Dmitri Ulyanov, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Dmitri Ulyanov

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Rayfield Allied[Gen, Världen]
 GoDirect[Spanien, Portugal]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Maj 15  La juiveLe Cardinal de Brogni frGentDir.: Netopil / Pouspourikas; Prod.: Konwitschny 
 Apr 15  La juiveLe Cardinal de Brogni frAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Netopil / Pouspourikas; Prod.: Konwitschny 
 Feb 15  NormaNoRoleSevilla(Maestranza)Dir.: Maurizio Benini; Prod.: Alberto Fassini / Borrelli 
 Sep 14  Il barbiere di SivigliaDon BasilioBarcelona(Liceu)Dir.: Finzi; Prod.: J Font 
 Jun-Jul 14  Don GiovanniDon Giovanni itMoscow(SND)Dir.: W Lacey; Prod.: Alexander Titel 
 Apr-Jul 14  AidaRamfis itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Peter Stein 
 Mar-Jun 14  CarmenEscamilloMoscow(Bolshoi)Dir.: Campellone / Sorokin; Prod.: Pountney 
 Jan-Jul 14  Cosi fan tutteDon Alfonso itMoscow(SND)Dir.: Zangiev; Prod.: Alexander Titel 
 Jan-Feb 14  CarmenEscamilloTokyo(NNT)Dir.: Ainārs Rubiķis; Prod.: U Hitoshi 
 Dec 13-Mar 14  May NightGolova ruMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 13-Jun 14  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itMoscow(SND)Dir.: Korobov / V Volich; Prod.: A Shapiro 
 Nov 13-Jul 14  Les contes d'HoffmannLindorf/ Coppelius/ Dapertutto/ Miracle frMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 13-Maj 14  La bohemeColline itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 13-Jul 14  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)Dir.: Zangiev; Prod.: Alexander Titel 
 Okt-Nov 13  AidaRamfisSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: José Antonio Gutiérrez 
 Okt 13-Apr 14  Der DamonPrince Gudal ruMoscow(SND)Dir.: Grishanin; Prod.: Trostyanetsky 
 Okt 13-Jul 14  Eugene OneginPrince Gremin ruMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Sep 13-Jun 14  TannhauserLandgraf HermannMoscow(SND)Dir.: Bollon; Prod.: Andrejs Žagars 
 Sep 13  Il barbiere di SivigliaDon BasilioMadrid(Real)Dir.: Hanus; Prod.: Sagi 
 Jun 13  RigolettoSparafucileSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: S Vizioli 
 Feb 13  I vespri sicilianiGiovanni da ProcidaBilbao(ABAO)Dir.: J Mauceri; Prod.: Davide Livermore 
 Dec 12-Jun 13  La forza del destinoPadre Guardiano itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Georgy Isaakyan 
 Dec 12-Jul 13  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Alexander Titel 
 Dec 12  MacbethBancoMadrid(Real)Dir.: Currentzis; Prod.: Tcherniakov 
 Nov 12-Jul 13  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: A Shapiro 
 Nov 12-Jul 13  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppelius/Dapertutto/Miracle frMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 12-Jul 13  La traviataIl barone Douphol itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 12-Jul 13  Eugene OneginPrince Gremin ruMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 12-Apr 13  War and PeaceKutuzovMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 12-Jul 13  ToscaAngelotti itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
 Sep-Okt 12  Boris GodunovPimenMadrid(Real)Dir.: Haenchen; Prod.: J Simons 
Maj 12  ConcertBasseMarseilleDir.: N Abbassi;
Mar 12  War and PeaceKutuzovMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Jan 12  IolantaEl rey René ruMadrid(Real)Dir.: Currentzis; Prod.: Sellars 
Nov 11  Die WalkureHundingSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: Padrissa / A Aguilera / La Fura dels Baus 
Okt 11-Jul 12  La forza del destinoPadre GuardianoMoscow(SND)Dir.: Korobov / Loffe; Prod.: Georgy Isaakyan 
Okt 11-Jul 12  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoscow(SND)Prod.: A Shapiro 
Okt 11-Jun 12  ToscaAngelottiMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
Okt 11-Jul 12  La traviataIl barone DoupholMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Sep 11-Jul 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppelius/Dapertutto/MiracleMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
Sep 11-Jul 12  Eugene OneginPrince GreminMoscow(SND)Dir.: W Gorelik / Ioffe; Prod.: Alexander Titel 
Jun-Jul 11  Don CarlosEl Gran InquisidorSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: G Del Monaco 
Feb-Mar 11  Les HuguenotsMarcel frMadrid(Real)Dir.: R Palumbo;
Dec 10-Mar 11  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: A Shapiro 
Nov 10-Mar 11  WozzeckDer DoktorMoscow(Bolshoi)Dir.: Currentzis; Prod.: Tcherniakov 
Okt 10-Apr 11  La traviataIl dottor Grenvil itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Apr 11  La traviataIl barone Douphol itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Jan 11  Der DamonPrince GudalMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Trostyanetsky 
Okt 10-Feb 11  ToscaAngelotti itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
Okt 10-Mar 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Apr 11  La bohemeColline itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik / Maximchuk; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Mar 11  Cosi fan tutteDon Alfonso itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Mar 11  La forza del destinoNoRole itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Georgy Isaakyan 
Sep 10-Apr 11  Madama ButterflyBonza itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Naletova 
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginPrince GreminMoscow(SND)Dir.: Korobov / W Gorelik / Ioffe; Prod.: Alexander Titel