Daniil Shtoda, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Daniil Shtoda

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Xenia Evangelista[Världen(ne)]
 James Fox US[Världen]
 James Fox EU[var]
 Askonas Holt


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj 15  Betrothal in a MonasteryDon Antonio ruToulouse(Capitole)Dir.: Sokhiev; Prod.: Martin Duncan 
 Apr 14  Cosi fan tutteFerrandoSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: de Kort; Prod.: Le Moli 
 Nov 13  Il viaggio a ReimsIl Conte di Libenskof itSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Karklin; Prod.: Maratrat 
 Nov 13-Feb 14  Il barbiere di SivigliaIl conte Almaviva ruSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: G Heine; Prod.: Stepanyuk 
 Okt 13-Maj 14  L'elisir d'amoreNemorinoSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Bubelnikov; Prod.: Alexander Petrov 
 Okt 13-Mar 14  Don GiovanniDon Ottavio itSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Agrest; Prod.: Schaaf 
 Okt 13-Mar 14  The Tale of Tsar SaltanTsarevich GuidonSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Gruzin; Prod.: Alexander Petrov 
 Sep 13-Maj 14  Die ZauberfloteTaminoSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: G Heine / Gugkaev; Prod.: Maratrat 
 Mar-Maj 13  L'elisir d'amoreNemorino itSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Bubelnikov; Prod.: Alexander Petrov 
Apr 12  Don GiovanniDon Ottavio itTokyo(NNT)Dir.: E Mazzola; Prod.: Grischa Asagaroff 
Dec 11-Jan 12  Il viaggio a ReimsIl Conte di Libenskof itSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Tatarnikov; Prod.: Maratrat 
Dec 11-Jul 12  A Midsummer Night's DreamLysander enSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Smelkov; Prod.: Bywater 
Dec 11  SnegurotchkaTsar Berendey ruSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Agrest; Prod.: Galybin / Stepanyuk 
Okt 11  Eugene OneginLenskiVichyDir.: Barthe; Prod.: Servais 
Sep 11  SadkoDe Indiër frRotterdam(Gergiev)Dir.: Gergiev;
Sep 11  Les troyensIopas frRotterdam(Gergiev)Dir.: Gergiev;
Jan-Feb 11  Betrothal in a MonasteryAntonio ruParis(Comique)Dir.: Sokhiev; Prod.: Martin Duncan 
Jan 11  Betrothal in a MonasteryDon Antonio ruToulouse(Capitole)Dir.: Sokhiev; Prod.: Martin Duncan 
Dec 10  La sonnambulaElvinoSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: L Di Martino;
Sep 10-Mar 11  Die ZauberfloteTamino ruSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Tatarnikov; Prod.: Maratrat 
Sep 10  Eugene OneginLenskySt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Gruzin; Prod.: Temirkanov 
Jun 10  Eugene OneginLenskyParis(Pleyel)Dir.: Sokhiev;
Jan-Maj 10  La traviataAlfredo Germont itLeipzigDir.: Piehlmayer; Prod.: Homoki 
Nov 09-Maj 10  La traviataAlfredo Germont itKölnDir.: Poschner; Prod.: Dietrich Hilsdorf 
Sep-Okt 09  La traviataAlfredo Germont itBerlin(UDL)Dir.: D Callegari; Prod.: Mussbach 
Jul 09  FalstaffFenton itMünchen(Fest)Dir.: Luisi; Prod.: E Gramss 
Apr 09  FalstaffNoRoleSão Paulo(Paulo)Dir.: Karabtchevsky;
Mar 09  FalstaffFenton itMünchen(SO)Dir.: Soltesz / Luisi; Prod.: E Gramss 
Dec 08-Mar 09  La traviataAlfredo GermontLeipzigDir.: Tobias Ringborg / Axel Kober; Prod.: Homoki 
Sep-Okt 08  Il viaggio a ReimsIl Conte di LibenskofSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Sokhiev; Prod.: Maratrat