SSO)D: Zagrosek; P: Theo Adam 
Mar-Jul 09  GotterdammerungHagen deZurich(Oper)D: Philippe Jordan; P: Robert Wilson 
Mar-Jul 09  SiegfriedFafner deZurich(Oper)D: Philippe Jordan; P: Robert Wilson 
Feb 09  Tristan und IsoldeKönig MarkeMilano(Scala)D: Barenboim; P: Chéreau 
Dec 08  Don CarlosFilippo II itWien(SO)D: R Palumbo; P: Pier Luigi Pizzi 
Dec 08-Jan 09  Don CarlosIl grande inquisitoreMilano(Scala)D: D Gatti; P: S Braunschweig 
Dec 08-Jan 09  Don CarlosFilippo IIMilano(Scala)D: D Gatti; P: S Braunschweig 
Nov 08-Jun 09  Die WalkureHunding deZurich(Oper)D: Philippe Jordan; P: Robert Wilson / Gudrun Hartmann 
Nov 08-Maj 09  Der fliegende HollanderDaland deMünchen(SO)D: C Meister; P: Konwitschny 
Okt 08  Boris GodunovBoris Godunov ruHelsinki(Opera)D: E Klas; P: Friedrich Meyer-Oertel 
Sep 08-Mar 09  Der fliegende HollanderDalandBerlin(Deutsche)D: Klajner / J Lacombe; P: Gürbaca 
Sep 08  Don CarlosFilippo IIZurich(Oper)D: C Rizzi; P: Düggelin