Benjamin Bruns, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Benjamin Bruns

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 KS am Gasteig[Gen, Världen]

Egna/andra hemsidor
 http://www.benjaminbruns.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  Don GiovanniDon OttavioWien(SO)Dir.: C Meister; Prod.: Martinoty 
 Feb 15  La clemenza di TitoTitoStrasbourg(Opera)Dir.: A Spering; Prod.: Katharina Thoma 
 Dec 14-Jan 15  Die ZauberfloteTaminoWien(SO)Dir.: Adam Fischer; Prod.: M Leiser / Caurier 
 Dec 14-Maj 15  La cenerentolaDon RamiroWien(SO)Dir.: López-Cobos / Pidò; Prod.: Bechtolf 
 Nov 14  ArabellaGraf Elemer deDresden(SSO)Dir.: C Thielemann; Prod.: F Klepper 
 Sep 14  ManonChevalier des GrieuxWien(SO)Dir.: Frédéric Chaslin; Prod.: A Serban 
 Jul-Aug 14  Der fliegende HollanderDer SteuermannBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger 
 Apr 14  ArabellaGraf ElemerSalzburg(Oster)Dir.: C Thielemann; Prod.: F Klepper 
 Jan 14  Cosi fan tutteFerrando itWien(SO)Dir.: Patrick Lange; Prod.: R De Simone 
 Nov 13-Jun 14  Die ZauberfloteTaminoWien(SO)Dir.: Eschenbach / Trin; Prod.: Caurier / M Leiser 
 Jul-Aug 13  Der fliegende HollanderDer SteuermannBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger 
 Jun 13  Ariadne auf NaxosBrighellaGarmischDir.: Patrick Lange;
 Jan 13  ConcertTenorSalzburg(Mozarteum)Dir.: Rhorer;
 Dec 12-Maj 13  Die ZauberfloteTaminoWien(SO)Dir.: C Meister / Patrick Lange; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Okt 12-Jun 13  Il barbiere di SivigliaIl conte AlmavivaWien(SO)Dir.: Chichon / Güttler / Jean-Christophe Spinosi / G Calvo; Prod.: Günther Rennert / Bletschacher 
 Okt 12-Mar 13  Don GiovanniDon OttavioWien(SO)Dir.: Gaffigan / Langrée; Prod.: Martinoty 
 Okt 12-Apr 13  FidelioJaquinoWien(SO)Dir.: Schneider.cond / Adam Fischer; Prod.: Otto Schenk 
 Sep 12  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyJack O'BrienWien(SO)Dir.: Metzmacher; Prod.: J Deschamps 
 Sep 12  Der fliegende HollanderDaland's SteersmanBarcelona(Liceu)Dir.: Sebastian Weigle;
Jul-Aug 12  Der fliegende HollanderDer SteuermannBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger 
Jul-Aug 11  Don GiovanniDon OttavioSt MargarethenDir.: Wildner / Radoslaw Szulc / Raiskin; Prod.: T Reinhardt 
Dec 10  AlcinaOronteLondon(Barbican)Dir.: Minkowski;
Okt 10-Jan 11  Il barbiere di SivigliaIl conte AlmavivaWien(SO)Dir.: Y Abel / Jean-Christophe Spinosi / Güttler;
Aug 10  Salome1. JudeVerbierDir.: Gergiev;
Jun-Jul 10  FalstaffFenton itDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Ulrich Engelmann 
Jun 10  Lucrezia BorgiaJeppo Liverotto itDresden(SSO)Dir.: Yurkevych;
Jun 10  Don GiovanniDon Ottavio itDresden(SSO)Dir.: Netopil; Prod.: Willy Decker 
Maj 10  CendrillonDon Ramiro itDresden(SSO)Dir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Steffen Piontek 
Apr-Maj 10  La cenerentolaDon Ramiro itBremen(Theater)Dir.: Poschner; Prod.: Hampe 
Feb-Mar 10  Das RheingoldFrohDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Willy Decker 
Okt 09-Jan 10  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Sep 09  Cosi fan tutteFerrandoParis(CE)Dir.: Rhorer;
Sep 09-Jan 10  La cenerentolaDon Ramiro itBerlin(Deutsche)Dir.: Arrivabeni; Prod.: Peter Hall 
Aug 09-Maj 10  Die ZauberfloteTaminoDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Luisi; Prod.: A Freyer 
Aug 09-Feb 10  Il barbiere di SivigliaIl conte AlmavivaDresden(SSO)Dir.: Salemkour / Alessandro De Marchi; Prod.: Grischa Asagaroff 
Maj-Jun 09  CapriccioItalienischer SängerKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: C von Götz 
Maj-Jun 09  Cosi fan tutteFerrandoKölnDir.: Moulds; Prod.: Hampe 
Mar-Maj 09  Il barbiere di SivigliaIl conte AlmavivaKölnDir.: Alexander Joel / E Delamboye; Prod.: C Schuller 
Feb-Apr 09  Salome1. JudeKölnDir.: E Dovico; Prod.: Thalbach 
Jan-Feb 09  La cenerentolaDon RamiroBremen(Theater)Dir.: Poschner; Prod.: Hampe 
Nov 08-Jun 09  Die ZauberfloteTaminoBremen(Theater)Dir.: Poschner; Prod.: Chris Alexander 
Nov 08-Maj 09  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Wolfgang Rennert; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Sep 08-Mar 09  Die ZauberfloteTaminoKölnDir.: Markus Stenz / E Delamboye; Prod.: Peer Boysen 
Sep 08  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteBremen(Theater)Dir.: S Solyom;