Christa Mayer, mezzo :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Christa Mayer

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Hilbert[Gen, Världen]
 Molnar[Gen, Världen]
 Opera et Concert[Frankriken, Monaco]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul-Aug 14  Der fliegende HollanderMaryBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger 
 Apr-Jun 14  AlcinaBradamante itDresden(SSO)Dir.: Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger 
 Feb-Mar 14  GuntramEine alte Frau deDresden(SSO)Dir.: Wellber;
 Jan-Jun 14  Elektra3. Magd deDresden(SSO)Dir.: C Thielemann; Prod.: Barbara Frey 
 Dec 13-Jan 14  Madama ButterflySuzuki itDresden(SSO)Dir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Jahns 
 Nov-Dec 13  Tristan und IsoldeBrangäneDresden(SSO)Dir.: A Fisch; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Okt 13  Der RosenkavalierAnnina deDresden(SSO)Dir.: C Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg 
 Sep 13  SiegfriedErdaLuzern(Fest)Dir.: Jonathan Nott;
 Aug 13  Das RheingoldErdaLuzern(Fest)Dir.: Jonathan Nott;
 Aug 13-Jul 14  Der fliegende HollanderMary deDresden(SSO)Dir.: Trinks; Prod.: F Klepper 
 Jul-Aug 13  Der fliegende HollanderMaryBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger 
 Jun 13  Gotterdammerung1. Norn deHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: C Guth 
 Maj 13  SiegfriedErdaHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: C Guth 
 Maj 13  Das RheingoldErda deHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: C Guth 
 Apr-Jun 13  Prinz BusselDie Bärfrau deDresden(SSO)Dir.: Wulff-Woesten; Prod.: Simeonova 
 Mar-Apr 13  AlcinaBradamante itDresden(SSO)Dir.: Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger 
 Jan-Jun 13  OrlandoOrlandoDresden(SSO)Dir.: Jonathan Darlington; Prod.: Kriegenburg 
 Dec 12  SiegfriedNoRoleSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: Padrissa / A Aguilera / La Fura dels Baus 
 Okt 12-Jun 13  Die Zauberflote3. DameDresden(SSO)Dir.: Julia Jones / Mühlbach / Klingele; Prod.: A Freyer 
 Okt 12  ConcertNoRoleDresden(SSO)Dir.: Fournillier;
 Sep 12  Der fliegende HollanderMaryBarcelona(Liceu)Dir.: Sebastian Weigle;
Jul-Aug 12  Der fliegende HollanderMaryBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger 
Apr 12  Die tote StadtBrigittaBilbao(ABAO) Dir.: Stephan Anton Reck; Prod.: Willy Decker 
Mar-Jun 12  La DirindinaLa DirindinaDresden(SSO)Dir.: Venanzoni;
Feb-Jun 12  LuluGräfin Geschwitz deDresden(SSO)Dir.: C Meister; Prod.: Herheim 
Jan-Jul 12  Die Zauberflote3. DameDresden(SSO)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: A Freyer 
Okt 11-Jul 12  AlcinaBradamante itDresden(SSO)Dir.: Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger 
Apr-Maj 11  L'incoronazione di PoppeaOttavia itDresden(SSO)Dir.: Dubrovsky; Prod.: F Klepper 
Mar-Jun 11  Die Zauberflote3. Dame deDresden(SSO)Dir.: Luisotti / Klingele; Prod.: A Freyer 
Jan-Feb 11  Tristan und IsoldeBrangäneDresden(SSO)Dir.: A Fisch; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Jan 11  IolantaMarta ruDresden(SSO)Dir.: V Jurowski;
Okt 10  DaphneGaea deDresden(SSO)Dir.: Wellber; Prod.: Torsten Fischer 
Aug 10  GotterdammerungWaltrauteBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 10  SiegfriedErdaBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 10  Das RheingoldErdaBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Maj-Jun 10  FalstaffMistress QuicklyHamburg(SO)Dir.: Kamensek; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Apr 10  ParsifalStimme aus der HöheDresden(SSO)Dir.: A Fisch; Prod.: Theo Adam 
Apr 10  Parsifal2. KnappeDresden(SSO)Dir.: A Fisch; Prod.: Theo Adam 
Mar 10  GotterdammerungWaltrauteDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Willy Decker 
Mar 10  SiegfriedErdaDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Die WalkureSchwertleiteDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Willy Decker 
Feb-Mar 10  Das RheingoldErdaDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Willy Decker 
Feb 10  Peter GrimesWirtin Auntie enDresden(SSO)Dir.: Paul Daniel; Prod.: S Baumgarten 
Feb 10  Orpheus und Eurydike2. FurieBerlin(Konzert)Dir.: Zagrosek; Prod.: Wiegand 
Jan-Mar 10  Die schweigsame FrauSeine HaushälterinDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Dec 09-Maj 10  Giulio Cesare in EgittoCorneliaDresden(SSO)Dir.: A de Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog 
Nov 09  Die Meistersinger von NurnbergMagdalenaDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: C Guth 
Okt 09-Jan 10  Le nozze di FigaroMarcellinaDresden(SSO)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Mouchtar-Samorai 
Sep 09  Der fliegende HollanderMaryDresden(SSO)Dir.: Perick; Prod.: Wolfgang Wagner 
Aug 09-Maj 10  Die Zauberflote3. DameDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Luisi; Prod.: A Freyer 
Aug 09  GotterdammerungWaltrauteBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 09  SiegfriedErdaBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 09  Das RheingoldErdaBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jun-Jul 09  L'Upupa und der Triumph der SohnesliebeMalikDresden(SSO)Dir.: Lano; Prod.: Lehnhoff 
Maj 09  Die SchopfungAltDresden(Fest)Dir.: Ticciati;
Apr 09  Peter GrimesAuntie enDresden(SSO)Dir.: Marcus Bosch; Prod.: S Baumgarten 
Mar 09  Die Liebe der DanaeLedaDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Günter Krämer 
Jan 09  Die tote StadtBrigitta deVenezia(Fenice)Dir.: E Inbal; Prod.: Pier Luigi Pizzi 
Dec 08-Jul 09  Boris GodunovHostess of the Inn ruDresden(SSO)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Pade 
Nov 08-Jun 09  Le nozze di FigaroMarcellinaDresden(SSO)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Mouchtar-Samorai 
Aug 08  GotterdammerungWaltrauteBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 08  SiegfriedErdaBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 08  Das RheingoldErdaBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst