Brindley Sherratt, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Brindley Sherratt

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Askonas Holt


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj 15  The Rake's ProgressTruloveNew York(Met)Dir.: James Levine; Prod.: Jonathan Miller 
 Mar 15  Die ZauberfloteSarastroAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht / Madaras; Prod.: McBurney 
 Jan 15  Ines de CastroThe King enGlasgow(ScotOp)Dir.: James MacMillan / Derek Clark; Prod.: Olivia Fuchs 
 Nov 14  The MessiahbassBoston(Handel)Dir.: Christophers;
 Nov 14  Les MartyrsFélixLondon(SBC)Dir.: Mark Elder;
 Sep-Okt 14  RigolettoSparafucileLondon(RO)Dir.: Maurizio Benini / Paul Wynne Griffiths; Prod.: McVicar 
 Mar 14  Boris GodunovPimen ruMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Bieito 
 Feb 14  RequiembassLondon(SBC)Dir.: Brian Wright;
 Feb 14  Billy BuddJohn Claggart enNew York(BAM)Dir.: Mark Elder; Prod.: Grandage 
 Dec 13  FantasioLe Roi frLondon(SBC)Dir.: Mark Elder;
 Nov 13-Jun 14  Die ZauberfloteSarastroWien(SO)Dir.: Eschenbach / Trin; Prod.: Caurier / M Leiser 
 Sep 13  Peter GrimesSwallowBirmingham UK(SH)Dir.: V Jurowski; Prod.: Daniel Slater 
 Aug 13  Billy BuddJohn Claggart enGlyndebourneDir.: Andrew Davis; Prod.: Grandage 
 Jun-Jul 13  GlorianaBlind Ballad SingerLondon(RO)Dir.: Paul Daniel; Prod.: Richard Jones 
 Apr-Maj 13  Die ZauberfloteSarastroLondon(RO)Dir.: Julia Jones; Prod.: McVicar 
 Feb-Mar 13  MedeeCreonLondon(ENO)Dir.: Curnyn; Prod.: McVicar 
 Dec 12  Die ZauberfloteSarastroAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht; Prod.: McBurney 
Jul 12  OtelloLodovicoLondon(RO)Dir.: Pappano; Prod.: Moshinsky 
Jun-Jul 12  Les troyensNarbalLondon(RO)Dir.: Pappano; Prod.: McVicar 
Maj 12  King PriamKing PriamBrightonDir.: Sian Edwards;
Feb 12  La clemenza di TitoPublio itParis(CE)Dir.: Langrée;
Nov 11-Feb 12  MacbethBancoBordeauxDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Martinoty 
Nov-Dec 11  Eugene OneginPrince GreminLondon(ENO)Dir.: E Gardner; Prod.: Deborah Warner 
Jun-Jul 11  Simon BoccanegraJacopo FiescoLondon(ENO)Dir.: E Gardner; Prod.: Tcherniakov 
Mar-Apr 11  AidaRamfisLondon(RO)Dir.: Luisi / Daniele Rustioni;
Mar-Apr 11  AidaIl reLondon(RO)Dir.: Luisi / Daniele Rustioni;
Feb 11  Boris GodunovPimenNice(Opera)Dir.: Rojdestvensky; Prod.: Nicolas Joël 
Nov-Dec 10  Don GiovanniNoRoleLondon(ENO)Dir.: Karabits; Prod.: R Norris 
Aug 10  La fanciulla del WestAshby itEdinburgh(Fest)Dir.: Francesco Corti;
Jul 10  Die Meistersinger von NurnbergPogner deLondon(Proms)Dir.: Koenigs;
Jun-Jul 10  Die Meistersinger von NurnbergPogner deCardiff(WNO)Dir.: Koenigs; Prod.: Richard Jones 
Jan-Feb 10  Die ZauberfloteSarastroBordeauxDir.: Darrell Ang; Prod.: Laura Scozzi 
Nov-Dec 09  The MessiahbassLondon(ENO)Dir.: Laurence Cummings; Prod.: Deborah Warner 
Okt 09  Wozzeck1. compagnon deParis(CE)Dir.: Esa-Pekka Salonen;
Sep 09  ConcertbassBucuresti(Fest)Dir.: Langrée;
Sep-Okt 09  RigolettoSparafucileLondon(ENO)Dir.: Stephen Lord; Prod.: Jonathan Miller 
Aug 09  Das Paradies und die PeriGaznaLuzern(Fest)Dir.: Daniel Harding;
Jun 09  TheodorabassHalle(Fest)Dir.: Pinnock;
Maj-Jun 09  Don CarlosFilippo II enLeedsDir.: Farnes; Prod.: Albery 
Feb-Mar 09  Doctor AtomicEdward TellerLondon(ENO)Dir.: Renes; Prod.: Woolcock 
Nov-Dec 08  Boris GodunovPimenLondon(ENO)Dir.: E Gardner; Prod.: Albery 
Sep-Okt 08  Il barbiere di SivigliaDon BasilioLondon(ENO)Dir.: Rory Macdonald; Prod.: Jonathan Miller / Ian Rutherford 
Aug 08  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyJoeEdinburgh(Fest)Dir.: HK Gruber;