David Szendiuch :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

David Szendiuch

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 16  The Brandenburgers in BohemiaWolfram OlbramovičNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker / Prášil; Prod.: J Nekvasil 
 Mar-Jun 16  HamletHoratioNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner; Prod.: Lipus 
 Okt 15-Maj 16  The Fiery AngelJohann FaustNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Kučera; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 15-Mar 16  Andrea ChenierFlévilleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Jun 15-Mar 16  Andrea ChenierFlévilleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Apr 15  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Otava 
 Feb-Jun 15  The Fiery AngelJohann Faust ruNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Kučera; Prod.: J Nekvasil 
 Feb-Mar 15  The KissOtec PalouckýMoravské divadlo OlomoucDir.: T Hanák / Šumník; Prod.: Dubovic 
 Nov 14  The Cunning Little VixenJezevecND BrnoDir.: N Kraft; Prod.: David Kříž 
 Nov 14  The Cunning Little VixenFarářND BrnoDir.: N Kraft; Prod.: David Kříž 
 Okt-Nov 14  GenovevaDragoNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Okt 14  Prodana nevestaKecalMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Okt 14-Apr 15  Pad ArkunaDargunNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 14-Jan 15  Les contes d'HoffmannLindorf, Coppélius, Miracle, DapertuttoJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 14-Apr 15  Noc plna svetlaPetr z CraonuMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Sep 14-Feb 15  CarmenEscamilloMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Sep 14-Apr 15  TurandotTimurMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: V Václav Málek 
 Sep 14-Feb 15  FalstaffPistolaMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Hlinková 
 Sep 14-Feb 15  PaganiniHrabě HédouvilleMoravské divadlo OlomoucDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
 Maj-Jun 14  TurandotTimurMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: V Václav Málek 
 Apr-Jun 14  Les contes d'HoffmannLindorf, Coppélius, Miracle, DapertuttoJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Feb-Nov 14  GenovevaDragoNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Jan-Apr 14  PaganiniHrabě HédouvilleMoravské divadlo OlomoucDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
 Okt 13-Maj 14  Cert a KacaLuciferMoravské divadlo OlomoucDir.: Šnajdr / Šumník; Prod.: Veznik 
 Okt 13  Prodana nevestaKecalMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Okt 13-Apr 14  ConcertNoRoleMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald;
 Okt 13-Maj 14  FalstaffPistolaMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Hlinková 
 Sep 13-Feb 14  CarmenEscamilloMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Sep 13-Jun 14  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Otava 
 Sep 13-Maj 14  Anna BolenaEnrico VIII itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Sep 13-Jun 14  MacbethBanco itState Opera Banská Bystrica, Banska BystricaDir.: Vach; Prod.: Peter Gábor 
Jun 13  Anna BolenaLord RochfortNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí 
Jan-Apr 13  Romeo et JulietteLe comte CapuletNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Dec 12-Maj 13  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Otava 
Dec 12  Prince IgorKončak ruJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Kofroň; Prod.: Tarant 
Dec 12-Apr 13  La bohemeCollineNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Okt 12-Jan 13  ArmidaPetrNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Sep 12-Mar 13  TurandotTimurJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Štrunc; Prod.: V Václav Málek 
Sep-Nov 12  RigolettoSparafucileJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Ivan Pařík / Brauner / Štrunc; Prod.: R Róbert Alföldi 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteLe comte CapuletNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Okt 11-Jun 12  La bohemeCollineNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Okt 11  NabuccoZaccariaMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald / T Hanák; Prod.: Tarant 
Sep-Okt 11  L'elisir d'amoreDulcamaraMoravské divadlo Olomouc
Sep-Okt 11  La traviataIl dottor GrenvilMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Otava 
Sep-Okt 11  Prodana nevestaKecalMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
Sep-Okt 11  CarmenEscamilloMoravské divadlo OlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
Sep-Okt 11  Eugene OneginKníže GreminMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald / Šnajdr; Prod.: Hlinková 
Maj-Jun 11  Eugene OneginKníže GreminMoravské divadlo OlomoucDir.: Miloslav Oswald / Šnajdr; Prod.: Hlinková 
Nov 10-Maj 11  WertherJohannNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil