Erika Šporerová :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Erika Šporerová

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Feb-Apr 16  Maria StuardaAnna KennedyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Nov 15-Apr 16  La traviataFloraNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker; Prod.: Carmen Or 
 Okt 15-Maj 16  Les trois souhaitsAdelaideNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker / Kružík; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 15-Maj 16  The Fiery AngelLandlady / Mother superiorNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Kučera; Prod.: J Nekvasil 
 Sep-Dec 15  Prodana nevestaHátaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Sep 15-Mar 16  Andrea ChenierLa comtesse di CoignyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Jun 15-Mar 16  Andrea ChenierLa Contessa di CoignyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Feb-Jun 15  The Fiery AngelLandlady / Mother Superior ruNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Kučera; Prod.: J Nekvasil 
 Dec 14-Jun 15  Maria StuardaAnna Kennedy itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Nov 14  The Excursions of Mr BroucekHousekeeper/ KedrutaND BrnoDir.: Robert Jindra; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Nov 14  ErnaniGiovannaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt-Nov 14  GenovevaMargarethaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Okt 14-Mar 15  La traviataFloraNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Miriam Němcová; Prod.: Carmen Or 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekKedruta csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Sep 14-Apr 15  Cavalleria rusticanaLuciaŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Valentovic; Prod.: Tarant 
 Sep 14-Jan 15  Eugene OneginFilipjevnaSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák; Prod.: Cukr 
 Jun 14  MirandolinaDeianiraSlovak National Theatre, BratislavaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
 Maj-Jun 14  Cavalleria rusticanaLuciaŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Valentovic; Prod.: Tarant 
 Maj 14  JenufaStařenka BurjovkaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Apr 14-Mar 15  La traviataFlora itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
 Feb-Nov 14  GenovevaMargarethaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Feb-Jun 14  Eugene OneginFilipjevnaSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák; Prod.: Cukr 
 Dec 13-Maj 14  Eine Nacht in VenedigAgricolaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaDeianiraNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaHáta csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Okt-Nov 13  La WallyAfra itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Srubař; Prod.: V Klemens 
 Okt 13-Nov 14  ErnaniJohanna itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep-Nov 13  Kat'a KabanovaGlaša csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
Jan-Apr 13  Romeo et JulietteGertrudeNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Jan 13  Vec MakropulosCharwomanNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra;
Okt 12-Jun 13  Orphee aux enfersPublic OpinionNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
Sep 12-Feb 13  La WallyAfraNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: V Klemens 
Mar-Jun 12  The Rake's ProgressBaba the TurkNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker / Jan Srubar; Prod.: J Nekvasil 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteGertrudeNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaMiss BaggotNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Cukr 
Sep 11-Feb 12  JenufaNoRoleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Mar-Maj 11  FalstaffMistress QuicklyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Venjamin Směchov 
Nov 10-Jun 11  La traviataFloraNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
Sep 10-Maj 11  Prodana nevestaHátaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek