Emilio Sagi, regissör :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Emilio Sagi

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Atelier Musicale[Italien]

Egna/andra hemsidor
 http://www.emiliosagi.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul 16  I puritaniRegissörMadrid(Real)Dir.: Pidò;
 Jun 16  Don CarlosRegissörSan Francisco(SFO)Dir.: Luisotti;
 Maj 16  Il barbiere di SivigliaRegissörBilbao(ABAO)Dir.: Dantone;
 Jan-Feb 16  La bohemeRegissörOviedoDir.: M Conti;
 Jan 16  Les mamelles de TiresiasRegissörLausanneDir.: Daniel Kawka;
 Nov-Dec 15  Il barbiere di SivigliaRegissörSan Francisco(SFO)Dir.: Finzi;
 Okt 15  NabuccoRegissörOviedoDir.: Marcianò;
 Aug 15  Il turco in ItaliaRegissörSantiagoDir.: Pérez-Sierra;
 Aug 15  Il viaggio a ReimssetsPesaroDir.: López-Gómez; Prod.: Sagi 
 Aug 15  Il viaggio a ReimsRegissörPesaroDir.: López-Gómez;
 Maj 15  La isla deshabitadaRegissörMadrid(Canal)Dir.: Rubén Fernández Aguirre;
 Apr 15  La forza del destinoRegissörTokyo(NNT)Dir.: José Luis Gomez;
 Mar 15  TancrediRegissörLausanneDir.: Dantone;
 Feb-Mar 15  Il barbiere di SivigliaRegissörLos Angeles(Opera)Dir.: J Conlon;
 Jan-Feb 15  Luna de miel en El CairoRegissörMadrid(Zarzuela)Dir.: K Farrell;
 Jan-Feb 15  Lady, be goodRegissörMadrid(Zarzuela)Dir.: K Farrell;
 Jan 15  Los ninos perdidosRegissörSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: D Giménez Carreras;
 Dec 14  Dona FrancisquitaRegissörToulouse(Capitole)Dir.: Caballé Domenech;
 Dec 14-Jan 15  Luisa FernandasetsValencia(Artes)Dir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Sagi 
 Dec 14-Jan 15  Luisa FernandaRegissörValencia(Artes)Dir.: Jordi Bernàcer;
 Nov 14-Feb 15  Le nozze di FigaroRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: de Kort / Staskus;
 Okt 14  L'equivoco stravaganteRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: Scappucci;
 Okt 14-Maj 15  Il barbiere di SivigliaRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: Geniušas / Soriano;
 Sep 14  Le nozze di FigaroRegissörMadrid(Real)Dir.: I Bolton;
 Aug 14  Il viaggio a ReimssetsPesaroDir.: López Reynoso; Prod.: Sagi / Courir 
 Aug 14  Il viaggio a ReimsRegissörPesaroDir.: López Reynoso;
 Aug 14  Los ninos perdidosRegissörErlDir.: D Giménez Carreras;
 Jun 14  CarmenRegissörRoma(Opera)Dir.: Villaume;
 Maj-Jun 14  I puritaniRegissörSantiagoDir.: Pérez-Sierra / Pedro-Pablo Prudencio;
 Maj 14  La corte del faraonRegissörMadrid(Canal)Dir.: Cuesta;
 Apr-Maj 14  Los ninos perdidosRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: D Giménez Carreras;
 Apr-Jun 14  Il barbiere di SivigliaRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: Geniušas / Soriano;
 Mar 14  Il mondo della lunaRegissörMonte-Carlo(Opera)Dir.: Rhorer;
 Mar 14  La Del Manojo de RosasRegissörSevilla(Maestranza)Dir.: Gomez-Martinez;
 Feb-Mar 14  El JuramentoRegissörOviedoDir.: Gomez-Martinez;
 Feb 14  El Duo de La AfricanaRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: Rubén Fernández Aguirre;
 Feb 14  El Duo de La AfricanalightingBilbao(Arriaga)Dir.: Rubén Fernández Aguirre; Prod.: Sagi 
 Feb 14  Il viaggio a ReimssetsLisboa(S.Carlos)Dir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Sagi 
 Feb 14  Il viaggio a ReimsRegissörLisboa(S.Carlos)Dir.: Yi-Chen Lin;
 Dec 13-Jan 14  La Del Manojo de RosasRegissörMadrid(Zarzuela)Dir.: Gomez-Martinez;
 Nov-Dec 13  Il barbiere di SivigliaRegissörSan Francisco(SFO)Dir.: Finzi;
 Nov 13-Feb 14  Le nozze di FigaroRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: Staskus;
 Okt-Nov 13  La Fille du regimentRegissörSeattleDir.: Y Abel;
