David Szendiuch 
*Hemsida   >Operabase Professional 
   Artister    David Szendiuch
  Spelschema
 Från Idag | sedan augusti 2012


Future performances[VP] Världspremiär
[NP] Ny produktion
David Szendiuch: Spelschema
Från Opera 
20 Okt 2017 Rigoletto Sparafucile Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Šumník / Oswald, Prod.:Hlinková)
Moravské divadlo
21 Sep 2017 La bohème Colline Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Oswald / Šumník, Prod.:Hlinková)
Moravské divadlo
20 Sep 2017 Die Zauberflöte Sarastro Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Oswald / Šumník, Prod.:Vencl, Doleželová)
Moravské divadlo
11 Sep-16 Okt 2017 The Greek Passion Priest Grigoris Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Šumník / Hanák, Prod.:Pitínský)
Moravské divadlo
Mar-Apr 2017 Prodaná nevěsta Kecal Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Feb-Maj 2017 The Greek Passion Priest Grigoris Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Šumník / Hanák, Prod.:Pitínský)
Feb-Jun 2017 La bohème Colline Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Oswald / Šumník, Prod.:Hlinková)
Dec 2016-Maj 2017 Der Sturm [NP] czStefano National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Sedlický / Šedivý, Prod.:Nekvasil)
Nov 2016-Jan 2017 Roberto Devereux Il duca di Nottingham National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Šrubař / Teepen, Prod.:Gábor)
Nov 2016 Anna Bolena Enrico VIII National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Žídek, Prod.:Krejčí)
Nov 2016-Jun 2017 Nabucco Zaccaria State Opera Banská Bystrica (Dir.:Procházka / Ros, Prod.:Babiak)
Okt 2016-Jun 2017 Turandot Timur Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Málek)
Okt 2016-Mar 2017 Attila [NP] Attila Slezské divadlo, Opava (Dir.:Šumník, Prod.:Pletichová)
Okt-Dec 2016 Hamlet Horatio National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Klecker / Švec, Prod.:Lipus)
Sep 2016-Jun 2017 Rigoletto Sparafucile Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Šumník / Oswald, Prod.:Hlinková)
Sep 2016 Il barbiere di Siviglia Don Basilio Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Hanák, Prod.:Belcredi)
Sep 2016-Apr 2017 The Brandenburgers in Bohemia Volfram Olbramovič National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker / Prášil, Prod.:Nekvasil)
Sep 2016-Maj 2017 Die Zauberflöte Sarastro Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Oswald / Šumník, Prod.:Vencl, Doleželová)
Jun 2016 The Brandenburgers in Bohemia [NP] Wolfram Olbramovič National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker / Prášil, Prod.:Nekvasil)
Mar-Jun 2016 Hamlet [NP] Horatio National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner, Prod.:Lipus)
Jan-Feb 2016 Rigoletto [NP] Sparafucile Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník / Oswald, Prod.:Hlinková)
Okt 2015-Jan 2016 Tosca [NP] Il Barone Scarpia Slezské divadlo, Opava (Dir.:Bottigliero, Binetti, Prod.:Pletichová)
Okt 2015-Feb 2016 Barbe-bleue [NP] Le Comte Oscar Moravian Theatre Olomouc (Dir.:Hanák, Prod.:Málek)
Okt 2015-Feb 2016 The Kiss Otec Paloucký Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Hanák / Šumník, Prod.:Dubovic)
Okt 2015-Maj 2016 The Fiery Angel Faust National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Kučera, Prod.:Nekvasil)
Sep-Nov 2015 Prodaná nevěsta Kecal Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Sep 2015-Feb 2016 Carmen Escamillo Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Sep 2015-Feb 2016 Il barbiere di Siviglia Don Basilio Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald / Hanák, Prod.:Belcredi)
Sep 2015-Mar 2016 Andrea Chénier Pietro Fléville National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Müller / Teepen / Šrubař, Prod.:Krejčí)
Sep 2015-Feb 2016 Turandot Timur Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Málek)
