Dalibor Jenis, barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Dalibor Jenis

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Punto[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  NabuccoNabucco itBerlin(Deutsche)Dir.: Arrivabeni; Prod.: Keith Warner 
 Maj-Jun 15  Un ballo in mascheraIl Conte di Anckarström itHamburg(SO)Dir.: A Fisch; Prod.: Schulin 
 Mar 15  Manon LescautLescaut itTokyo(NNT)Dir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Deflo 
 Jan-Maj 15  OtelloIagoPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Neuner / Cukr 
 Dec 14  Il barbiere di SivigliaFigaroOviedoDir.: Dantone / Nicola Valentini; Prod.: Mariame Clément 
 Nov 14-Maj 15  Il barbiere di SivigliaFigaroWien(SO)Dir.: Güttler / Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Bletschacher / Günther Rennert 
 Okt 14-Apr 15  MacbethMacbeth itBratislavaDir.: Štefánek / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt-Dec 14  La traviataGiorgio GermontBratislavaDir.: Stur / F Haider / Valentovic; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 14-Jun 15  Pikovaya DamaJeleckij ruBratislavaDir.: Stur / Tužinský; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep 14-Jun 15  NabuccoNabuccoBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: Zuzana Gilhuus 
 Sep-Nov 14  Il barbiere di SivigliaFigaroParis(Opera)Dir.: C Montanaro; Prod.: Michieletto 
 Sep 14-Jun 15  La traviataGiorgio GermontPraha(Statni)Dir.: Leginus / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 14  Guillaume TellGuglielmo Tell itEdinburgh(Fest)Dir.: Noseda;
 Jun-Sep 14  CarmenEscamilloVerona(Arena)Dir.: Henrik Nánási / Kovatchev; Prod.: Zeffirelli 
 Jun-Aug 14  Un ballo in mascheraRenatoVerona(Arena)Dir.: A Battistoni; Prod.: Pier Luigi Pizzi 
 Maj-Jun 14  Pikovaya DamaJeleckijBratislavaDir.: Stur / Tužinský; Prod.: Marián Chudovský 
 Maj 14  Guillaume TellGuglielmo Tell itTorino(Regio)Dir.: Noseda; Prod.: Vick 
 Maj 14  Il barbiere di SivigliaFigaro itHamburg(SO)Dir.: Eschwé; Prod.: Deflo 
 Apr-Jun 14  Don GiovanniDon Giovanni itBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Jozef Bednárik 
 Feb-Mar 14  Eugene OneginOneginSydney(OA)Dir.: Tourniaire; Prod.: K Holten / B Lluch 
 Feb-Jun 14  Don GiovanniDon Giovanni itHamburg(SO)Dir.: Soltesz; Prod.: Dörrie 
 Jan 14  NabuccoNabuccoFirenze(Comunale)Dir.: R Palumbo; Prod.: Muscato 
 Okt-Nov 13  Don CarlosRodrigo itBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Okt 13-Feb 14  OtelloIago itBratislavaDir.: Leginus / Lenárd / F Haider; Prod.: Josef Průdek 
 Okt 13-Apr 14  MacbethMacbeth itBratislavaDir.: Leginus / S Rolli / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep 13-Jun 14  NabuccoNabuccoBratislavaDir.: Stur / Selecký / Leginus; Prod.: Zuzana Gilhuus 
 Sep 13  Il barbiere di SivigliaFigaroPalermoDir.: Stefano Montanari; Prod.: Francesco Micheli 
 Sep 13-Maj 14  La traviataGiorgio Germont itBratislavaDir.: Stur / Selecký / P Gatto / Dutčak / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
Jul 13  Il trovatoreIl Conte di LunaVerona(Arena)Dir.: Carella; Prod.: Zeffirelli 
Jun 13  AttilaEzio itBerlin(Deutsche)Dir.: Pinchas Steinberg;
Maj-Jun 13  MacbethMacbethCagliariDir.: R Palumbo; Prod.: van Hoecke 
Apr-Jun 13  Don GiovanniDon GiovanniBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Jozef Bednárik 
Apr 13  Don CarlosRodrigoTorino(Regio)Dir.: Noseda; Prod.: De Ana 
Mar 13  NabuccoNabuccoGentDir.: D Jurowski / Marcelletti; Prod.: Daniel Slater 
Feb-Maj 13  La traviataGiorgio Germont itHamburg(SO)Dir.: Patrick Lange / Foremny; Prod.: Erath 
Feb-Maj 13  Il barbiere di SivigliaFigaroBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
Feb 13  NabuccoNabuccoAntwerpen(Vlaamse)Dir.: D Jurowski / Marcelletti; Prod.: Daniel Slater 
Jan-Jun 13  La bohemeMarcelloBratislavaDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Veznik 
Nov-Dec 12  Il barbiere di SivigliaFigaro itTokyo(NNT)Dir.: C Montanaro; Prod.: Köpplinger 
Nov 12-Apr 13  Il barbiere di SivigliaFigaro itBerlin(Deutsche)Dir.: E Mazzola / Gnann; Prod.: Thalbach 
Nov 12-Jun 13  OtelloIagoBratislavaDir.: Leginus / Lenárd / F Haider; Prod.: Josef Průdek 
Okt-Nov 12  Un giorno di regnoIl Cavaliere di BelfioreBilbao(ABAO)Dir.: Zedda; Prod.: Pier Luigi Pizzi 
Okt 12-Maj 13  NabuccoNabuccoBratislavaDir.: Stur / Selecký / Leginus; Prod.: Zuzana Gilhuus 
Okt 12-Jun 13  La traviataGiorgio GermontBratislavaDir.: Stur / Selecký / P Gatto / Dutčak / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
Okt 12  Lucia di LammermoorLord Enrico AshtonOviedoDir.: M Conti; Prod.: Sagi 
Sep 12  OtelloIagoPafosDir.: Lenárd / Leginus; Prod.: Josef Prudek 
Jun 12  Il trovatoreIl Conte di Luna itBerlin(Deutsche)Dir.: A Battistoni;
Maj 12  FalstaffFordLondon(RO)Dir.: D Gatti; Prod.: Carsen 
Feb-Mar 12  The Legend of the Invisible City of KitezhFyodor PoyarokAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht; Prod.: Tcherniakov 
Feb 12  La traviataGiorgio Germont itHamburg(SO)Dir.: Soddy; Prod.: Abenius 
Jan 12  IolantaRobert ruWien(Theater)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lawless 
Okt 11-Apr 12  Il barbiere di SivigliaFigaro itBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo / E Mazzola; Prod.: Thalbach 
Okt 11-Feb 12  Lucia di LammermoorLord Enrico Ashton itHamburg(SO)Dir.: Julia Jones; Prod.: Leupold 
Sep-Okt 11  Eugene OneginEugene Onegin ruLos Angeles(Opera) Dir.: J Conlon; Prod.: Pimlott 
Jun-Jul 11  Il barbiere di SivigliaFigaroVerona(Arena)Dir.: A Battistoni; Prod.: De Ana 
Maj 11  OtelloIago itHamburg(SO)Dir.: Kamensek; Prod.: August Everding 
Jan 11  SensoRobertoPalermoDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: De Ana 
Okt 10-Jun 11  Le nozze di FigaroIl conte Almaviva itParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan / D Ettinger; Prod.: Strehler / H Camerlo 
Okt 10-Maj 11  Il barbiere di SivigliaFigaro itBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo; Prod.: Thalbach 
Okt 10  Il trovatoreIl Conte di LunaOviedoDir.: Julian Reynolds / Juncos; Prod.: Deflo