Georg Zeppenfeld, basso :: Kalenteri 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
Näytä ohjeet
 Taiteilija: kirjoitusasu sinne päin

Georg Zeppenfeld

Kalenteri
Roolit
Kuvia
Biografia
Yhteystiedot
Agentuurin tiedot
 On Stage[(is,no,dk,se,fi)]
 Lore-M Schulz[Maailma(ne)]
 Theateragentur Marx[Maailma(ne)]
 Arias[Italia]
 Alferink[Hollanti]
 Machreich Artists[var(ne)]
 Opera4u[var]


Taiteilijan webbisivut/muut sivustot
 Ehdota parannusta tai korjausta

 Tietoa oopperatalosta  Ensiesiintyminen talossa/festivaalilla
 Tietoa agentista/taiteilijasta  Ensiesiintyminen roolissa
Alkaen  / Päättyen Ooppera  Rooli  Paikka 
 hei-elo 17  ParsifalGurnemanzBayreuther Festspielejoht: Haenchen; ohj: Uwe Eric Laufenberg 
 hei 17  TannhauserHermann deMünchner Opernfestspielejoht: Kirill Petrenko; ohj: Castellucci / Silvia Costa 
 tou 17  TannhauserHermann deBayerische Staatsoper, Münchenjoht: Kirill Petrenko; ohj: Castellucci 
 huh 17  Symphony 9BassOsterfestspiele Salzburgjoht: C Thielemann;
 huh 17  Die WalkureHundingOsterfestspiele Salzburgjoht: C Thielemann;
 hel-tou 17  OtelloLodovico itSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann / J Fiore; ohj: Boussard 
 hel-huh 17  RigolettoSparafucile itSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Lorenzo Viotti; ohj: Lehnhoff 
 hel 17  Das Paradies und die PeriL'uomo/ GaznaAccademia Nazionale di Santa Cecilia, Romajoht: D Gatti;
 tam 17  SiegfriedFafner deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann; ohj: Willy Decker 
 tam 17  Der FreischutzKaspar deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Gedschold; ohj: Axel Köhler 
 jou 16-tam 17  RequiemBassOpernhaus Zürichjoht: Luisi / Canellakis;
 lok 16  Das RheingoldFasolt deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann; ohj: Willy Decker 
 lok 16-elo 17  Die ZauberfloteSarastro deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Gnann / Klingele / Jonathan Darlington / Repušić; ohj: A Freyer 
 syy-lok 16  Die Meistersinger von NurnbergVeit Pogner deBayerische Staatsoper, Münchenjoht: Kirill Petrenko; ohj: David Bösch 
 syy-mar 16  Salome1. Nazarene deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Wellber; ohj: Michael Schulz 
 elo-syy 16  Eugene OneginFürst Gremin ruSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Inkinen; ohj: Bothe 
 elo 16  Tristan und IsoldeKönig Marke deBayreuther Festspielejoht: C Thielemann; ohj: Katharina Wagner 
 hei-elo 16  Die WalkureHunding deBayreuther Festspielejoht: Marek Janowski; ohj: Castorf 
 hei-elo 16  ParsifalGurnemanz deBayreuther Festspielejoht: Haenchen; ohj: Uwe Eric Laufenberg 
 tou 16  LohengrinHeinrich der Vogler deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann; ohj: Mielitz 
 huh 16  Die ZauberfloteSarastro deOpernhaus Zürichjoht: Luisi; ohj: Tatjana Gürbaca 
 maa 16  OtelloLodovicoOsterfestspiele Salzburgjoht: C Thielemann; ohj: Boussard 
 hel 16  Die WalkureHunding deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann; ohj: Willy Decker 
 tam 16  FidelioRoccoTheater an der Wienjoht: N Harnoncourt;
 jou 15-tam 16  Die ZauberfloteSarastro deBayerische Staatsoper, Münchenjoht: A Fisch; ohj: August Everding 
 lok 15-tam 16  Der FreischutzKaspar deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Rani Calderon / Mihkel Kütson / Gedschold; ohj: Axel Köhler 
 lok 15-huh 16  Der WildschutzBaculusSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: A Fisch; ohj: Jens Daniel Herzog 
 lok 15-kes 16  Die ZauberfloteSarastroSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Gnann / Klingele / Jonathan Darlington; ohj: A Freyer 
 hei-elo 15  Tristan und IsoldeMarke deBayreuther Festspielejoht: C Thielemann; ohj: Katharina Wagner 