 Okt 13  RigolettoRegissörBilbao(ABAO)Dir.: Oren;
 Sep-Okt 13  CarmenRegissörLos Angeles(Opera)Dir.: P Domingo / Gershon;
 Sep 13  Il barbiere di SivigliaRegissörMadrid(Real)Dir.: Hanus;
 Aug 13  Il viaggio a ReimssetsPesaroDir.: Daniel Smith; Prod.: Courir / Sagi 
 Aug 13  Il viaggio a ReimsRegissörPesaroDir.: Daniel Smith;
Maj 13  La bohemeRegissörBilbao(ABAO)Dir.: Gomez-Martinez;
Maj 13  Il mondo della lunaRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: López-Cobos;
Maj 13  El JuramentoRegissörPamplona(AGAO)Dir.: Oliver Díaz;
Apr 13  CarmenRegissörBuenos Aires(Colon)Dir.: Piollet;
Mar 13  La corte del faraonRegissörOviedoDir.: Mielgo;
Jan-Feb 13  La Fille du regimentRegissörSan Diego(Opera)Dir.: Y Abel;
Jan 13  L'italiana in AlgeriRegissörLiègeDir.: Bruno Campanella;
Dec 12  El gato con botasRegissörLisboa(S.Carlos)Dir.: João Paulo Santos;
Nov-Dec 12  El JuramentoRegissörMadrid(Zarzuela)Dir.: Gomez-Martinez;
Nov 12-Apr 13  Le nozze di FigaroRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: Bumann;
Okt 12  Lucia di LammermoorRegissörOviedoDir.: M Conti;
Aug-Sep 12  I due FigaroRegissörBuenos Aires(Colon)Dir.: R Muti;
Aug 12  Il viaggio a ReimsRegissörPesaroDir.: Piero Lombardi;
Maj 12  El gato con botasRegissörBarcelona(Liceu)Dir.: Ros-Marbà;
Maj 12  CarmenRegissörSantiagoDir.: José Luis Domínguez;
Apr 12  La corte del faraonRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: Carlos Aragón;
Mar-Apr 12  I due FigaroRegissörMadrid(Real)Dir.: R Muti;
Mar 12  Lucia di LammermoorRegissörTel AvivDir.: Oren / Y Steckler;
Feb 12  L'incoronazione di PoppeaRegissörValladolid
Dec 11-Jan 12  Linda di ChamounixRegissörBarcelona(Liceu)Dir.: Marco Armiliato;
Dec 11  El gato con botasRegissörLisboa(S.Carlos)Dir.: João Paulo Santos;
Dec 11  The Sound of MusicRegissörParis(Chatelet)Dir.: K Farrell;
Nov 11  Luisa FernandaRegissörMiami(Grand)Dir.: Mielgo;
Okt 11  L'italiana in AlgeriRegissörOviedoDir.: Dantone / Juncos;
Okt 11-Mar 12  Le nozze di FigaroRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: Staskus / Daniele Rustioni;
Sep 11  RigolettoRegissörLa Coruna(Palacio)Dir.: Gomez-Martinez;
Aug 11  Il viaggio a ReimssetsPesaroDir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Sagi 
Aug 11  Il viaggio a ReimsRegissörPesaroDir.: Yi-Chen Lin;
Jul 11  Il viaggio a ReimsRegissörLa PlataDir.: Monterisi;
Jun 11  I due FigaroRegissörRavenna(Fest)Dir.: R Muti;
Jun 11  La Del Manojo de RosasRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: Caballé Domenech;
Jun 11  I due FigaroRegissörSalzburg(Pfingsten)Dir.: R Muti;
Maj-Jun 11  Le nozze di FigaroRegissörMadrid(Real)Dir.: Víctor Pablo Pérez;
Maj 11  Lucia di LammermoorRegissörBilbao(ABAO)Dir.: C Montanaro;
Maj 11  La Del Manojo de RosasRegissörOviedoDir.: Virginia Martínez;
Maj 11  Iphigenie en TaurideRegissörWashington(WO)Dir.: W Lacey;
Apr-Maj 11  La Fille du regimentRegissörDuisburgDir.: Mühlbach;
Feb 11  Lucia di LammermoorRegissörMurcia(Villegas)Dir.: D Parry;
Feb 11  La Fille du regimentRegissörTel AvivDir.: Zedda;
Jan 11  La isla deshabitadaRegissörSantander(Palacio)Dir.: Rubén Fernández Aguirre;
Jan 11  L'italiana in AlgeriRegissörBilbao(ABAO)Dir.: M Mariotti;
Jan 11  Il barbiere di SivigliaRegissörParis(Chatelet)Dir.: Jean-Christophe Spinosi;
Dec 10  CarmenRegissörLiègeDir.: Donadello;
Nov-Dec 10  L'italiana in AlgeriRegissörLausanneDir.: Dantone;
Okt 10  L'incoronazione di PoppeaRegissörBilbao(Arriaga)Dir.: Kenneth Weiss;
Sep 10  L'incoronazione di PoppeaRegissörOviedoDir.: Kenneth Weiss;
Sep 10-Mar 11  Le nozze di FigaroRegissörVilnius(LNOBT)Dir.: Staskus;
Aug 10  Il viaggio a ReimsRegissörPesaro