Moritz Gogg, baryton :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Moritz Gogg

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 KulturKontor[Verden(ne)]
 GoDirect[Spanien, Portugal]
 Inge Tennigkeit
 Thornborrow

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.moritz-gogg.info

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jun 14  Kat'a KabanovaKuligin csHamburg(SO)D: Zagrosek; P: Willy Decker 
 Maj-Jun 14  ArabellaGraf Dominik deHamburg(SO)D: Soltesz; P: Bechtolf 
 Apr 14  Prince IgorSkula ruHamburg(SO)D: Arming; P: Pountney 
 Feb-Mar 14  Il turco in ItaliaProsdocimo itHamburg(SO)D: Eschwé; P: Loy 
 Dec 13  Die FledermausGabriel von EisensteinHamburg(SO)D: Soddy; P: H Hollmann 
 Nov-Dec 13  Die ZauberflotePapageno deHamburg(SO)D: Trinks; P: A Freyer 
 Nov 13  Ariadne auf NaxosHarlekin deHamburg(SO)D: Axel Kober; P: Stückl 
 Jun-Jul 13  Die FledermausGabriel von EisensteinSchwerinD: Huppert; P: P Dehler 
 Maj 13  Tristan und IsoldeMelot deHamburg(SO)D: Simone Young; P: Berghaus 
 Mar-Apr 13  GlorianaMountjoy enHamburg(SO)D: Simone Young; P: Richard Jones 
 Mar-Maj 13  Rienzi, der letzte der TribunenCecco del VecchioLeipzigD: Foremny; P: Nicolas Joël 
 Jan 13  Rienzi, der letzte der TribunenCecco del VecchioHamburg(SO)D: Simone Young;
 Dec 12-Feb 13  Die FledermausGabriel von EisensteinHamburg(SO)D: Soddy / Eschwé; P: H Hollmann 
 Dec 12  Hansel und GretelPeterHamburg(SO)D: Nicholas Carter; P: P Beauvais 
 Nov 12-Jan 13  Die ZauberflotePapagenoHamburg(SO)D: Nicholas Carter / Gregor Bühl; P: A Freyer 
 Okt 12-Jun 13  Die ZauberflotePapagenoDresden(SSO)D: Julia Jones / Mühlbach / Klingele; P: A Freyer 
 Okt 12-Jan 13  Ariadne auf NaxosHarlekin deHamburg(SO)D: Trinks / Soltesz; P: Stückl 
 Okt 12-Maj 13  TannhauserBiterolfHamburg(SO)D: Simone Young; P: H Kupfer 
 Okt 12-Jun 13  Die lustige WitweGraf DaniloWiesbadenD: Benjamin Schneider / Wengenroth; P: Iris Ini Gerath 
 Sep-Okt 12  Prince IgorSkula ruHamburg(SO)D: Simone Young; P: Pountney 
Maj-Jun 12  Tristan und IsoldeMelot deHamburg(SO)D: Simone Young; P: Berghaus 
Apr-Maj 12  TurandotPing itHamburg(SO)D: C Montanaro; P: G Del Monaco 
Mar-Apr 12  La bohemeSchaunard itHamburg(SO)D: Soddy; P: Guy Joosten 
Jan-Feb 12  LearHerzog von AlbanyHamburg(SO)D: Simone Young; P: Karoline Gruber 
Nov 11  Bliss4. Managing Director enHamburg(SO)D: Soddy; P: Ramin Gray 
Okt 11  PalestrinaAnton Brus von Müglitz deHamburg(SO)D: Simone Young; P: Stückl 
Sep 11-Mar 12  Die ZauberflotePapagenoHamburg(SO)D: J Alber / Csizmadia; P: A Freyer 
Jun 11  PalestrinaAnton Brus von Müglitz deHamburg(SO)D: Simone Young; P: Stückl 
Maj-Jul 11  ArabellaMandrykaAachenD: Marcus Bosch; P: L Engels 
