Viktoria Yastrebova, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Viktoria Yastrebova

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 MCDomani[Italien]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Dec 14  CherevichkiOksana ruCagliariD: Renzetti; D: Yuri Alexandrov 
 Okt 14-Maj 15  ToscaTosca itLeipzigD: Bramall / Foremny; D: Dijkema 
 Okt 14  ToscaToscaCagliariD: Gelmetti; D: Joseph Franconi Lee 
 Mar 14  Don CarlosElisabetta itHelsinki(Opera)D: Güttler; D: Schweigkofler 
 Jan-Feb 14  Don CarlosElisabetta itSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev / Durgaryan; D: Giorgio Barberio Corsetti 
 Nov 13-Mar 14  ToscaTosca itSaarbruckenD: W Humburg; D: Schlingmann 
 Okt 13-Maj 14  ToscaToscaLeipzigD: Bramall; D: Dijkema 
 Okt 13-Aug 14  Le nozze di FigaroLa contessa AlmavivaSt Petersburg(Mariinsky)D: Agrest / Gugkaev; D: Yuri Alexandrov 
 Sep 13-Aug 14  La traviataVioletta ValérySt Petersburg(Mariinsky)D: Agrest / Gruzin; D: C Roubaud 
 Sep 13-Apr 14  LohengrinElsa of BrabantSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev;
Okt 12-Jul 13  Eugene OneginTatjana ruEssenD: S Dinić / Märtig; D: Sturminger 
Okt 12-Jun 13  ToscaTosca itLeipzigD: Bramall; D: Dijkema 
Feb-Mar 12  Eugene OneginTatjana ruEssenD: S Dinić / Märtig; D: Sturminger 
Feb-Apr 12  MazepaMariaSt Petersburg(Mariinsky)D: Gruzin; D: Shlepyanov / Yuri Laptev 
Jan-Maj 12  La bohemeMimìSt Petersburg(Mariinsky)D: Agrest; D: I Judge 
Dec 11-Jun 12  Les contes d'HoffmannGiulietta frSt Petersburg(Mariinsky)D: Gergiev; D: Vasily Barkhatov 
Dec 11-Jun 12  Le nozze di FigaroLa contessa Almaviva itSt Petersburg(Mariinsky)D: Tatarnikov / Sinkevich; D: Yuri Alexandrov 
Okt 11-Jun 12  ToscaTosca itLeipzigD: Bramall; D: Dijkema 
Dec 10-Apr 11  PagliacciNedda itSt Petersburg(Mariinsky)D: Tatarnikov / L Di Martino / Sokhiev; D: Partiot-Pieri 
Sep 10  Eugene OneginTatyanaSt Petersburg(Mariinsky)D: Gruzin; D: Temirkanov 
Sep 10  MazepaMariaSt Petersburg(Mariinsky)D: Agrest; D: Shlepyanov / Yuri Laptev