 tou 15  ParsifalGurnemanzSymphony Hall, Birmingham, Birmingham UKjoht: Nelsons;
 tou 15  Der FreischutzKaspar deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann; ohj: Axel Köhler 
 maa-kes 15  Der fliegende HollanderDaland deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Trinks; ohj: F Klepper 
 hel-maa 15  Die ZauberfloteSarastroRoyal Opera, Londonjoht: C Meister; ohj: McVicar 
 tam-hel 15  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentBayerische Staatsoper, Münchenjoht: Kirill Petrenko; ohj: Wysocka 
 jou 14  Le nozze di FigaroBartolo itBayerische Staatsoper, Münchenjoht: I Bolton; ohj: Dieter Dorn 
 mar 14  CapriccioLa RocheSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Thielemann; ohj: Marco Arturo Marelli 
 lok 14  FidelioRoccoSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Mühlbach; ohj: Mielitz 
 syy-lok 14  TannhauserLandgraf HermannSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: C Meister; ohj: Peter Konwitschny 
 syy-mar 14  DaphnePeneios deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Wellber; ohj: Torsten Fischer 
 syy-lok 14  Cosi fan tutteDon Alfonso itSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Wellber; ohj: Kriegenburg 
 elo 14  FierrabrasKönig Karl deSalzburger Festspielejoht: Metzmacher; ohj: Peter Stein 
huh 14  Oedipus rexTirésias frThéâtre des Champs-Elysées, Parisjoht: D Gatti;
huh 14  ParsifalGurnemanzLucerne Festival zu Ostern, Luzernjoht: Andris Nelson;
maa-kes 14  Cosi fan tutteDon Alfonso itSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Wellber; ohj: Kriegenburg 
hel-maa 14  GuntramDer alte Herzog deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Wellber;
jou 13-tam 14  LohengrinKönig HeinrichStaatsoper Hamburgjoht: Simone Young; ohj: Peter Konwitschny 
mar-jou 13  Tristan und IsoldeMarkeSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: A Fisch; ohj: Marco Arturo Marelli 
lok-mar 13  RusalkaDer Wassermann csBayerische Staatsoper, Münchenjoht: Hanus; ohj: Kušej 
lok 13  La forza del destinoPadre Guardiano itLes Théâtres de la Ville de Luxembourgjoht: Erik Nielsen; ohj: Thalheimer 
syy-lok 13  MacbethBanco itSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Arrivabeni; ohj: Himmelmann 
elo 13-hei 14  Der fliegende HollanderDaland deSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Trinks; ohj: F Klepper 
elo 13  Rienzi, der letzte der TribunenSteffano Colonna deSalzburger Festspielejoht: Philippe Jordan;
elo 13  Die Meistersinger von NurnbergVeit Pogner deSalzburger Festspielejoht: D Gatti; ohj: Herheim 
kes-hei 13  Der fliegende HollanderDalandSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Trinks; ohj: F Klepper 
tou 13  LohengrinKönig HeinrichStaatsoper Hamburgjoht: Simone Young; ohj: Peter Konwitschny 
huh 13  ParsifalGurnemanzOpera Vlaanderen, Gentjoht: E Inbal / D Inbal; ohj: Tatjana Gürbaca 
huh 13  ParsifalGurnemanzLes Théâtres de la Ville de Luxembourgjoht: E Inbal; ohj: Tatjana Gürbaca 
maa-huh 13  ParsifalGurnemanzOpera Vlaanderen, Antwerpenjoht: E Inbal / D Inbal; ohj: Tatjana Gürbaca 
tam-kes 13  OrlandoZoroastroSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: Jonathan Darlington; ohj: Kriegenburg 
mar-jou 12  Die ZauberfloteSarastro deBayerische Staatsoper, Münchenjoht: A Fisch; ohj: August Everding / Lehberger 
lok 12-tou 13  TannhauserLandgraf HermannStaatsoper Hamburgjoht: Simone Young; ohj: H Kupfer 
syy-lok 12  FidelioRoccoSächsische Staatsoper, Dresdenjoht: dám Fischer; ohj: Mielitz 
syy 12  ConcertBassLucerne Festival im Sommer, Luzernjoht: Andris Nelson;
hei-elo 12  Die ZauberfloteSarastro deSalzburger Festspielejoht: N Harnoncourt; ohj: Jens Daniel Herzog