Thomas Johannes Mayer, baryton :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Thomas Johannes Mayer

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Agentur Seifert[Gen, Verden]
 Opera4u[var]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jul 15  ArabellaMandryka deMünchen(Fest)D: Philippe Jordan; D: A Dresen 
 Maj 15  La mere coupableBegaersWien(Theater)D: Hussain; D: Föttinger 
 Mar 15  SiegfriedDer WandererMünchen(SO)D: Kirill Petrenko; D: Kriegenburg 
 Feb-Mar 15  Die WalkureWotanMünchen(SO)D: Kirill Petrenko; D: Kriegenburg 
 Feb-Mar 15  Das RheingoldWotanMünchen(SO)D: Kirill Petrenko; D: Kriegenburg 
 Jan 15  Der fliegende HollanderHolländer deTokyo(NNT)D: T Iimori; D: von Stegmann 
 Nov-Dec 14  Die Frau ohne SchattenBarak deZurich(Oper)D: Luisi; D: Pountney 
 Okt-Nov 14  Die Frau ohne SchattenBarakLeipzigD: U Schirmer; D: Kovalik 
 Jul-Aug 14  LohengrinFriedrich von TelramundBayreuth(Wagner)D: Nelsons; D: Neuenfels / Henry Arnold 
 Jun 14  Die Frau ohne SchattenBarakLeipzigD: U Schirmer; D: Kovalik 
 Apr 14  LohengrinFriedrich von TelramundMadrid(Real)D: Haenchen / W Althammer; D: Hemleb 
 Feb 14  SiegfriedDer WandererAmsterdam(NO)D: Haenchen; D: Audi 
 Jan-Feb 14  Die WalkureWotanAmsterdam(NO)D: Haenchen; D: Audi 
 Jan-Feb 14  Das RheingoldWotanAmsterdam(NO)D: Haenchen; D: Audi 
 Dec 13-Maj 14  ToscaScarpia itBerlin(Deutsche)D: Repušić / Foremny; D: Barlog 
 Dec 13-Jan 14  Die WalkureWotanLeipzigD: U Schirmer; D: Rosamund Gilmore 
 Nov 13  OtelloIago itBerlin(Deutsche)D: Runnicles; D: Kriegenburg 
 Nov 13  Die WalkureWotanValencia(Artes)D: Zubin Mehta; D: Padrissa 
 Okt-Nov 13  MacbethMacbeth itBerlin(Deutsche)D: Arrivabeni; D: Carsen 
 Sep 13-Jan 14  Die WalkureWotan deBerlin(Deutsche)D: Rattle; D: Götz Friedrich 
 Aug-Sep 13  SiegfriedDer WandererAmsterdam(NO)D: Haenchen; D: Audi 
 Aug 13  LohengrinFriedrich von TelramundBayreuth(Wagner)D: Nelsons; D: Neuenfels 
 Jun 13  Der fliegende HollanderThe Dutchman deAthens(Fest)D: Karytinos; D: Kokkos 
 Maj 13  Der fliegende HollanderDer HolländerLeipzigD: Bramall; D: J Mangold / Bramall 
 Apr-Maj 13  Die WalkureWotanAmsterdam(NO)D: Haenchen; D: Audi 
 Mar 13  Das RheingoldWotan deGenève(Opera)D: Metzmacher; D: D Dorn 
 Feb-Jun 13  Die WalkureWotan deParis(Opera)D: Philippe Jordan; D: Günter Krämer 
 Jan-Jun 13  Das RheingoldWotan deParis(Opera)D: Philippe Jordan; D: Günter Krämer 
 Nov 12  Das RheingoldWotanAmsterdam(NO)D: Haenchen; D: Audi 
 Nov-Dec 12  MacbethMacbeth itLeipzigD: Foremny; D: Konwitschny 
 Sep 12-Feb 13  ToscaScarpia itBerlin(UDL)D: Salemkour / Hussain; D: Riha 
 Sep 12  LohengrinFriedrich von TelramundBarcelona(Liceu)D: Sebastian Weigle;
Jul-Aug 12  LohengrinFriedrich von TelramundBayreuth(Wagner)D: Nelsons; D: Neuenfels / Henry Arnold 
Maj-Jun 12  ToscaScarpia itKölnD: Markus Stenz; D: T Reinhardt 
Mar-Apr 12  LuluDer Tierbändiger / Der AthletBerlin(UDL)D: Barenboim; D: Breth 
