Tamara Gura, mezzosopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Tamara Gura

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Maier Artists[Verden(ne)]
 Mengino[var]
 Molina[var]
 Renick

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.tamaragura.com/
 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Feb-Mar 15  Giulio Cesare in EgittoSesto itDresden(SSO)D: A De Marchi; D: Jens Daniel Herzog 
 Okt-Nov 14  RigolettoMaddalenaSalzburg(LT)D: Adrian Kelly; D: Niermeyer 
 Sep 14-Jan 15  Die Zauberflote3. Dame deSalzburg(LT)D: Gražinytė-Tyla; D: C von Maldeghem 
 Jun-Jul 14  Le nozze di FigaroCherubino itDenver(CCO)D: Adrian Kelly; D: Talevi 
 Apr-Jun 14  AriodanteAriodante itEssenD: Halls; D: Lucassen 
 Mar-Jul 14  La cenerentolaCenerentolaDortmundD: Motonori Kobayashi / P Armbruster; D: Erik Petersen 
 Dec 13-Feb 14  La cenerentolaCenerentola itErfurt(Theater)D: Samuel Bächli; D: L Hockney 
 Okt-Dec 13  La rencontre imprevueBalkisSalzburg(LT)D: Adrian Kelly; D: Spirei 
Apr-Maj 13  AriodanteAriodanteSalzburg(LT)D: Curnyn; D: Johannes Schütz 
Jan-Apr 13  Cosi fan tutteDorabella itSalzburg(LT)D: Hussain / Adrian Kelly; D: Spirei 
Sep 12-Jan 13  Die FledermausPrinz OrlowskySalzburg(LT)D: Hussain / Adrian Kelly; D: Gergen 
Jun 12  A Midsummer Night's DreamHermia enRoma(Opera)D: J Conlon; D: Paul Curran 
Maj-Jun 12  CaligulaScipioLondon(ENO)D: R Wigglesworth; D: Benedict Andrews 
Apr-Jun 12  La cenerentolaCenerentolaSalzburg(LT)D: Adrian Kelly; D: C von Maldeghem 
Dec 11-Apr 12  La cenerentolaCenerentolaSalzburg(LT)D: Hussain; D: C von Maldeghem 
Maj-Jun 11  A Midsummer Night's DreamHermiaLondon(ENO)D: Hussain; D: C Alden 
Apr 11  Das RheingoldWellgundeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Jan 11  Le nozze di FigaroCherubinoKarlsruheD: Hochstenbach; D: Fieber 
Dec 10-Mar 11  La traviataFlora itKarlsruheD: Justin Brown; D: A Thorwald 
Dec 10-Jan 11  Die Zauberflote2. DameKarlsruheD: Bieringer; D: Ulrich Peters 
Nov 10-Jan 11  Hansel und GretelHänselKarlsruheD: Ulrich Wagner; D: A Thorwald 
Nov 10-Jan 11  L'italiana in AlgeriZulmaKarlsruheD: Bieringer; D: Y Kara 
Okt 10-Jan 11  Don GiovanniZerlinaKarlsruheD: Hochstenbach; D: Tannenbaum 
Okt 10  Cosi fan tutteDorabellaKarlsruheD: Hochstenbach; D: A Thorwald 
Feb 10  RadamistoRadamistoKarlsruheD: Van Heyghen; D: Sigrid T'Hooft 
Jan-Maj 10  Die Zauberflote2. DameKarlsruheD: Bieringer; D: Ulrich Peters 
Dec 09-Jul 10  Cosi fan tutteDorabellaKarlsruheD: Hochstenbach / Bieringer; D: A Thorwald 
Nov-Dec 09  Hansel und GretelHänselKarlsruheD: Ulrich Wagner / Hendrik Haas; D: A Thorwald 
Okt 09-Mar 10  Ariadne auf NaxosDryadeKarlsruheD: Hochstenbach; D: A Thorwald 
Okt 09  Das RheingoldWellgundeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Sep 09-Jan 10  Il barbiere di SivigliaRosinaKarlsruheD: Hochstenbach; D: Mentha 
Aug 09-Feb 10  Il barbiere di SivigliaRosinaDresden(SSO)D: Salemkour / A De Marchi; D: Grischa Asagaroff 
