Tanja Ariane Baumgartner, mezzosopraano :: Kalenteri 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
Näytä ohjeet
 Taiteilija: kirjoitusasu sinne päin

Tanja Ariane Baumgartner

Kalenteri
Roolit
Kuvia
Biografia
Biografia
Yhteystiedot
Agentuurin tiedot
 IMG London
 IMG New York

Taiteilijan webbisivut/muut sivustot
 http://www.tanjaarianebaumgartner.com/

Yhteystiedot
 mhorner@imgartists.com
 +1 212 994 3514
 +44 (0) 20 7957 581
 Email: salmansi@imgartist.com
 Tietoa oopperatalosta  Ensiesiintyminen talossa/festivaalilla
 Tietoa agentista/taiteilijasta  Ensiesiintyminen roolissa
Alkaen  / Päättyen Ooppera  Rooli  Paikka 
 kes-hei 16  CarmenCarmen frOper Frankfurtjoht: Constantinos Carydis / Zierer; ohj: Kosky 
 tou-hei 16  Die WalkureFricka deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: V Nemirova 
 tou-hei 16  Das RheingoldFrickaOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: V Nemirova 
 huh-tou 16  CapriccioClairon deTheater an der Wienjoht: Bertrand de Billy; ohj: Tajana Gürbaca 
 mar 15-huh 16  Der fliegende HollanderMaryOper Frankfurtjoht: Bertrand de Billy / Eun Sun Kim; ohj: David Bösch 
 mar 15-tam 16  Don CarlosEboli itOper Frankfurtjoht: P Morandi; ohj: McVicar 
 lok 15  Il prigionieroLa Mère itThéâtre du Capitole, Toulousejoht: Ceccherini; ohj: A Bory 
 lok 15  A Kekszakallu herceg varaJudit huThéâtre du Capitole, Toulousejoht: Ceccherini; ohj: A Bory 
 hei 15  KonigskinderDie Hexe deOper Frankfurtjoht: Zierer; ohj: David Bösch 
 tou 15  La bianca notteMezzoStaatsoper Hamburgjoht: Simone Young; ohj: Ramin Gray 
 maa 15  Die PassagierinLisaOper Frankfurtjoht: Gedschold / Hussain; ohj: Anselm Weber 
 hel 15  RusalkaFremde Fürstin csOper Frankfurtjoht: Arming; ohj: Lucassen 
 tam 15  Tristan und IsoldeBrangäneWiener Staatsoperjoht: Peter Schneider; ohj: McVicar 
 lok-mar 14  Die Frau ohne SchattenDie Amme deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: Nel 
 syy-lok 14  SirenenKirke deOper Frankfurtjoht: Brabbins; ohj: Heyder 
kes 14  Die Liebe der DanaeAlkmene deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle;
tou 14  Tristan und IsoldeBrangäne deDeutsche Oper Berlinjoht: Runnicles; ohj: Vick 
huh-tou 14  Cavalleria rusticanaSantuzza itDeutsche Oper am Rhein, Duisburgjoht: E Dovico; ohj: Loy 
hel-maa 14  DaphneGaea deOper Frankfurtjoht: Blunier; ohj: C Guth 
hel 14  EdgarTigrana itOper Frankfurtjoht: Marc Soustrot;
tam-hel 14  WertherCharlotte frOper Frankfurtjoht: Maurizio Barbacini; ohj: Willy Decker 
jou 13-tam 14  OedipeIocaste deOper Frankfurtjoht: Liebreich; ohj: Neuenfels 
mar 13  Das RheingoldFricka deTheater Orchester Biel Solothurnjoht: Hans Urbanek; ohj: Rosar 
syy 13-kes 14  RusalkaFremde Fürstin csOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle / J Debus; ohj: Lucassen 
elo 13  A Kekszakallu herceg varaJudit huEdinburgh International Festivaljoht: Constantinos Carydis; ohj: Kosky 
hei 13  CapriccioClaironRoyal Opera, Londonjoht: Andrew Davis;
kes 13  Aschemond oder The Fairy QueenNoRole en,deStaatsoper Unter den Linden, Berlinjoht: M Boder / Bayl; ohj: C Guth 
huh-hei 13  Don CarlosEboli itOper Frankfurtjoht: C Montanaro / Januschke; ohj: McVicar / Panti-Liberovici 
maa-tou 13  LohengrinOrtrud deOper Frankfurtjoht: Bertrand de Billy / Hartmut Keil; ohj: Jens Daniel Herzog 
hel-hei 13  OtelloEmilia itOper Frankfurtjoht: Frizza / Sebastian Weigle; ohj: Erath 
tam-hel 13  Die WalkureFricka deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: V Nemirova / Hans Walter Richter 
tam-hel 13  Das RheingoldFricka deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: V Nemirova 
