Milcho Borovinov, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Milcho Borovinov

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Inge Tennigkeit


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Apr-Maj 15  ParsifalZwei GralsritterLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
 Apr-Maj 15  ParsifalTiturelLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
 Mar-Jun 15  Madama ButterflyLo zio Bonzo itLeipzigD: Bramall; P: A Stiehl 
 Jan-Apr 15  Manon LescautGeronte de Ravoir itLeipzigD: Bramall; P: G Del Monaco 
 Dec 14-Feb 15  La bohemeColline itLeipzigD: U Schirmer / Carnall; P: Konwitschny 
 Nov 14-Jan 15  RigolettoSparafucile itLeipzigD: Foremny; P: Pilavachi 
 Nov 14-Maj 15  The Rake's ProgressTrulove enLeipzigD: Bramall / Carnall; P: Michieletto 
 Nov 14-Feb 15  Aladino e la lampada magicaZauberer / GroßwesirLeipzigD: J Pell; P: Solfaghari 
 Okt 14-Maj 15  ToscaAngelotti itLeipzigD: Bramall / Foremny; P: Dijkema 
 Jun 14  RequiemBassLeipzigD: Bramall;
 Apr-Jun 14  Die FeenGernotLeipzigD: Foremny; P: R Doucet 
 Apr-Maj 14  The Rake's ProgressTrulove enLeipzigD: Bramall; P: Michieletto 
 Mar-Apr 14  ParsifalTiturelLeipzigD: U Schirmer / Bramall; P: R Aeschlimann 
 Mar-Jun 14  RequiemBassLeipzigD: Carnall;
 Feb-Maj 14  Manon LescautGeronte de Ravoir itLeipzigD: Bramall; P: G Del Monaco 
 Jan-Maj 14  ElektraDer Pfleger des OrestLeipzigD: U Schirmer; P: Konwitschny 
 Dec 13-Jan 14  La bohemeColline itLeipzigD: Foremny; P: Konwitschny 
 Nov 13-Maj 14  La traviataIl dottor Grenvil itLeipzigP: Homoki 
 Okt 13-Maj 14  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Margherita Colombo; P: G Nowack 
 Okt 13-Maj 14  ToscaAngelottiLeipzigD: Bramall; P: Dijkema 
 Okt 13-Mar 14  RigolettoSparafucile itLeipzigD: Foremny; P: Pilavachi 
 Okt 13-Mar 14  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Carnall; P: Nürnberger 
 Jul 13  Die FeenGernotBayreuth(Wagner)D: U Schirmer; P: R Doucet 
 Jul 13  Rienzi, der letzte der TribunenSteffano ColonnaBayreuth(Wagner)D: C Thielemann; P: von Stegmann 
 Maj 13  Rienzi, der letzte der TribunenNoRole deRoma(Opera)D: Soltesz; P: De Ana 
 Mar-Apr 13  ParsifalTiturelSalzburg(Oster)D: C Thielemann; P: Michael Schulz 
 Mar-Maj 13  Rienzi, der letzte der TribunenSteffano ColonnaLeipzigD: Foremny; P: Nicolas Joël 
 Feb-Maj 13  Die FeenGernotLeipzigD: U Schirmer; P: R Doucet 
 Feb-Maj 13  ParsifalTiturelLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
 Feb-Maj 13  Parsifal2. GralsritterLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
 Dec 12-Jan 13  La bohemeColline itLeipzigD: W Lacey; P: Konwitschny 
 Nov-Dec 12  MacbethEin Arzt/Ein Mörder/Ein Diener itLeipzigD: Foremny; P: Konwitschny 
 Nov 12-Jun 13  The Cunning Little VixenPfarrer/Herr Dachs deLeipzigD: Foremny; P: de Beer 
 Okt 12-Feb 13  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itLeipzigD: Bramall / W Lacey; P: C Guth 
