Ante Jerkunica, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Ante Jerkunica

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Opern-Agentur[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jun 15  The Love for Three OrangesKönig TreffBerlin(Deutsche)Dir.: Sloane; Prod.: Carsen 
 Maj 15  Eugene OneginFürst Gremin ruBerlin(Deutsche)Dir.: Altinoglu; Prod.: Götz Friedrich 
 Apr-Jun 15  Die ZauberfloteSarastro deParis(Opera)Dir.: Trinks / Patrick Lange; Prod.: Carsen 
 Feb-Mar 15  Samson et DalilaUn vieil HébreuBerlin(Deutsche)Dir.: J Lacombe; Prod.: Kinmonth 
 Dec 14-Feb 15  TannhauserLandgraf Hermann deBerlin(Deutsche)Dir.: Axel Kober / Runnicles; Prod.: Kirsten Harms 
 Dec 14-Jun 15  Die ZauberfloteSarastroBerlin(Deutsche)Dir.: Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Günter Krämer 
 Nov-Dec 14  La bohemeColline itParis(Opera)Dir.: Mark Elder; Prod.: Jonathan Miller 
 Nov-Dec 14  KhovanshchinaIvan Khovanski ruGentDir.: D Jurowski; Prod.: D Alden 
 Okt-Nov 14  KhovanshchinaIvan Khovanski ruAntwerpen(Vlaamse)Dir.: D Jurowski; Prod.: D Alden 
 Aug 14  Salome1. SoldierLondon(Proms)Dir.: Runnicles;
 Aug 14  Die ZauberfloteSarastroBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Pelkowski 
 Maj-Jun 14  Die WalkureHundingBarcelona(Liceu)Dir.: Josep Pons; Prod.: Carsen 
 Mar-Jul 14  La bohemeColline itParis(Opera)Dir.: Oren; Prod.: Jonathan Miller 
 Jan-Feb 14  La GiocondaAlvise itBerlin(Deutsche)Dir.: López-Cobos; Prod.: Sanjust 
 Nov 13-Apr 14  RigolettoSparafucile itBerlin(Deutsche)Dir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: J Bosse 
 Nov 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deEssenDir.: Schneider.cond; Prod.: Kosky 
 Okt 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deGentDir.: D Jurowski; Prod.: Lernous 
 Okt 13-Maj 14  Die ZauberfloteSarastro deBerlin(Deutsche)Dir.: Repušić / Gnann; Prod.: Günter Krämer 
 Okt-Nov 13  MacbethBanco itBerlin(Deutsche)Dir.: Arrivabeni; Prod.: Carsen 
 Sep 13-Jan 14  SiegfriedAlberich deBerlin(Deutsche)Dir.: Rattle; Prod.: Götz Friedrich 
 Sep 13-Jan 14  Das RheingoldFafner deBerlin(Deutsche)Dir.: Rattle / Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
 Sep-Okt 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deAntwerpen(Vlaamse)Dir.: D Jurowski; Prod.: Lernous 
Jun 13  AttilaLeone itBerlin(Deutsche)Dir.: Pinchas Steinberg;
Jun 13  Les Pecheurs de perlesNourabad frBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo;
Maj 13  Der fliegende HollanderDonaldBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles;
Apr-Maj 13  Das RheingoldFafnerBarcelona(Liceu)Dir.: Josep Pons; Prod.: Carsen 
Feb-Mar 13  Les troyensNarbalBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Pountney 
Jan-Feb 13  Die WalkureHunding deFrankfurt(Oper)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Nemirova / Hans Walter Richter 
Jan 13  Don GiovanniIl Commendatore itBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo; Prod.: Roland Schwab 
Nov 12-Maj 13  Die ZauberfloteSarastro deBerlin(Deutsche)Dir.: Gnann / Repušić; Prod.: Günter Krämer 
Okt 12  The Two WidowsMumlal csNantesDir.: Mark Shanahan; Prod.: Jo Davies 
Sep 12  The Two WidowsMumlalAngersDir.: Mark Shanahan; Prod.: Jo Davies 
Apr 12  Rienzi, der letzte der TribunenSteffano Colonna deBerlin(Deutsche)Dir.: Lang-Lessing; Prod.: Philipp Stölzl / Kurotschka 
Mar 12  MacbethBancoBerlin(Deutsche)Dir.: Repušić; Prod.: Carsen 
Dec 11  Les Pecheurs de perlesNourabadJerezDir.: G Calvo;
Dec 11-Jan 12  La bohemeColline itBerlin(Deutsche)Dir.: Patrick Summers; Prod.: Götz Friedrich 
Nov-Dec 11  Don GiovanniIl Commendatore itBerlin(Deutsche)Dir.: Rogister; Prod.: Roland Schwab 
Nov-Dec 11  FalstaffPistola itBerlin(Deutsche)Dir.: E Mazzola; Prod.: Götz Friedrich 
Nov 11-Jun 12  Die ZauberfloteSarastro deBerlin(Deutsche)Dir.: Foremny / Keast / Rogister; Prod.: Günter Krämer 
Okt 11-Apr 12  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo / E Mazzola; Prod.: Thalbach 
Okt 11-Apr 12  Don CarlosIl Grande Inquisitore itBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Sep 11  SiegfriedFafner deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
Sep 11  Das RheingoldFafner deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
Jul 11  I Capuleti e i MontecchiCapellio itMünchen(Fest)Dir.: Y Abel; Prod.: Boussard 
Jun-Jul 11  MacbethBanco itBerlin(Deutsche)Dir.: Maurizio Benini; Prod.: Carsen 
Maj-Jun 11  Samson et DalilaUn vieil Hébreu frBerlin(Deutsche)Dir.: Altinoglu; Prod.: Kinmonth 
Apr 11  La bohemeColline itBerlin(Deutsche)Dir.: Chichon; Prod.: Götz Friedrich 
Feb-Mar 11  ParsifalTiturelBarcelona(Liceu)Dir.: M Boder; Prod.: C Guth 
Dec 10-Feb 11  Le nozze di FigaroBartolo itBerlin(Deutsche)Dir.: Layer; Prod.: Götz Friedrich 
Dec 10  ParsifalNoRoleAmsterdam(CG)Dir.: van Zweden;
Nov 10-Maj 11  Die ZauberfloteSarastro deBerlin(Deutsche)Dir.: Rogister / Foremny; Prod.: Günter Krämer 
Okt-Nov 10  Szenen aus dem Leben der Heiligen JohannaJacobus von Arc deBerlin(Deutsche)Dir.: U Schirmer; Prod.: A Mahler / C Hegemann / Schuhmacher 
Okt 10-Maj 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo; Prod.: Thalbach 
Okt 10-Jun 11  Don GiovanniIl Commendatore itBerlin(Deutsche)Dir.: R Abbado; Prod.: Roland Schwab