Dana Buresova, sopran :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Dana Buresova

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 RKM[var(ne)]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jan-Maj 14  TannhauserElisabeth dePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Maj 14  JakobinJulie csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jun 14  Prodana nevestaMařenka csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec / Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová 
 Sep 13-Maj 14  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsAnežkaPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Die Zauberflote1. Dame csPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Sep-Dec 13  Don CarlosElisabetta itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Sep 13-Jun 14  AidaLa Grande Sacerdotessa itPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Steffen Piontek 
 Jun 13  The Two WidowsAgnes csLitomyslDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsAnežka csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Apr 13  The Plays of MaryBridegroom csPraha(Narodni)Dir.: Belohlavek / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Mar-Jun 13  Don CarlosElisabetta itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaMařenka csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec / Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaArmidaOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Sep 12-Maj 13  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Jun 13  JakobinJuliePraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 12-Jun 13  Die Zauberflote1. DamePraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
Dec 11-Jan 12  The Plays of MarySister Pascalina/GroomPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Okt 11-Jun 12  JakobinJuliePraha(Narodni)Dir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  Die Zauberflote1. DamePraha(Estates)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Radok 
Sep 11-Maj 12  Prodana nevestaMařenkaPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 11-Jun 12  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep-Dec 11  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Maj-Jul 11  JenufaJenufa csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: Jiří Nekvasil 
Maj 11  Prodana nevestaMarenkaLondon(Barbican)Dir.: Belohlavek;
Dec 10-Apr 11  Die Zauberflote1. Dame csPraha(Estates)Dir.: Švec; Prod.: Radok 
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaMařenka csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 10-Jun 11  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 10-Apr 11  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 10-Jun 11  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Mar-Apr 10  JenufaJenufa csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: Jiří Nekvasil 
Dec 09-Maj 10  Die Zauberflote1. Dame csPraha(Estates)Dir.: Švec; Prod.: Radok 
Okt 09-Maj 10  The Plays of MarySister Pascalina/GroomPraha(Narodni)Dir.: Belohlavek / Švec; Prod.: Jiří Heřman / Kristýna Černá 
Okt 09-Feb 10  Eugene OneginTatjana ruPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: A Serban 
Sep 09-Apr 10  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 09-Maj 10  Prodana nevestaMařenka csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 09-Jun 10  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 09-Maj 10  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Jul 09  RusalkaRusalkaCeské BudějoviceDir.: John Keenan; Prod.: Josef Prudek 
Maj 09  Prodana nevestaNoRolePraha(Spring)Dir.: Lenárd; Prod.: Magdalena Švecová 
Maj 09  Eugene OneginNoRolePraha(Spring)Dir.: J Fiore; Prod.: A Serban 
Maj-Jun 09  RusalkaRusalkaPraha(Narodni)Dir.: Hrusa; Prod.: Jiří Heřman 
Mar-Maj 09  Eugene OneginTatjanaPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: A Serban 
Okt 08-Jun 09  JenufaJenufaPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: Jiří Nekvasil 
Sep 08-Jun 09  Prodana nevestaMařenkaPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: Magdalena Švecová