Jul 09  Il barbiere di SivigliaRosinaKarlsruheD: Justin Brown; D: Mentha 
Maj-Jul 09  Ariadne auf NaxosDryadeKarlsruheD: Hochstenbach; D: A Thorwald 
Jan-Apr 09  Le nozze di FigaroCherubinoKarlsruheD: Hochstenbach; D: Fieber 
Dec 08-Apr 09  Die WalkureRoßweißeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Okt 08-Mar 09  Andrea ChenierBersiKarlsruheD: Hochstenbach; D: Schulin 
Okt 08-Apr 09  Das RheingoldWellgundeKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Feb 08  Giulio Cesare in EgittoSestoKarlsruheD: M Hofstetter; D: Peer Boysen 
Dec 07-Jan 08  Die FledermausPrinz OrlowskyKarlsruheD: D Carlberg; D: Fieber 
Dec 07-Jan 08  Die Zauberflote2. DameKarlsruheD: Hochstenbach; D: Ulrich Peters 
Nov 07-Apr 08  Il turco in ItaliaZaida itHamburg(SO)D: S Hewett; D: Loy 
Nov-Dec 07  Hansel und GretelHänselKarlsruheD: Ulrich Wagner / Hendrik Haas; D: A Thorwald 
Sep 07-Feb 08  RusalkaDer KüchenjungeKarlsruheD: Hochstenbach; D: Ludék Golat 
Mar-Jun 07  Le nozze di FigaroCherubinoKarlsruheD: Bramall; D: Fieber 
Feb-Maj 07  Die Zauberflote2. DameKarlsruheD: D Carlberg; D: Ulrich Peters 
Jan-Maj 07  Die FledermausPrinz OrlowskyKarlsruheD: D Carlberg; D: Fieber 
Dec 06-Apr 07  GotterdammerungWellgundeKarlsruheD: Bramall; D: Krief 
Dec 06-Apr 07  Die WalkureSiegruneKarlsruheD: Bramall; D: Krief 
Nov 06-Jul 07  BoccaccioGiovanni BoccaccioKarlsruheD: D Carlberg; D: Ulrich Peters 
Okt 06-Feb 07  Idomeneo re di CretaIdamanteKarlsruheD: Hochstenbach; D: Tannenbaum 
Sep-Dec 06  Die Zauberflote3. DameHamburg(SO)D: Eschwé; D: A Freyer 
Dec 05-Feb 06  Die FledermausIdaHamburg(SO)D: Soltesz; D: H Hollmann 
Dec 05  Hansel und GretelSandmännchenHamburg(SO)D: C Meister; D: P Beauvais 
Okt 05  Pikovaya DamaPaulineHamburg(SO)D: György R Ráth; D: Willy Decker 
Sep 05-Feb 06  Il turco in ItaliaZaidaHamburg(SO)D: Attanasi; D: Loy 
Jun 05  LuluNoRoleAmsterdam(Fest)D: Metzmacher; D: Konwitschny 
Apr-Maj 05  LuluEine TheatergarderobiereHamburg(SO)D: Konwitschny 
Mar-Apr 05  Il turco in ItaliaZaidaHamburg(SO)D: M Hofstetter; D: Loy 
Jan-Feb 05  Die Frau ohne SchattenEine Stimme von obenHamburg(SO)D: Auguin;
Jan-Feb 05  Die Frau ohne Schatten3. DienerinHamburg(SO)D: Auguin;
Nov-Dec 04  Moses und Aron3. SolostimmeHamburg(SO)D: Metzmacher; D: Konwitschny 
Jun 04  Gloria von JaxtbergSchwein, HirschHamburg(SO)D: Boris Schäfer; D: Petra Müller 
Apr-Maj 04  RigolettoLa contessa di Ceprano itHamburg(SO)D: Renes; D: Homoki 
Feb-Mar 04  Der lacherliche Prinz JodeletJuliaHamburg(SO)D: A De Marchi; D: Uwe Eric Laufenberg 
Nov-Dec 03  The Love for Three OrangesNicolettaHamburg(SO)D: Eschwé; D: Ernst-Theo Richter 
Nov 03-Mar 04  ToscaPastorello itHamburg(SO)D: Soltesz; D: Carsen 
Nov 03  Elektra3. MagdHamburg(SO)D: Soltesz; D: August Everding 
Nov-Dec 03  LuluEine Theatergarderobiere/Ein GymnasiastHamburg(SO)D: Metzmacher; D: Konwitschny 
Sep-Okt 03  L'incoronazione di PoppeaValletto / Pallade / Amore itHamburg(SO)D: A De Marchi; D: Karoline Gruber