Okt 11-Jun 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppélius/Dr Miracle/Dapertutto frEssenD: Soltesz / Märtig; D: Dietrich Hilsdorf 
Sep 11-Jan 12  WozzeckWozzeck deBaselD: Dennis Russell Davies / Feltz; D: Goerden 
Jul-Aug 11  Die Frau ohne SchattenThe Spirit MessengerSalzburg(Fest)D: C Thielemann; D: Loy 
Jun-Jul 11  MacbethMacbeth itBerlin(Deutsche)D: Maurizio Benini; D: Carsen 
Maj-Jun 11  Don GiovanniDon GiovanniKölnD: Markus Stenz; D: Uwe Eric Laufenberg 
Apr-Maj 11  Die Frau ohne SchattenBarakAntwerpen(Vlaamse)D: Alexander Joel; D: Marco Arturo Marelli 
Feb 11  Il trovatoreIl Conte di LunaKölnD: Markus Stenz;
Jan-Feb 11  ParsifalAmfortasBruxelles(Monnaie)D: Haenchen; D: Castellucci 
Dec 10  Ein deutsches RequiembarytonParis(CE)D: Haenchen;
Nov 10  FidelioDon PizarroNice(Opera)D: Auguin;
Okt 10  ArabellaMandryka deTokyo(NNT)D: U Schirmer; D: Arlaud 
Aug 10  LuluAn Animal Tamer / An Athlete deSalzburg(Fest)D: Marc Albrecht; D: Nemirova 
Apr-Maj 10  Das RheingoldWotanLeipzigD: U Schirmer;
Apr 10  Die Frau ohne SchattenBarakGentD: Alexander Joel; D: Marco Arturo Marelli 
Apr 10  PalestrinaCarlo BorromeoMünchen(SO)D: A Fisch; D: Stückl 
Mar 10  SalomeJochanaan deHamburg(SO)D: Simone Young;
Mar-Apr 10  Don CarlosRodrigo itKölnD: Caetani; D: Torsten Fischer 
Feb-Mar 10  MacbethMacbethKölnD: Ivan Anguélov; D: Carsen 
Jan-Maj 10  FalstaffSir John FalstaffWiesbadenD: Piollet; D: Spuck 
Dec 09-Jan 10  RigolettoRigoletto itHamburg(SO)D: Balázs Kocsár; D: Homoki 
Nov 09  WozzeckWozzeck deTokyo(NNT)D: Haenchen; D: Kriegenburg 
Nov 09-Jul 10  PagliacciTonioHamburg(SO)D: Güttler / Simone Young; D: G Del Monaco 
Nov 09-Jul 10  Cavalleria rusticanaAlfioHamburg(SO)D: Güttler / Simone Young; D: G Del Monaco 
Okt 09-Jun 10  Der FreischutzKasparHamburg(SO)D: Lawrence Foster; D: Konwitschny 
Okt 09-Jul 10  La traviataGiorgio Germont itHamburg(SO)D: L Di Martino / Simone Young; D: Abenius 
Sep-Okt 09  ToscaScarpia itHamburg(SO)D: Chichon; D: Carsen 
Sep 09-Jun 10  LohengrinFriedrich von TelramundHamburg(SO)D: Kamensek; D: Konwitschny 
Maj-Jun 09  Iphigenie en TaurideThoasHamburg(SO)D: Alessandro De Marchi; D: Calvario 
Feb-Mar 09  MacbethMacbeth itKölnD: Ivan Anguélov; D: Carsen 
Feb 09  Der FreischutzKaspar deHamburg(SO)D: Marcus Bosch; D: Konwitschny 
Jan-Feb 09  ArabellaMandryka deHamburg(SO)D: C Meister; D: Bechtolf 
Dec 08-Apr 09  Die WalkureWotanKarlsruheD: Justin Brown; D: Krief 
Dec 08-Jan 09  Don CarlosRodrigoMilano(Scala)D: D Gatti; D: S Braunschweig 
Nov 08  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppélius/Dr. Miracle/Dapertutto frHamburg(SO)D: E Plasson; D: Mielitz 
Okt 08-Feb 09  SalomeJochanaanWiesbadenD: W Ott; D: M Beilharz 
Okt 08-Maj 09  Die ZauberfloteDer SprecherHamburg(SO)D: Philippe Bach; D: A Freyer 
Sep 08-Mar 09  Simon BoccanegraPaolo Albiani itHamburg(SO)D: Frizza; D: C Guth 
Sep 08-Mar 09  Don GiovanniDon Giovanni itWiesbadenD: W Ott / Piollet; D: Carlos Wagner