Raffaella Milanesi, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Raffaella Milanesi

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Allegorica[Gen, Verden]
 Orfeo[Tyskland, var]

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.raffaellamilanesi.com

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Sep 14  Die ZauberflotePamina deVichyD: Veses; P: Halmen / Vigié 
 Aug 14  Mitridate, re di PontoSifare itStockholm(DTM)D: David Stern; P: F Negrín 
 Jun 14  La stellidaura vendicanteStellidauraPotsdam(Sanssouci)D: A de Marchi; P: De Carpentries 
 Jan-Feb 14  La clemenza di TitoAnnio itVenezia(Fenice)D: Dantone; P: Ursel Herrmann / Karl-Ernst Herrmann 
 Nov 13  La clemenza di TitoSestoLeverkusenD: W Ehrhardt;
 Jun 13  Giulio Cesare in EgittoCleopatraMoutierD: Facundo Agudin; P: Ravella 
 Jun 13  L'olimpiadeArgène itLuxembourgD: Luks; P: Ursel Herrmann 
 Maj 13  L'olimpiadeMegacle itDijon(Opera)D: Luks; P: Ursel Herrmann / Karl-Ernst Herrmann 
 Maj 13  L'olimpiadeArgèneCaenD: Luks; P: Karl-Ernst Hermann / Ursel Herrmann / Hardeman 
 Maj 13  L'olimpiadeMegaclePraha(Estates)D: Luks; P: Ursel Herrmann 
 Feb 13  AlessandroLisauraKarlsruheD: Form; P: A Fahima 
 Dec 12  Messe en si mineursopranoVersaillesD: Luks;
Maj-Jun 12  Le nozze di FigaroLa contessa Almaviva itRennesD: Martínez Izquierdo; P: Liermier 
Mar 12  Gloria MagnificatNoRoleParis(CE)D: Alessandrini;
Dec 11-Jun 12  Die ZauberflotePaminaSt Gallen(Theater)D: Carnall; P: Bernd Mottl 
Sep 11  Il ritorno d'Ulisse in patriaGiunone itMilano(Scala)D: Alessandrini; P: Robert Wilson 
Maj 11  Sesostri, re d'EgittoOrgonteLa Coruna(Fest)D: Senra;
Apr 11  FarnaceSelindaParis(CE)D: Molardi;
Feb 11  L'olimpiadeAristeaWien(Theater)D: A de Marchi;
Jan 11  L'olimpiadeArgeneNapoliD: Rovaris; P: R De Simone 
Aug 10  L'olimpiadeAristeaInnsbruck(Fest)D: A de Marchi; P: Schulin 
Dec 09  Don GiovanniZerlina itGenève(Opera)D: K Montgomery; P: Marthe Keller 
Okt 09  Armida al campo d'EgittoErminia itWien(Theater)D: Alessandrini;
Okt 09  ArmidaErminiaParis(Pleyel)D: Alessandrini;
Sep-Okt 09  L'orfeoProserpinaMilano(Scala)D: Alessandrini; P: Robert Wilson 
Aug 09  L'isola disabitataSilvia itInnsbruck(Fest)D: A de Marchi; P: von Bernuth 
Okt 08  La cenerentolaClorindaBruxelles(Monnaie)D: Minkowski; P: J Font 
Sep 08  SalustiaGiuliaJesi(Fest)D: A Florio; P: Scarpitta