jou 12-tou 13  Giulio Cesare in EgittoCornelia itOper Frankfurtjoht: Erik Nielsen; ohj: Erath 
lok-mar 12  Cavalleria rusticanaSantuzza itDeutsche Oper am Rhein, Dusseldorfjoht: E Dovico; ohj: Loy 
syy 12  Requiemmezzo-sopranoOpéra National du Rhin, Strasbourgjoht: Marko Letonja;
syy-mar 12  Adriana LecouvreurFürstin von Bouillon itOper Frankfurtjoht: Mark Shanahan / Zierer; ohj: Boussard 
elo 12  Die SoldatenCharlotte deSalzburger Festspielejoht: Metzmacher; ohj: Hermanis 
kes 12  Die WalkureGrimgerde deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: V Nemirova 
maa 12  L'amico FritzBeppeOper Frankfurtjoht: C Montanaro;
maa 12  Adriana LecouvreurFürstin von Bouillon itOper Frankfurtjoht: C Montanaro; ohj: Boussard 
jou 11-kes 12  CarmenCarmen frTheater Baseljoht: Feltz / G Betta; ohj: Bieito 
jou 11-kes 12  OtelloEmilia itOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle / Erik Nielsen; ohj: Erath 
mar-jou 11  Les contes d'HoffmannGiulietta frOper Frankfurtjoht: Arming / Y Zorn; ohj: Duesing 
syy-lok 11  PenthesileaPenthesilea deOper Frankfurtjoht: Liebreich; ohj: Neuenfels 
huh-tou 11  Die Frau ohne SchattenDie AmmeOpera Vlaanderen, Antwerpenjoht: Alexander Joel; ohj: Marco Arturo Marelli 
maa-huh 11  DaphneGaea deOper Frankfurtjoht: Hans Drewanz; ohj: C Guth 
hel 11  La WallyAfra itOper Frankfurtjoht: C Franci;
tam 11  ConcertAlt deOper Frankfurtjoht: Y Zorn; ohj: Stöppler 
lok-mar 10  Die WalkureGrimgerde deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: V Nemirova 
syy-jou 10  AidaAmneris itTheater Baseljoht: Maurizio Barbacini; ohj: Bieito 
syy-lok 10  Don CarlosEboli itOper Frankfurtjoht: C Franci; ohj: McVicar 
syy-lok 10  MedeaGora deOper Frankfurtjoht: Erik Nielsen; ohj: Marco Arturo Marelli 
elo 10-tam 11  Le nozze di FigaroMarcellina itOper Frankfurtjoht: Hartmut Keil / Erik Nielsen / Y Zorn; ohj: Guillaume Bernardi 
elo 10  LuluGräfin Geschwitz deSalzburger Festspielejoht: Marc Albrecht; ohj: V Nemirova 
kes 10  RequiemNoRoleTheater Baseljoht: Feltz;
tou-kes 10  Don CarlosEboli itOper Frankfurtjoht: C Franci; ohj: McVicar 
huh 10  Die Frau ohne SchattenDie AmmeOpera Vlaanderen, Gentjoht: Alexander Joel; ohj: Marco Arturo Marelli 
maa-kes 10  DaphneGaea deOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: C Guth 
tam-hel 10  MefistofeleMarta itOper Frankfurtjoht: C Montanaro; ohj: Dietrich Hilsdorf 
lok-mar 09  Die Frau ohne SchattenDie AmmeOper Frankfurtjoht: Sebastian Weigle; ohj: Nel 
elo-lok 09  NabuccoFenena itOper Frankfurtjoht: Mark Shanahan; ohj: B Giese 
huh-kes 09  La bohemeMusetta itLuzerner Theaterjoht: Fasolis / Rick Stengårds; ohj: N Danker 
hel-kes 09  LuluGräfin GeschwitzTheater Baseljoht: Feltz; ohj: Bieito 
lok 08-huh 09  AlcinaBradamanteTheater Kieljoht: Banzo / Rohrbeck; ohj: Silvana Schröder 
elo 08-maa 09  Un ballo in mascheraUlricaOper Frankfurtjoht: Julia Jones / Hartmut Keil; ohj: C Guth 
maa 08  The Rake's ProgressBaba la Turque enOpéra de Rennesjoht: Chalvin; ohj: Carlos Wagner 
mar 07-hel 08  PenthesileaPenthesileaTheater Baseljoht: Mario Venzago / Berzonsky; ohj: Neuenfels 
mar 06-maa 07  Don CarlosEboli frTheater Baseljoht: Balácz Kocsár / Podic; ohj: Bieito 
jou 05-huh 06  Eine Nacht in VenedigAgricolaLuzerner Theaterjoht: Rick Stengårds; ohj: Hirschal 
syy-jou 05  The Rake's ProgressBaba the Turk enLuzerner Theaterjoht: John Axelrod; ohj: Schulin 
mar 04-maa 05  Der Graf von LuxemburgNoRoleLuzerner Theaterjoht: Rick Stengårds; ohj: Mentha 
syy 04  Der Kaiser von AtlantisDer TrommlerLucerne Festival im Sommer, Luzernjoht: John Axelrod; ohj: Mentha