Václav Živný :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Václav Živný

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig

Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser
 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar-Apr 16  Anna BolenaLord RochefortNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: J Žídek; D: Ivan Krejčí 
 Mar-Jun 16  HamletGhost of the late King HamletNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner; D: Lipus 
 Dec 15-Maj 16  Roberto DevereuxSir Gualtiero RaleighNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Zbyněk Müller / Jan Šrubař; D: Peter Gábor 
 Nov 15-Apr 16  La traviataMarchese D'ObignyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jakub Klecker; D: Carmen Or 
 Okt 15-Apr 16  NabuccoHigh priest of BaalNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner / J Žídek; D: Tarant 
 Okt 15-Maj 16  Les trois souhaitsMinisterNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jakub Klecker / Kružík; D: J Nekvasil 
 Okt 15-Maj 16  The Fiery AngelInnkeeperNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jan Kučera; D: J Nekvasil 
 Sep-Dec 15  Prodana nevestaMíchaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jan Šrubař; D: Racek 
 Sep 15-Mar 16  Andrea ChenierDumasNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Zbyněk Müller / Teepen; D: Ivan Krejčí 
 Jun 15-Mar 16  Andrea ChenierDumasNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Zbyněk Müller / Teepen; D: Ivan Krejčí 
 Feb-Jun 15  The Fiery AngelInnkeeper ruNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Kučera; D: J Nekvasil 
 Dec 14-Feb 15  NabuccoVeleknězNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner / J Žídek; D: Tarant 
 Nov 14  The Excursions of Mr Broucek1. Soldier from TaborND BrnoD: Robert Jindra; D: Kukučka / Trpišovský 
 Nov 14  ErnaniJagoNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner / Jan Šrubař; D: Marián Chudovský 
 Okt-Nov 14  GenovevaDragoNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Olivieri-Munroe / J Žídek; D: Martin Glaser 
 Okt 14-Mar 15  La traviataMarchese d'AubignyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Miriam Němcová; D: Carmen Or 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr Broucek1. Taborite csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: Kukučka / Trpišovský 
Maj 14  JenufaRychtářNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra; D: Tarant 
Apr 14-Mar 15  La traviataMarchese D'Obigny itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Chalupecký; D: Carmen Or 
Feb-Nov 14  GenovevaDragoNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Olivieri-Munroe / J Žídek; D: Martin Glaser 
Jan 14-Feb 15  NabuccoVelekněz itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner / J Žídek; D: Tarant 
Dec 13-Maj 14  Eine Nacht in VenedigGiorgio TestaccioNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jan Šrubař / Prášil; D: Mikuláštík 
Nov-Dec 13  Prodana nevestaMícha csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jan Šrubař; D: Racek 
Okt-Nov 13  La WallyVysloužilec itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Srubař; D: V Klemens 
Okt 13-Nov 14  ErnaniJago itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner / Jan Šrubař; D: Marián Chudovský 
Dec 12-Apr 13  La bohemeAlcindoroNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: Studený 
Okt 12-Jan 13  ArmidaUbaldNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: J Nekvasil 
Sep 12-Feb 13  La WallyIl pedoneNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: V Klemens 
Jun 12  CarmenZunigaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; D: Marián Chudovský 
Apr-Jun 12  FedoraNoRoleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Zbyněk Müller; D: Peter Gábor 
Mar-Jun 12  The Rake's ProgressFather TruloveNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jakub Klecker / Jan Srubar; D: J Nekvasil 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteBratr LaurentNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Brauner / J Žídek; D: Peter Gábor 
Okt 11-Jun 12  La bohemeAlcindoroNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: Studený 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaMaxNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jan Šrubař; D: Cukr 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaBob/TomNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Jan Šrubař; D: Cukr 
Mar-Maj 11  FalstaffPistolaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra; D: Venjamin Směchov 
Nov 10-Jun 11  La traviataMarchese D'ObignyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Chalupecký; D: Carmen Or 
Nov 10-Maj 11  WertherJohannNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; D: J Nekvasil 
Sep-Dec 10  L'italiana in AlgeriHalyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Chalupecký; D: L Pugliese 
Sep 10-Maj 11  CarmenZunigaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaD: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař;