Aleš Jenis, barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Aleš Jenis

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 IAAC[Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Maj 15  Dorian GrayLord HenryBratislavaDir.: Valentovic / Christopher Ward; Prod.: N Raab 
 Mar-Jun 15  Romeo et JulietteMercutioBratislavaDir.: Stur; Prod.: de Brea 
 Dec 14  From the House of the DeadEin SträflingBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Chéreau 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekPoet / Oblačný / Vacek Bradatý csOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Okt 14-Maj 15  Il barbiere di SivigliaFigaro itBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Okt 14-Feb 15  I puritaniSir Riccardo ForthBratislavaDir.: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; Prod.: P Smolík 
 Sep 14-Jun 15  La bohemeMarcello itBratislavaDir.: F Haider / Valentovic; Prod.: Graubner 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniDon GiovanniPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Jun 15  Le nozze di FigaroIl conte AlmavivaPraha(Estates)Dir.: Jakub Klecker / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Apr-Jun 14  PagliacciSilvio itBratislavaDir.: J Kyzlink; Prod.: Marián Chudovský 
 Apr-Jun 14  Don GiovanniDon Giovanni itBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Jozef Bednárik 
 Feb-Maj 14  L'elisir d'amoreBelcore itBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: P Smolík 
 Feb 14  GlorianaMountjoy csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Chalupecký; Prod.: Jiří Heřman 
 Jan-Jun 14  La bohemeMarcelloBratislavaDir.: Leginus / F Haider; Prod.: Konwitschny / Graubner 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaDi RippafrataOstravaDir.: Marko Ivanovič; Prod.: J Nekvasil 
 Nov 13-Jun 14  Dorian GrayLord Henry enBratislavaDir.: Valentovic / Christopher Ward; Prod.: N Raab 
 Nov-Dec 13  LohengrinDer Heerrufer des Königs deOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Rocc 
 Okt 13-Nov 14  ErnaniDon Carlos itOstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep 13-Jun 14  Eugene OneginEugen OneginBratislavaDir.: J Kyzlink / Valentovic; Prod.: Konwitschny 
 Sep 13-Jun 14  Il barbiere di SivigliaFigaroBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Aug 13-Jun 14  Don GiovanniDon Giovanni itPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Apr-Jun 13  Don GiovanniDon GiovanniBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Jozef Bednárik 
 Feb-Maj 13  Il barbiere di SivigliaFigaroBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Jan-Apr 13  Romeo et JulietteMercutioOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
 Jan-Jun 13  La bohemeSchaunardBratislavaDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Veznik 
 Jan-Jun 13  La bohemeMarcelloBratislavaDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Veznik 
 Nov 12-Maj 13  L'elisir d'amoreBelcoreBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: P Smolík 
 Okt 12-Maj 13  I puritaniSir Riccardo ForthBratislavaDir.: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; Prod.: P Smolík 
 Okt 12-Jun 13  Eugene OneginEugen OneginBratislavaDir.: J Kyzlink; Prod.: Konwitschny 
 Okt-Nov 12  La traviataGiorgio Germont itGraz(Buehnen)Dir.: Hindoyan; Prod.: Konwitschny / Blauensteiner 
 Aug 12-Jun 13  Don GiovanniDon GiovanniPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
Jun 12  Don GiovanniDon GiovanniPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec; Prod.: Skutr 
Mar-Maj 12  GlorianaMountjoyPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteMercutioOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Okt 11  From the House of the DeadHäftling in der Rolle Don Juans und des Braminen csBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Chéreau 
Aug-Dec 11  Don GiovanniDon Giovanni itPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Apr 11  La bohemeMarcelloLimogesDir.: Kaltenbach; Prod.: Mariame Clément 
Mar 11  L'italiana in AlgeriHalyLimogesDir.: Verrot; Prod.: Anglade 
Nov 10-Maj 11  WertherAlbertOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Sep 10  ArianeTheseusPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10  Le RossignolEmperorPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10-Apr 11  Don GiovanniDon Giovanni itPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Sep 10  La bohemeMarcelloPafosDir.: Lano; Prod.: Veznik