Paata Burchuladze, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Paata Burchuladze

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Machreich Artists[Østrig, Tyskland(ne)]
 Vitoria[Spanien, Portugal]
 Hollaender-Calix[var(ne)]
 Askonas Holt

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.burchuladze.net

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Nov-Dec 14  Il barbiere di SivigliaDon BasilioNew York(Met)D: M Mariotti; P: Sher 
 Apr 14  Prince IgorKonchakMoscow(Bolshoi)D: Klinichev; P: Y Lyubimov 
 Apr 14  Prince IgorKontschak ruHamburg(SO)D: Arming; P: Pountney 
 Okt-Nov 13  Don CarlosIl Grande Inquisitore itBerlin(Deutsche)D: Runnicles; P: Marco Arturo Marelli 
 Maj 13  Don CarlosIl Grande InquisitoreFirenze(Maggio)D: Zubin Mehta; P: Luca Ronconi 
 Mar 13  Boris GodunovBoris Godunov ruTel AvivD: Keri-Lynn Wilson; P: Konchalovsky 
 Feb-Mar 13  Il barbiere di SivigliaDon BasilioValencia(Artes)D: Wellber; P: Michieletto 
 Dec 12-Jun 13  Prince IgorKonchakMoscow(Bolshoi)D: Sinaisky; P: Y Lyubimov 
 Nov 12  RigolettoSparafucileValencia(Artes)D: Wellber; P: Deflo 
Mar-Apr 12  Don GiovanniIl Commendatore itParis(Opera)D: Philippe Jordan / Stieghors; P: Haneke 
Feb 12  MazepaKotchoubeïMonte-Carlo(Opera)D: D Jurowski; P: Kaegi 
Feb-Mar 12  The Legend of the Invisible City of KitezhBedyayAmsterdam(NO)D: Marc Albrecht; P: Tcherniakov 
Jan 12  FaustMéphistophélèsAthens(N)D: M Michailidis; P: Zanella 
Nov 11  Boris GodunovBorís GodunovValencia(Artes)D: Wellber / Carlo Goldstein; P: Konchalovsky 
Okt 11-Feb 12  Il barbiere di SivigliaDon BasilioNew York(Met)D: Maurizio Benini; P: Sher 
Jul 11  NabuccoZaccariaAthens(Fest)D: Voudouris; P: Vassilis Nikolaides 
Jun 11  AidaRamfis itTel AvivD: Oren; P: C Roubaud 
Apr-Maj 11  The Tsar's BrideVasily SobakinLondon(RO)D: Mark Elder; P: Paul Curran 
Jan 11  ErnaniSilva itTel AvivD: George Pehlivanian; P: Znaniecki 
Nov 10  Eugene OneginLe prince GrémineMonte-Carlo(Opera)D: D Jurowski; P: Servais 
Okt 10  OtelloLodovicoParis(CE)D: Daniel Harding;
Jul 10  Don CarlosDer Großinquistor itMünchen(Fest)D: Marco Armiliato; P: Jürgen Rose 
Jun 10  NabuccoZaccaria itTel AvivD: Oren; P: M Gandini / Peled 
Maj 10  NabuccoZaccaria itBerlin(Deutsche)D: J Fiore; P: Neuenfels 
Feb 10  FaustMefistofeles frTel AvivD: Wellber; P: P Fourny 
Jan 10  Don CarlosDer Großinquistor itMünchen(SO)D: Marco Armiliato; P: Jürgen Rose 
Dec 09  Il trovatoreFerrandoBarcelona(Liceu)D: Marco Armiliato; P: Deflo 
Nov 09-Jun 10  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)D: E Mazzola; P: Thalbach 
Sep 09-Apr 10  Il barbiere di SivigliaDon BasilioParis(Opera)D: Bruno Campanella; P: Serreau 
Aug 09  Der FreischutzEin EremitLuzern(Fest)D: Hengelbrock;
Maj-Jun 09  Der FreischutzEin Eremit deBaden-Baden(Fest)D: Hengelbrock; P: Robert Wilson 
Apr-Maj 09  Eugene OneginFürst Gremin ruBerlin(Deutsche)D: Nelsons; P: Götz Friedrich 
Feb 09  RecitalMonte-Carlo(Opera)
Jan-Feb 09  MefistofeleMefistofele itTel AvivD: Wellber / Zoran; P: Grinda 
Dec 08-Jan 09  TurandotTimur itLondon(RO)D: Luisotti; P: A Serban / J Sutcliffe 
Nov 08-Apr 09  AidaRamfis itBerlin(Deutsche)D: E Gardner / A Tomasello; P: C Alden / Rallo 
Nov-Dec 08  AidaRamfisPalermoD: Maurizio Benini; P: Zeffirelli / M Gandini 
Sep 08  RigolettoSparafucile itBerlin(Deutsche)D: Gugerbauer; P: Neuenfels 
Sep 08-Jul 09  TurandotTimur itBerlin(Deutsche)D: Pinchas Steinberg / A Tomasello; P: Fioroni 
Jun-Aug 08  AidaRamfisVerona(Arena)D: R Palumbo; P: de Bosio