Roman Astakhov, bas :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Roman Astakhov

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 James Fox US[Verden]
 James Fox EU[var]
 IOA
 Inge Tennigkeit


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Maj-Jun 15  TannhauserHermann deBielefeldD: Kalajdzic; D: Biganzoli 
 Feb-Jun 15  HamletClaudius frBielefeldD: Gogou; D: Schwalbach 
 Jan-Apr 15  A Village Romeo and JulietSchießbudenmann/Buckliger Bassgeiger/2. Bauer deBielefeldD: Kalajdzic; D: Hartmannshenn 
 Nov 14-Feb 15  La cenerentolaDon Magnifico itBielefeldD: Gogou; D: F Lutz 
 Aug 13  Die Meistersinger von NurnbergHans Foltz deSalzburg(Fest)D: D Gatti; D: Herheim 
Maj 13  Rienzi, der letzte der TribunenNoRole deRoma(Opera)D: Soltesz; D: De Ana 
Mar-Jun 13  ParsifalTiturelEssenD: Soltesz; D: Schloemer 
Feb 13  Das RheingoldFasoltRoma(S.Cecilia)D: Kirill Petrenko;
Jan-Jul 13  ToscaAngelottiEssenD: Soltesz / Perplies; D: Mielitz 
Dec 12-Jan 13  La bohemeColline itLeipzigD: W Lacey; D: Konwitschny 
Dec 12-Feb 13  Ariadne auf NaxosTruffaldinoEssenD: Soltesz / Perplies; D: Sturminger 
Nov 12  Die ZauberfloteSarastroEssenD: Soltesz / Perplies; D: Ezio Toffolutti 
Okt 12-Jul 13  Eugene OneginFürst Gremin ruEssenD: S Dinić / Märtig; D: Sturminger 
Sep 12-Maj 13  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminEssenD: Poppen / Perplies; D: Mijnssen 
Jun 12  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminEssenD: Poppen / Perplies; D: Mijnssen 
Feb-Mar 12  Eugene OneginFürst Gremin ruEssenD: S Dinić / Märtig; D: Sturminger 
Jan-Jun 12  The Love for Three OrangesKönig/Köchin deLeipzigD: R Kluttig; D: Wolfgang Engel 
Dec 11-Jan 12  Die ZauberfloteSarastroEssenD: Soltesz / Perplies; D: Ezio Toffolutti 
Okt-Nov 11  Der fliegende HollanderDaland deEssenD: Soltesz / Feltz; D: Kosky 
Sep 11-Feb 12  L'elisir d'amoreDulcamara itEssenD: Perplies; D: A Baesler 
Jul 11  L'elisir d'amoreDulcamaraEssenD: G Calvo; D: A Baesler 
Maj 11  Der FreischutzEin EremitLeipzigD: A Schüller;
Apr 11  ParsifalTiturelLeipzigD: U Schirmer; D: R Aeschlimann 
Apr-Jun 11  ElektraDer Pfleger des OrestLeipzigD: U Schirmer; D: Konwitschny 
Mar-Jun 11  ConcertBassLeipzigD: A Schüller; D: Uwe Scholz 
Nov-Dec 10  La bohemeColline itLeipzigD: U Schirmer / A Schüller; D: Konwitschny 
Okt 10-Jan 11  La traviataIl dottor GrenvilLeipzigD: W Lacey; D: Homoki 
Okt 10-Apr 11  Die Meistersinger von NurnbergNachtwächterLeipzigD: Axel Kober / Trinks; D: Biganzoli 
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginFürst GreminLeipzigD: A Schüller; D: Konwitschny 
Sep 10-Jun 11  Die ZauberfloteSarastroLeipzigD: W Lacey / Gähres; D: Nürnberger 
Sep 10-Jun 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itLeipzigD: W Lacey / A Schüller; D: C Guth