Mikhail Petrenko, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Mikhail Petrenko

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Askonas Holt


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Maj 15  Die WalkureHundingWien(SO)D: Rattle; P: Bechtolf 
 Mar 15  Tristan und IsoldeNoRoleBarcelona(Liceu)D: Gergiev;
 Jan-Feb 15  A Kekszakallu herceg varaA hercegNew York(Met)D: Gergiev / Smelkov; P: Trelinski 
 Maj 14  FaustMéphistophélèsAmsterdam(NO)D: Minkowski; P: A Ollé 
 Nov 13  Tristan und IsoldeMarkeTokyo(Orchard)D: Myung Whun Chung;
 Nov 13-Aug 14  Eugene OneginPrince GreminSt Petersburg(Mariinsky)D: Smelkov; P: Temirkanov 
 Okt 13-Apr 14  RequiembassSt Petersburg(Mariinsky)D: Agrest;
 Okt 13  Les troyensNarbalSt Petersburg(Mariinsky)D: Christian Knapp;
 Okt 13-Maj 14  Ruslan i LyudmilaRuslanSt Petersburg(Mariinsky)D: Sinkevich; P: Lotfi Mansouri 
 Okt 13-Mar 14  Don GiovanniLeporello itSt Petersburg(Mariinsky)D: Agrest; P: Schaaf 
 Okt 13-Mar 14  AidaThe PharaohSt Petersburg(Mariinsky)D: Gruzin; P: Stepanyuk 
 Sep 13-Feb 14  Un ballo in mascheraTomSt Petersburg(Mariinsky)D: Durgaryan; P: Konchalovsky 
 Sep 13  GotterdammerungHagenLuzern(Fest)D: Jonathan Nott;
 Sep 13  SiegfriedFafnerLuzern(Fest)D: Jonathan Nott;
 Aug 13  Die WalkureHundingLuzern(Fest)D: Jonathan Nott;
 Aug 13  Das RheingoldFafnerLuzern(Fest)D: Jonathan Nott;
 Jul 13  GotterdammerungHagen deLondon(Proms)D: Barenboim;
 Jul 13  ElektraOrestAix-en-ProvenceD: Esa-Pekka Salonen; P: Chéreau 
 Jun 13  GotterdammerungHagenMilano(Scala)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Jun 13  Die WalkureHundingMilano(Scala)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Jun 13  Benvenuto CelliniLe Pape Clément VII frParis(CE)D: Gergiev;
 Maj-Jun 13  GotterdammerungHagenMilano(Scala)D: Barenboim; P: Cassiers / Luc de Wit 
 Maj 13  ConcertNoRoleSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev;
 Apr 13  Ruslan i LyudmilaRuslanMoscow(Bolshoi)D: V Jurowski / R Sochaczewsky; P: Tcherniakov 
 Mar-Apr 13  Das RheingoldFafnerBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Mar-Apr 13  GotterdammerungHagenBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Okt 12-Apr 13  Die WalkureHunding deBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Okt 12-Apr 13  SiegfriedFafnerBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Okt 12  ConcertNoRoleSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev;
 Aug 12  Tristan und IsoldeMarkeSeoul(SAC)D: Myung Whun Chung;
Maj 12  Don CarlosFilippo IIAmsterdam(NO)D: Nézet-Séguin; P: Willy Decker 
Apr 12  Die WalkureHundingBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
Mar 12  Oedipus rexTirésiasParis(CE)D: Gergiev;
Jan 12  Ruslan i LyudmilaRuslanSt Petersburg(Mariinsky)D: Gruzin; P: Lotfi Mansouri 
Jan 12  Samson et DalilaAbimélechSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev;
Dec 11-Jun 12  AidaThe Pharaoh itSt Petersburg(Mariinsky)D: Sokhiev / Andrei Petrenko; P: Vyacheslav Okunev / Stepanyuk 
Dec 11  ConcertbajoMadrid(Real)D: Gergiev;
Dec 11  Romeo et JuliettebajoValencia(Artes)D: Gergiev;
Nov 11-Feb 12  Ruslan i LyudmilaRuslanMoscow(Bolshoi)D: V Jurowski; P: Tcherniakov 
Jul-Aug 11  RigolettoSparafucileOrangeD: Rizzi-Brignoli; P: P Fourny 
Jun-Jul 11  Eugene OneginVorst GreminAmsterdam(NO)D: Mariss Jansons; P: Herheim 
Jan-Feb 11  Die ZauberfloteSarastroToronto(COC)D: J Debus; P: Paulus 
Okt 10-Mar 11  Boris GodunovPimenNew York(Met)D: Gergiev / Smelkov; P: Peter Stein 
Aug 10  Romeo et JulietteFrère Laurent frSalzburg(Fest)D: Nézet-Séguin; P: Sher 
Jun-Jul 10  Don GiovanniLeporello itKölnD: Markus Stenz; P: Uwe Eric Laufenberg 
Jun 10  Die WalkureHundingKölnD: Markus Stenz; P: Carsen 
Mar-Apr 10  GotterdammerungHagenSalzburg(Oster)D: Rattle; P: S Braunschweig 
Feb 10  The GamblersAlexeyLondon(SBC)D: V Jurowski;
Feb-Mar 10  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itHamburg(SO)D: Soddy; P: Deflo 
Dec 09  Glagolitic MassbassTokyo(NHK)D: Dutoit;
Jul 09  GotterdammerungHagenAix-en-ProvenceD: Rattle; P: S Braunschweig 
Apr-Maj 09  Il trovatoreFerrandoLondon(RO)D: C Rizzi; P: Moshinsky 
Jan-Apr 09  RigolettoSparafucileNew York(Met)D: Frizza; P: Otto Schenk 
Okt 08-Apr 09  Die WalkureHundingHamburg(SO)D: Simone Young; P: C Guth 
Sep 08  Kashchey the DeathlessStorm Knight ruLondon(Proms)D: V Jurowski;
Aug 08  AlekoZemfira's Father ruEdinburgh(Fest)D: Gergiev;
Aug 08  Romeo et JulietteFrère Laurent frSalzburg(Fest)D: Nézet-Séguin; P: Sher 
Aug 08  OtelloLodovico itSalzburg(Fest)D: R Muti; P: S Langridge