Viktorija Kaminskaite, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Viktorija Kaminskaite

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig

Personlige/andre hjemmesider
 http://viktorija-kaminskaite.jimdo.com

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Dec 14  Hansel und GretelGretelLeipzigD: U Schirmer; D: Eckenweber 
 Jun-Jul 14  Die ZauberflotePaminaRegensburgD: Tetsuro Ban; D: Reichwald 
 Maj 14  Cosi fan tutteFiordiligi itVilnius(City)D: Rinkevicius; D: Ibelhauptaite 
 Jan-Jun 14  Die FeenLoraRegensburgD: Tetsuro Ban; D: F Lutz 
 Dec 13-Maj 14  La bohemeMimì itRegensburgD: Tetsuro Ban; D: Pölzgutter 
 Dec 13  Hansel und GretelGretelLeipzigD: U Schirmer; D: Eckenweber 
 Nov 13  Cosi fan tutteFiordiligi itVilnius(City)D: Rinkevicius; D: Ibelhauptaite 
 Sep-Dec 13  The Rake's ProgressAnne Trulove enRegensburgD: Tetsuro Ban; D: Perrig 
 Jul 13  Das LiebesverbotDorellaBayreuth(Wagner)D: Trinks; D: A Stiehl 
 Maj 13  Cosi fan tutteFiordiligi itVilnius(City)D: Rinkevicius; D: Ibelhauptaite 
 Feb-Maj 13  Die FeenZeminaLeipzigD: U Schirmer; D: R Doucet 
 Jan-Jun 13  Cosi fan tutteFiordiligi deLeipzigD: Bramall; D: Konwitschny 
 Dec 12-Jan 13  La bohemeMusetta itLeipzigD: W Lacey; D: Konwitschny 
 Nov-Dec 12  Hansel und GretelGretelLeipzigD: U Schirmer / Bramall; D: Eckenweber 
 Nov 12-Jun 13  The Cunning Little VixenFrau Fuchs deLeipzigD: Foremny; D: de Beer 
 Okt 12-Mar 13  Die ZauberflotePaminaLeipzigD: W Lacey / Foremny / Milko Milev; D: Nürnberger 
 Sep-Dec 12  Ariadne auf NaxosNajadeLeipzigD: Foremny / U Schirmer; D: Karoline Gruber 
 Aug-Sep 12  CarmenMicaëlaBerlin(Seefest)D: Kubitz; D: Schlöndorff 
Maj 12  Die ZauberflotePaminaLeipzigD: F Suckel; D: G Nowack 
Mar-Jun 12  AlcesteIsmene itLeipzigD: Bramall; D: Konwitschny 
Feb-Jun 12  The Cunning Little VixenFüchslein Schlaukopf / das junge Füchslein deLeipzigD: Foremny / W Lacey; D: de Beer 
Jan-Jun 12  The Love for Three OrangesNinetta deLeipzigD: R Kluttig; D: Wolfgang Engel 
Dec 11-Jul 12  Cosi fan tutteFiordiligi itLeipzigD: Bramall; D: Konwitschny 
Dec 11-Maj 12  Die ZauberflotePaminaLeipzigD: Foremny / Karl-Heinz Müller / W Lacey; D: Nürnberger 
Dec 11  Hansel und GretelGretel itLeipzigD: U Schirmer / W Lacey; D: Eckenweber 
Nov-Dec 11  La bohemeMusetta itLeipzigD: Foremny / W Lacey; D: Konwitschny 
Sep 11-Jun 12  Il turco in ItaliaDonna Fiorilla itLeipzigD: Bramall / W Lacey; D: Dijkema 
Jun 11  Die WalkureGrimgerdeLeipzigD: U Schirmer;
Apr-Maj 11  AidaLa Grande SacerdotessaLeipzigD: A Schüller; D: Konwitschny 
Mar-Jun 11  Cosi fan tutteFiordiligiLeipzigD: Stoehr / W Lacey; D: Konwitschny 
Dec 10-Jan 11  La rondineYvette itLeipzigD: W Lacey / F Suckel; D: I Karaman / Posca 
Dec 10-Jan 11  Hansel und GretelGretelLeipzigD: U Schirmer / W Lacey; D: Eckenweber 
Nov-Dec 10  AlcesteIsmene itLeipzigD: Carignani; D: Konwitschny 
Nov-Dec 10  La bohemeMusetta itLeipzigD: U Schirmer / A Schüller; D: Konwitschny 
Sep 10-Feb 11  Il turco in ItaliaDonna Fiorilla itLeipzigD: A Schüller; D: Dijkema 
Sep 10-Jun 11  Die ZauberflotePaminaLeipzigD: W Lacey / Gähres; D: Nürnberger 
Maj-Jun 10  AidaLa Grande SacerdotessaLeipzigD: Axel Kober / A Schüller; D: Konwitschny 
Apr-Jun 10  AlcesteIsmene itLeipzigD: Stockhammer / G Petrou; D: Konwitschny 
Feb-Mar 10  The Love for Three OrangesNinettaLeipzigD: R Kluttig; D: Wolfgang Engel 
Dec 09  Hansel und GretelGretelLeipzigD: Piehlmayer / U Schirmer; D: A Kirchner 
Nov 09-Jan 10  La bohemeMusetta itLeipzigD: U Schirmer / A Schüller; D: Konwitschny 
Nov 09-Maj 10  Il turco in ItaliaDonna FiorillaLeipzigD: A Schüller / Wettges; D: Dijkema 
Okt 09-Apr 10  Don GiovanniDonna Anna itLeipzigD: W Lacey / Foskett / N Milton; D: Schroeter 
Okt 09-Maj 10  Die ZauberflotePaminaLeipzigD: Piehlmayer / U Schirmer; D: Nürnberger 
Mar-Jun 09  La rondineYvette itLeipzigD: Epple; D: I Karaman 
Jan-Maj 09  Don GiovanniZerlina itLeipzigD: Rouland; D: Schroeter 
Dec 08  Hansel und GretelGretelLeipzigD: Hans-E Zimmer / Axel Kober; D: A Kirchner 
Nov-Dec 08  AidaLa Grande SacerdotessaLeipzigD: Axel Kober; D: Konwitschny 
Okt 08-Jan 09  Die ZauberflotePaminaDessau(Theater)D: Golo Berg; D: J Felsenstein 
Okt 08-Apr 09  Die ZauberflotePaminaLeipzigD: Piehlmayer / A Schüller; D: Nürnberger 
Sep 08-Maj 09  Hansel und GretelSandmännchen/TaumännchenDessau(Theater)D: Markus L Frank; D: J Felsenstein