Claus Guth, regissör :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Claus Guth

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 http://www.clausguth.de

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj 16  Don GiovanniRegissörAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht;
 Apr-Maj 16  RigolettoRegissörParis(Opera)Dir.: Luisotti / P Morandi;
 Apr 16  ParsifalRegissörMadrid(Real)Dir.: S Bychkov / Weigold;
 Feb 16  Le nozze di FigaroRegissörToronto(COC)Dir.: J Debus / Jordan de Souza;
 Jan-Apr 16  SalomeRegissörBerlin(Deutsche)Dir.: Altinoglu;
 Okt 15  L'incoronazione di PoppeaRegissörWien(Theater)Dir.: Jean-Christophe Spinosi;
 Aug 15  FidelioRegissörSalzburg(Fest)Dir.: Welser-Möst;
 Jun 15  Simon BoccanegraRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
 Maj-Jul 15  Der RosenkavalierRegissörFrankfurt(Oper)Dir.: Sebastian Weigle;
 Feb-Mar 15  Ariadne auf NaxosRegissörZurich(Oper)Dir.: Luisi;
 Jan-Feb 15  Tristan und IsoldeRegissörZurich(Oper)Dir.: J Fiore;
 Nov-Dec 14  The Turn of the ScrewRegissörBerlin(UDL)Dir.: I Bolton;
 Okt-Nov 14  TannhauserRegissörWien(SO)Dir.: Myung-Whun Chung;
 Jun 14  Aschemond oder The Fairy QueenRegissörBerlin(UDL)Dir.: M Boder / Bayl;
 Jun-Jul 14  Cosi fan tuttesets itMilano(Scala)Dir.: Barenboim / K Steffens; Prod.: C Guth 
 Jun-Jul 14  Cosi fan tutteRegissörMilano(Scala)Dir.: Barenboim / K Steffens;
 Apr 14  The MessiahRegissörWien(Theater)Dir.: Rousset;
 Mar-Apr 14  Die Frau ohne SchattenRegissörLondon(RO)Dir.: S Bychkov;
 Feb-Mar 14  DaphneRegissörFrankfurt(Oper)Dir.: Blunier;
 Jan 14  L'orfeoRegissörNancyDir.: Rousset;
 Dec 13  LazarusRegissörWien(Theater)Dir.: M Boder;
 Okt-Nov 13  Don GiovanniRegissörBerlin(UDL)Dir.: Barenboim;
Jun-Jul 13  Lucio SillaRegissörBarcelona(Liceu)Dir.: Bicket;
Jun 13  Aschemond oder The Fairy QueenRegissörBerlin(UDL)Dir.: M Boder / Bayl;
Jun-Jul 13  Il barbiere di SivigliaRegissörDuisburg
Jun 13  GotterdammerungRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Maj 13  SiegfriedRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Maj 13  Die WalkureRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Maj 13  Das RheingoldRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Maj-Jun 13  Un ballo in mascheraRegissörFrankfurt(Oper)Dir.: Karampini;
Apr-Maj 13  Simon BoccanegraRegissörGöteborgDir.: Andretta;
Mar-Apr 13  ParsifalRegissörZurich(Oper)Dir.: M Franck;
Mar 13  SehnSuchtMeerRegissörDusseldorfDir.: Axel Kober;
Jan-Jul 13  Il barbiere di SivigliaRegissörDusseldorf
Dec 12  LohengrinRegissörMilano(Scala)Dir.: Barenboim;
Nov-Dec 12  Pelleas et MelisandeRegissörFrankfurt(Oper)Dir.: Layer;
Okt 12-Feb 13  Il barbiere di SivigliaRegissörLeipzigDir.: Bramall / W Lacey;
Sep 12  Il ritorno d'Ulisse in patriaRegissörWien(Theater)Dir.: Rousset;
Apr-Maj 12  Luisa MillerRegissörMünchen(SO)Dir.: Carignani;
Mar-Maj 12  Il barbiere di SivigliaRegissörDuisburgDir.: Axel Kober / Giuliano Betta;
Mar 12  Die Frau ohne SchattenRegissörMilano(Scala)Dir.: S Bychkov;
Feb-Mar 12  GotterdammerungRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Feb-Mar 12  SiegfriedRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Feb 12  Ariadne auf NaxosRegissörZurich(Oper)Dir.: Schneider.cond;
Feb-Mar 12  Die WalkureRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Jan-Mar 12  Das RheingoldRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Jan-Apr 12  Il barbiere di SivigliaRegissörLeipzigDir.: W Lacey;
Dec 11-Jul 12  Il barbiere di SivigliaRegissörDusseldorfDir.: Axel Kober / Giuliano Betta;
Nov 11-Mar 12  TannhauserRegissörWien(SO)Dir.: Welser-Möst / Bertrand de Billy;
Okt 11  ParsifalRegissörZurich(Oper)Dir.: D Gatti;
Aug 11  Don GiovanniRegissörSalzburg(Fest)Dir.: Nézet-Séguin;
Aug 11  Cosi fan tutteRegissörSalzburg(Fest)Dir.: Minkowski;
Jul-Aug 11  Le nozze di FigaroRegissörSalzburg(Fest)Dir.: Ticciati;
Jun-Jul 11  ParsifalRegissörZurich(Oper)Dir.: D Gatti;
Jun-Jul 11  Ariane et Barbe-bleueRegissörBarcelona(Liceu)Dir.: Denève;
Mar-Apr 11  SiegfriedRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Mar-Apr 11  Die WalkureRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Mar-Apr 11  DaphneRegissörFrankfurt(Oper)Dir.: Hans Drewanz;
Mar-Apr 11  Das RheingoldRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Feb-Mar 11  ParsifalRegissörBarcelona(Liceu)Dir.: M Boder;
Jan 11  Luisa MillerRegissörMünchen(SO)Dir.: Bertrand de Billy;
Okt 10-Apr 11  GotterdammerungRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Okt 10  Tristan und IsoldeRegissörZurich(Oper)Dir.: Haitink;
Sep 10  TannhauserRegissörWien(SO)Dir.: Welser-Möst;
Sep 10-Jun 11  Il barbiere di SivigliaRegissörLeipzigDir.: W Lacey / A Schüller;
Aug 10  Don GiovanniRegissörSalzburg(Fest)Dir.: Nézet-Séguin;