Mar-Apr 11  Die FledermausGabriel von EisensteinFrankfurt(Oper)D: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; P: Loy 
Feb 11  Le balGeorgesHamburg(SO)D: Simone Young; P: Jocelyn 
Dec 10-Jan 11  Die FledermausDr. FalkeBremen(Theater)D: Poschner; P: C Schuller 
Dec 10-Feb 11  CarmenMoralès frHamburg(SO)D: Lawrence Foster; P: Faggioni 
Dec 10  Die FledermausGabriel von EisensteinHamburg(SO)D: Eschwé; P: H Hollmann 
Dec 10  Die ZauberflotePapagenoKölnD: Pitrenas; P: R Zisterer 
Okt-Dec 10  Die ZauberflotePapagenoHamburg(SO)D: Csizmadia; P: A Freyer 
Okt 10-Maj 11  Il turco in ItaliaProsdocimo itHamburg(SO)D: Eschwé; P: Loy 
Sep-Okt 10  Bliss4. Managing Director enHamburg(SO)D: Simone Young; P: Ramin Gray 
Apr-Maj 10  CarmenMoralèsHamburg(SO)D: Alexander Joel; P: Faggioni 
Mar 10  Le balGeorgesHamburg(SO)D: Simone Young; P: Jocelyn 
Feb 10  Andrea ChenierMathieu itHamburg(SO)D: Simone Young;
Dec 09-Jun 10  Die FledermausDr. FalkeBremen(Theater)D: Poschner; P: C Schuller 
Nov-Dec 09  Die ZauberflotePapageno itBremen(Theater)D: Wegenroth; P: Chris Alexander 
Nov 09-Feb 10  Madama ButterflyIl Principe Yamadori itHamburg(SO)D: Manlio Benzi; P: Wenk 
Nov 09-Jul 10  Die lustige WitweGraf DaniloHamburg(SO)D: Kamensek / Simone Young; P: H Kupfer 
Okt 09-Jun 10  Der FreischutzOttokarHamburg(SO)D: Lawrence Foster; P: Konwitschny 
Okt 09-Jul 10  La traviataIl Barone Douphol itHamburg(SO)D: L Di Martino / Simone Young; P: Abenius 
Okt-Dec 09  Die ZauberflotePapagenoHamburg(SO)D: Soddy / Csizmadia; P: A Freyer 
Sep-Nov 09  Un ballo in mascheraSilvano itHamburg(SO)D: Kamensek; P: Schulin 
Sep 09  ArabellaGraf Dominik deHamburg(SO)D: Simone Young; P: Bechtolf 
Apr-Maj 09  Death in VeniceLido Boatman / Clerk/Hotel WaiterHamburg(SO)D: Simone Young; P: Ramin Gray 
Feb 09  Der FreischutzOttokar deHamburg(SO)D: Marcus Bosch; P: Konwitschny 
Feb-Mar 09  Madama ButterflyIl Principe Yamadori itHamburg(SO)D: Manilo Benzi / Balázs Kocsár; P: Wenk 
Jan-Feb 09  ArabellaGraf Dominik deHamburg(SO)D: C Meister; P: Bechtolf 
Jan-Feb 09  La bohemeSchaunard itHamburg(SO)D: Hewett / Alexander Joel; P: Guy Joosten 
Dec 08-Jun 09  Die Meistersinger von NurnbergKonrad NachtigallHamburg(SO)D: Schønwandt; P: Konwitschny 
Nov 08-Jun 09  Die ZauberflotePapagenoBremen(Theater)D: Poschner; P: Chris Alexander 
Nov 08-Jun 09  TurandotPing itHamburg(SO)D: W Humburg; P: G Del Monaco 
Okt 08-Maj 09  L'elisir d'amoreBelcore itHamburg(SO)D: Csizmadia; P: J Ponnelle 
Okt 08-Maj 09  Die ZauberflotePapagenoHamburg(SO)D: Philippe Bach; P: A Freyer 
Sep-Dec 08  Un ballo in mascheraSilvano itHamburg(SO)D: György G Ráth / Soltesz; P: Schulin