Rebecca Raffell :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Rebecca Raffell

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Helfricht Artists
 Inge Tennigkeit


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jun-Jul 14  L'Enfant et les sortilegesEin Schäfer frKarlsruheD: Gedschold; P: Heyder 
 Jun-Jul 14  Le RossignolDer Tod frKarlsruheD: Gedschold; P: Plegge 
 Mar-Maj 14  Die PassagierinBronkaKarlsruheD: Gedschold; P: Müller-Brandes 
 Jan-Mar 14  Eugene OneginFilippyevnaEssenD: S Dinic; P: Sturminger 
 Jan-Jun 14  Die Zauberflote3. Dame deKarlsruheD: Gedschold; P: Ulrich Peters 
 Okt 13-Jan 14  Der fliegende HollanderMary deKarlsruheD: Gedschold; P: A Thorwald 
 Okt-Nov 13  La Fille du regimentLa Marquise de Berkenfield frKarlsruheD: Thorau; P: A Eggers 
 Sep-Nov 13  Peter GrimesAuntie enKarlsruheD: Justin Brown; P: C Alden 
 Apr-Jul 13  La Fille du regimentLa Marquise de Berkenfield frKarlsruheD: Willig; P: A Eggers 
 Apr 13  Gotterdammerung1. NornKarlsruheD: Justin Brown; P: Krief 
 Mar 13  Die WalkureSchwertleiteKarlsruheD: Justin Brown; P: Krief 
 Mar 13  Das RheingoldErdaKarlsruheD: Justin Brown; P: Krief 
 Feb 13  AlessandroCleoneKarlsruheD: Form; P: A Fahima 
 Jan-Feb 13  Les troyensAnnaKarlsruheD: Justin Brown; P: David Hermann 
 Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote3. DameKarlsruheD: Gedschold; P: Ulrich Peters 
 Dec 12-Jun 13  Der Vetter aus DingsdaWilhelmine KuhbrotKarlsruheD: Ziemen; P: Bernd Mottl 
 Okt-Nov 12  WallenbergEine DameKarlsruheD: Willig; P: T Kratzer 
 Okt 12  Der fliegende HollanderMaryDaegu(DIOF)D: Gedschold; P: A Thorwald 
 Okt 12-Jul 13  Eugene OneginFilipjewna, Amme ruEssenD: S Dinic / Märtig; P: Sturminger 
 Sep-Nov 12  Barbe-bleueBoulotteKarlsruheD: Bieringer; P: A Stiehl 
Feb-Mar 12  Eugene OneginFilipjewna ruEssenD: S Dinic / Märtig; P: Sturminger 
Feb 12  AlessandroCleoneKarlsruheD: Form; P: A Fahima 
Dec 11-Jul 12  Barbe-bleueBoulotteKarlsruheD: Bieringer; P: A Stiehl 
Okt 11-Feb 12  Les troyensAnnaKarlsruheD: Justin Brown; P: David Hermann 
Okt 11  L'incoronazione di PoppeaArnalta itDresden(SSO)D: Dubrovsky; P: F Klepper 
Apr-Maj 11  L'incoronazione di PoppeaArnalta itDresden(SSO)D: Dubrovsky; P: F Klepper 
Feb-Jun 10  Eugene OneginFilipjewna ruAachenD: Daniel Jakobi; P: L Engels 
Dec 09-Maj 10  FalstaffMistress Quickly itAachenD: Daniel Jakobi; P: Von Pfeil 
Okt-Dec 09  FalstaffMistress Quickly itBielefeldD: Peter Kuhn / L Siberski; P: Nicholas Broadhurst 
Nov 08-Feb 09  Sigurd DragedraeberFafnerStuttgartD: Šibenik; P: Marco Štorman