 Okt 12-Mar 13  RigolettoSparafucile itLeipzigD: Foremny; P: Pilavachi 
 Okt 12-Mar 13  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: W Lacey / Foremny / Milko Milev; P: Nürnberger 
 Okt 12-Jun 13  ToscaAngelotti itLeipzigD: Bramall; P: Dijkema 
Maj 12  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: F Suckel; P: G Nowack 
Mar-Apr 12  ParsifalTiturelLeipzigD: U Schirmer; P: R Aeschlimann 
Feb-Jun 12  The Cunning Little VixenDer Pfarrer / Dachs deLeipzigD: Foremny / W Lacey; P: de Beer 
Jan-Jun 12  The Love for Three OrangesLeander deLeipzigD: R Kluttig; P: Wolfgang Engel 
Jan-Apr 12  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itLeipzigD: W Lacey; P: C Guth 
Dec 11-Maj 12  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: Foremny / Karl-Heinz Müller / W Lacey; P: Nürnberger 
Dec 11-Apr 12  MacbethUn Medico itLeipzigD: U Schirmer / W Lacey; P: Konwitschny 
Nov-Dec 11  La bohemeColline itLeipzigD: Foremny / W Lacey; P: Konwitschny 
Okt 11-Jun 12  ToscaAngelotti itLeipzigD: Bramall; P: Dijkema 
Sep 11-Jun 12  La traviataIl dottor Grenvil itLeipzigD: W Lacey; P: Homoki 
Sep 11-Apr 12  Eugene OneginFürst GreminLeipzigD: Foremny; P: Konwitschny 
Maj-Jun 11  SemelePriester enBernD: Petrou; P: Jakob Peters-Messer 
Feb-Jun 11  Don GiovanniMasetto itBernD: Keilhack; P: E Linton 
Jan-Jun 11  Die lustigen Weiber von WindsorDoktor Cajus deBernD: S Dinic / Rekers; P: Stollwitzer 
Nov 10-Feb 11  The Love for Three OrangesZauberer Tschelio frBernD: R Kluttig / Keilhack; P: Marc Adam 
Okt 10-Feb 11  ToscaAngelotti itBernD: S Dinic; P: Pilavachi 
Sep 10  The Fiery AngelNoRoleAmsterdam(CG)D: Segerstam;
Jul 10  Peter GrimesHobsonGentD: Segerstam / Pouspourikas; P: D Alden 
Jun 10  Peter GrimesHobsonAntwerpen(Vlaamse)D: Segerstam / Pouspourikas; P: D Alden 
Apr 10  Eugene OneginZaretskyAntwerpen(Vlaamse)D: D Jurowski; P: Gürbaca 
Apr 10  Eugene OneginPrins GreminAntwerpen(Vlaamse)D: D Jurowski; P: Gürbaca 
Mar-Apr 10  Eugene OneginZaretskyGentD: D Jurowski; P: Gürbaca 
Mar-Apr 10  Eugene OneginPrins GreminGentD: D Jurowski; P: Gürbaca 
Feb-Mar 10  Don CarlosDéputé flamandAntwerpen(Vlaamse)D: Alexander Joel; P: Konwitschny 
Jan 10  CandideDoctor/Inquisitor 3/Judge/StanislausGentD: Pouspourikas; P: Nigel Lowery 
Dec 09  CandideDoctor/ Inquisitor 3/ Judge/ StanislausAntwerpen(Vlaamse)D: Pouspourikas; P: Nigel Lowery 
Nov-Dec 09  Madama ButterflyLo zio BonzoGentD: Tang; P: Carsen 
Nov 09  Madama ButterflyLo zio BonzoAntwerpen(Vlaamse)D: Tang; P: Carsen 
Okt 09  Wozzeck1. HandwerksburschGentD: Brabbins; P: Guy Joosten 
Sep-Okt 09  Wozzeck1. HandwerksburschAntwerpen(Vlaamse)D: Brabbins; P: Guy Joosten 
Maj 09  Samson et DalilaAbimélechGentD: Pouspourikas / Netopil; P: Zuabi / Nitzan 
Apr-Maj 09  Samson et DalilaAbimélechAntwerpen(Vlaamse)D: Pouspourikas / Netopil; P: Zuabi / Nitzan 
Feb-Mar 09  MazepaOrlikGentD: D Jurowski; P: Gürbaca 
Feb 09  MazepaOrlikAntwerpen(Vlaamse)D: D Jurowski; P: Gürbaca