Jun 2015-Mar 2016 Andrea Chénier [NP] Pietro Fléville National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Müller / Teepen, Prod.:Krejčí)
Apr 2015 Lucia di Lammermoor Raimondo Bidebent Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald, Prod.:Otava)
Feb-Jun 2015 The Fiery Angel [NP] ruFaust National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Kučera, Prod.:Nekvasil)
Feb-Mar 2015 The Kiss [NP] Otec Paloucký Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Hanák / Šumník, Prod.:Dubovic)
Nov 2014 The Cunning Little Vixen Jezevec Janáček Brno International Festival (Dir.:Kraft, Prod.:Kříž)
Nov 2014 The Cunning Little Vixen Priest Janáček Brno International Festival (Dir.:Kraft, Prod.:Kříž)
Okt-Nov 2014 Genoveva Drago National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Olivieri-Munroe / Žídek, Prod.:Glaser)
Okt 2014 Prodaná nevěsta Kecal Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Okt 2014-Apr 2015 Pad Arkuna [NP] Dargun National Theatre Prague, Praha (Dir.:Fiore, Prod.:Heřman)
Sep 2014-Jan 2015 Les contes d'Hoffmann quatres diables J K Tyl Theatre, Plzeň (Dir.:Brauner, Prod.:Beneš)
Sep 2014-Apr 2015 Noc plná světla [VP] Petr z Craonu Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Sep 2014-Feb 2015 Carmen Escamillo Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Sep 2014-Apr 2015 Turandot Timur Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Málek)
Sep 2014-Feb 2015 Falstaff Pistola Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald, Prod.:Hlinková)
Sep 2014-Feb 2015 Paganini Graf Hédonville Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Hanák, Prod.:Andělová-Pletichová)
Maj-Jun 2014 Turandot [NP] Timur Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Málek)
Apr-Jun 2014 Les contes d'Hoffmann [NP] quatres diables J K Tyl Theatre, Plzeň (Dir.:Brauner, Prod.:Beneš)
Feb-Nov 2014 Genoveva [NP] Drago National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Olivieri-Munroe / Žídek, Prod.:Glaser)
Jan-Apr 2014 Paganini Graf Hédonville Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Hanák, Prod.:Andělová-Pletichová)
Okt 2013-Maj 2014 Čert a Káča Lucifer Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šnajdr / Šumník, Prod.:Věžník)
Okt 2013 Prodaná nevěsta Kecal Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Okt 2013-Apr 2014 Concert NoRole Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald)
Okt 2013-Maj 2014 Falstaff [NP] Pistola Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald, Prod.:Hlinková)
Sep 2013-Feb 2014 Carmen Escamillo Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Šumník, Prod.:Tarant)
Sep 2013-Jun 2014 Lucia di Lammermoor Raimondo Bidebent Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald, Prod.:Otava)
Sep 2013-Maj 2014 Anna Bolena itEnrico VIII National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:von Dohnányi / Žídek, Prod.:Krejčí)
Sep 2013-Jun 2014 Macbeth [NP] itBanco State Opera Banská Bystrica... (Dir.:Vach, Prod.:Gábor)
Banská Bystrica ◊ Salgótarján ◊ Zvolen
Jun 2013 Anna Bolena [NP] Lord Rochefort National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:von Dohnányi / Šrubař, Prod.:Krejčí)
Jan-Apr 2013 Roméo et Juliette Capulet National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Žídek, Prod.:Gábor)
Dec 2012-Maj 2013 Lucia di Lammermoor [NP] Raimondo Bidebent Moravské divadlo Olomouc (Dir.:Oswald, Prod.:Otava)
Dec 2012 Prince Igor ruKonchak J K Tyl Theatre (Dir.:Kofroň, Prod.:Tarant)
Dec 2012-Apr 2013 La bohème Colline National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Studený)
Okt 2012-Jan 2013 Armida Petr National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Nekvasil)
Sep 2012-Mar 2013 Turandot Timur J K Tyl Theatre, Plzeň (Dir.:Štrunc, Prod.:Málek)
Sep-Nov 2012 Rigoletto Sparafucile J K Tyl Theatre (Dir.:Pařík / Brauner / Štrunc, Prod.:Alföldi)

 Permalink: operabase.com/a/David_Szendiuch/20194/sv